Czy pogodą da się sterować? Naukowcy nie mają wątpliwości

Poznaj szczegóły.
Czy pogodą da się sterować? Naukowcy nie mają wątpliwości
fot. Pexels
04.05.2024

Gdy liczymy na tak zwaną dobrą pogodę, śmiejemy się, że potrzeby jest taniec słońca. I choć wielu może się wydawać, że sterowanie pogodą nie jest możliwe, w rzeczywistości w niewielkim procencie można na nią wpływać. W jaki sposób? Z pomocą przychodzi zasiewnie chmur.

Przeczytaj też: Brytyjski dziennik wymienia 5 atrakcyjnych i tanich miejsc na majówkowy wypoczynek. Na liście polskie miasto

Czy można wpływać na pogodę?

Gdy w połowie kwietnia ulice w Dubaju zostały zalane przez ulewy, wiele osób głosiło teorie, że to sprawka ludzi i właśnie zasiewania chmur. Czy rzeczywiście tak było? Autorzy bloga „Crazy nauka” twierdzą, że niekoniecznie.

To jest możliwe, ale wiemy, że tego nie zrobili. Oni to robią intensywnie, ale po pierwsze nie zasiewali tego dnia, a po drugie, gdyby nawet nie wiem ile zasiewali, to nie udałoby im się utworzyć takiego gigantycznego skupiska chmur i burz. To było wielkości Francji. Nie da się utworzyć chmur, można co najwyżej z nich zrzucić deszcz, jak się uda - powiedział Piotr Stanisławski.

Wyjaśnijmy, że aby zasiać deszcz, trzeba w obrębie chmur rozpylić drobiny, które mają za zadanie „powiększyć” chmurowe krople. Wówczas będą one musiały opaść pod wpływem grawitacji. Mogą przyjąć postać deszczu czy śniegu.

To czasem wychodzi, czasem nie. Więcej się o tym mówi, niż rzeczywiście jest efektów. Taka skuteczność tego jest czasem 10 proc., a optymiści mówią, że 25 proc. Problem jest w tym, że trudno to zweryfikować – dodaje ekspert.

Warto również wiedzieć, że amerykańscy naukowcy próbują wpływać na pogodę w jeszcze inny sposób. Konkrety? Naukowcy chcą rozjaśniać chmury. A wszystko po to, by odbijały one więcej słonecznego promieniowania. Wówczas ocieplenie klimatu nie będzie postępowało w tak szybkim tempie.

To są wczesne etapy i to jest raczej próba wpływania na klimat. Cel jest taki, żeby mniej promieniowania słonecznego docierało do Ziemi, żeby ono było odbijane w kosmos jak najszybciej - wyjaśnił Stanisławski.

Przeczytaj też: „Metoda 369” to magnes na powodzenie i spełnienie marzeń

Źródło: dziendobry.tvn.pl

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie