IDZIE DROŻYZNA: Podrożeje cukier, benzyna, warzywa, słodycze - dosłownie wszystko!

Tak drogo, jak teraz nie było jeszcze nigdy…
IDZIE DROŻYZNA: Podrożeje cukier, benzyna, warzywa, słodycze - dosłownie wszystko!
11.03.2011

Ceny produktów w sklepach już teraz przyprawiają o zawrót głowy, a za kilka tygodni ma być podobno jeszcze gorzej. - Tak drogo jak teraz nie było jeszcze nigdy. Ceny równie szybko rosły chyba tylko podczas wojny i w czarnych latach PRL! – donosi serwis Fakt.pl.

Obecnie za litr benzyny trzeba zapłacić 5 zł, jednak przewiduje się, że cena ta ma jeszcze wzrosnąć. Pociągnie to za sobą wzrost kosztów transportu, a te z kolei sprawią, że podniosą się ceny wszystkich produktów. - Jest drogo, ponieważ ceny na rynkach hurtowych paliw rosną nieprzerwanie od trzech tygodni. Będzie jeszcze drożej, bo na razie właściciele stacji nie podnieśli marż, ale będą musieli to zrobić. W tej chwili na jednym litrze paliwa marża właściciela stacji wynosi 6-10 groszy. Żeby opłacało się dalej sprzedawać, będzie musiała wzrosnąć do 30-35 groszy – informuje Urszula Cieślak, ekspert z biura maklerskiego Refleks.

Drastycznie zdrożeje także cukier. Choć kosztuje obecnie aż 5 zł/kg – znika ze sklepowych półek w zastraszającym tempie. Właściciele sklepów zaczęli nawet wprowadzać pewne ograniczenia, które określają, ile kilogramów cukru może kupić jeden klient. W niektórych punktach jest to 5 kg; w innych nawet 30! - Cukier w Polsce jest potwornie drogi, ale jego cena będzie rosnąć. Jest to powodowane wysokimi cenami na rynkach światowych. Te z kolei to efekt między innymi klęsk żywiołowych i nieurodzaju – tłumaczy doktor Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Szacuje się, że po podwyżce cena cukru może wynosić nawet 7 zł!

Portfele osób, które kupują jedzenie na osiedlowych bazarkach, niestety także ucierpią. Dotąd można było w takich miejscach kupić żywność naprawdę tanio, jednak obecnie wizyta na targu to wydatek o 20% wyższy, niż jeszcze kilka tygodni wcześniej. Ceny towarów rosną z dnia na dzień, a klienci wykupują produkty o długim terminie ważności, żeby zrobić spożywcze zapasy.

Jedyne, co się nie zwiększyło, to zawartość naszych portfeli, a spokojni są jedynie ci, którzy w ostatnim okresie dostali podwyżkę.

Maja Zielińska

Zobacz także:

LOTTO: Skumulowane 30 mln złotych będzie trzeba podzielić między 278 osobami! Aż 4 trafiły "szóstkę"!

30 mln złotych zostanie podzielone między 278 osób – 4 z nich trafiły „szóstkę”, pozostali „piątkę”.

Polki są najlepiej wykształconymi kobietami w Europie, a najtrudniej znaleźć im pracę! Zarabiają grosze!

Z badań wynika, że najlepiej wykształconymi obywatelkami Unii Europejskiej są Polki. Niestety mimo tego sukcesu, w zakresie zatrudnienia kobiet znajdujemy się poniżej średniej! Jak to możliwe?!

Polecane wideo

Komentarze (156)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2011 18:12
a z Jankowskiego się śmiali jak walczył o Polski cukier.... naćpali go i wyszydzili bo zależało im żeby odwrócić uwagę od problemu.....a powiem Wam że u mnie w mieście zamknęli dobrze prosperującą cukrownie a ludzi zwolnili, teraz Ci bezrobotni ledwo wiążą koniec z końcem a za płotem cukrownia popada w ruinę, aż smutno na to patrzeć :(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.03.2011 21:42
wcale z tym cukrem nie jest tak zle ja mam do sprzedania cukier po 3.80 i nikt nie chce go brac mimo ze w sklepach jest po 4.60 nie rozumiem tego fenomenu
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 19.03.2011 20:26
chcieliscie to macie ... glosowaliscie na debili czyli Po, bo na Pis glosuja tylko "mocherowe berety" i ebdziecie teraz glodoadc !
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.03.2011 23:10
Może niedługo jakaś zagraniczna produkcja nakręci o nas dokument jak to się dzieje ze w Polsce jeszcze żyją ludzie bo to wiązanie końca z końcem jest już sztuką przetrwania
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.03.2011 09:53
jak robią te podwyżki to przydałoby sie podwyżka najniższej krajowe....niedługo tylko politycy zostaną sami w tym złodziejskim kraju i będą okradać się nawzajem, bo wiele Polaków już ma dość i woli zamieszkać i pracować za granicą, ja też:)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie