Prognoza pogody na lato 2024: tropikalne noce, gwałtowne burze, trąby powietrzne...

Tak ciepłego lata jak to, które ma za chwilę nadejść, dawno nie było…
Prognoza pogody na lato 2024: tropikalne noce, gwałtowne burze, trąby powietrzne...
Fot. Unsplash (Jonathan Bowers)
17.05.2024

Gdy zbliżają się wakacje, wiele z nas marzy o ciepłej, słonecznej pogodzie. W tym roku te pragnienia mają dużą szansę się spełnić, a może i nawet przekroczyć nasze oczekiwania. Jak to możliwe? Jak zapowiadają synoptycy, tak ciepłego lata jak to, które ma za chwilę nadejść, dawno nie było…

Przeczytaj też: Czy pogodą da się sterować? Naukowcy nie mają wątpliwości

Jaka pogoda będzie w Polsce latem 2024 roku? Przewidywania synoptyków

Dużo słońca, temperatura bliska 30 stopniom i delikatny wiaterek – to właśnie wymarzona prognoza pogody dla wielu z nas. Niemniej w te wakacje termometry nierzadko mają wskazywać 36 stopni i więcej. Fale upałów będą się też utrzymywać przez przynajmniej kilka dni. Czy czeka nas więc ekstremalne lato? Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nie ma wątpliwości, że w czerwcu, lipcu i sierpniu będzie cieplej, niż zazwyczaj.

Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju pojawią się upały do 36 stopni Celsjusza, a w kolejnych miesiącach termometry wskażą podobne wartości. To z jednej strony dobra wiadomość dla tych, którzy planują zostać na wakacje w Polsce, ale z drugiej strony tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia – wyjaśnił ekspert.

Jednak upalne dni to może nie być jedyny problem. Specjaliści wskazują również, że temperatury w nocy także będą wysokie. Mówi się więc o tak zwanych nocach tropikalnych, czyli zjawisku, gdy słupki rtęci wieczorami wskazują powyżej 20 stopni.

To też może być problem dla naszego organizmu, ponieważ wtedy nie wypoczywamy i nie regenerujemy się – zaznacza Grzegorz  Walijewski.

Zagrożenie mogą stwarzać również gwałtowne burze, które są nieodłącznym elementem upalnych dni. Niewykluczone, że nawiedzą nas też trąby powietrzne.

Rzecznik prasowy IMGW przyznał, że nie tylko w Polsce będzie gorąco. Lato 2024 ma być upalne na całym świecie…

Przeczytaj też: To tajemnicze zjawisko zapewni Ci wielką dawkę energii. Nadchodzą spore zmiany

Polecane wideo

Te rewelacyjne kurtki właśnie okrzyknięto hitami sezonu. Są stylowe i wygodne
Te rewelacyjne kurtki właśnie okrzyknięto hitami sezonu. Są stylowe i wygodne - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie