Poproś o podwyżkę!

Jak prosić o podwyżkę? Ważna jest prosta zasada: wyższej pensji nie dostanie ten, kto się o nią nie upomni. W negocjacjach z szefem potrzebny jest jednak takt, wyczucie i duża doza dyplomacji.
Poproś o podwyżkę!
03.09.2008

Krok 1. Rozeznaj się, ile zarabiają osoby na podobnym stanowisku. Przygotuj również odpowiednie argumenty: dokładnie przeanalizuj swoją pozycję zawodową i ostatnie osiągnięcia. Zastanów się również, czy firma odniesie jakieś korzyści, jeśli dostaniesz podwyżkę.

Krok 2. Wybierz czas i miejsce. Najlepiej zaaranżować luźne spotkanie przy stoliku, np. podczas drugiego śniadania lub lunchu. Badania dowiodły, że sztywne negocjacje przy biurku tworzą układ współzawodnictwa. Pamiętaj, że najgorszymi terminami na rozmowę o podwyżce są poniedziałkowy ranek i piątkowe popołudnie. Sprzyjające ci dni to wtorki, środy i czwartki. Ważne, abyś wybrała odpowiedni moment, np. ukończenie dodatkowego fakultetu, zaliczenie kolejnego roku w szkole języków obcych albo uzyskanie jakiegoś certyfikatu.

Krok 3. Przedstaw szefowi swoje argumenty. Staraj się podawać konkretne, szczegółowe informacje. Skup się na perspektywie rozwoju, pokaż, że jesteś ambitna i profesjonalna. Nie przyjmuj przy tym postawy roszczeniowej czy przepraszającej. Panuj nad swoimi emocjami. Na nic zda się granie na uczuciach szefa – chłodne zasady kapitalizmu nie przewidują tego, że masz do wyżywienia liczną rodzinę, spłacasz kredyt za mieszkanie albo marzysz o egzotycznych wakacjach. W żadnym wypadku nie strasz też, że odejdziesz z firmy, jeśli nie otrzymasz podwyżki.

Krok 4. Jeśli spotka cię odmowa, przyjmij to z godnością i podziękuj, że szef zechciał ci poświęcić chwilę na rozmowę. Podpytaj również o możliwości uzyskania dodatkowego wynagrodzenia (np. premii). Dowiedz się, co powinnaś robić, aby np. za pół roku otrzymać podwyżkę.

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.09.2008 19:32
na mnie jeszcze czas xP
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.09.2008 16:51
zeby kazdy szef byl taki dobry i sklonny wysluchac pracownika i dac podwyzke :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.09.2008 16:19
....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.09.2008 13:48
wszystko z cosmopolitana bierzecie?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.09.2008 12:17
[quote="Gosc"]biuro haHA[/quote] Przerwy na śniadanie lub lunch - to jeszcze lepsze!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie