Zmiany klimatyczne to bzdura? 2021 był piątym najgorętszym rokiem w historii

Takie dane przedstawiły europejskie służby monitorujące zmiany klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S).
Zmiany klimatyczne to bzdura? 2021 był piątym najgorętszym rokiem w historii
fot. pixabay/ pexels.com
18.01.2022

To, że nasz klimat się zmienia, to pewne. Niemniej jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości, jak zaawansowany jest to proces i jak źle dzieje się z naszą planetą, koniecznie powinien przyjrzeć się danym opublikowanym przez Program Copernicus, który prowadzi Unia Europejska w celu monitorowania środowiska. Co z nich można wyczytać?

Przeczytaj też: Naukowcy obliczyli, kiedy na Ziemi zabraknie tlenu. Ile czasu zostało do zagłady?

Temperatury na świecie rosną w ogromnym tempie

Masz wrażenie, że ubiegłe lato było upalne? I słusznie, bo jak podają naukowcy, rok 2021 był piątym najgorętszym okresem w historii. Dane jednoznacznie pokazują, że w 2021 roku temperatura powietrza była wyższa o 0,3 stopnia Celsjusza powyżej średniej z lat 1991-2020, a o 1,1-1,2 st. C wyższa niż z epoki przedprzemysłowej (z lat 1850-1900). Do tej pory gorętsze był rok 2020 i 2016. Eksperci alarmują jednak, że ostatnie siedem lat pod względem temperatur było najgorętsze w historii.

Wydarzenia te wyraźnie przypominają o potrzebie zmiany naszych sposobów postępowania, podjęcia zdecydowanych i skutecznych kroków w kierunku zrównoważonego społeczeństwa oraz pracy na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla – wyjaśnia Carlo Buontempo, dyrektor C3S.

I choć na początku 2021 roku temperatury były stosunkowo niskie odnośnie ostatnich lat, to średnia temperatura w czerwcu była co najmniej jedną z czterech najgorętszych w historii. Przypomnijmy bowiem, że w tym czasie przez Europę, a w szczególności region Morza Śródziemnego przeszły fale upałów. Konsekwencją były liczne pożary czy zgony, wywołane na przykład udarami. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy Grecji, Hiszpanii i Włoch. Sytuacja tragicznie wyglądała również w Turcji, Tunezji i Algierii. Dodajmy również, że w Europie doszło do ogromnych powodzi między innymi na terenie Niemiec, Holandii czy Belgii.

Naukowcy alarmują też, że podnosi się nie tylko temperatura powietrza, ale również stężenie gazów cieplarnianych oraz poziom metanu w atmosferze.

Polecane wideo

Co wywróżyli Ci wikingowie? Poznaj swój horoskop runiczny na 2022 rok
Co wywróżyli Ci wikingowie? Poznaj swój horoskop runiczny na 2022 rok - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 2.5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.01.2022 13:13
A ja chcę żeby było cieplej!
odpowiedz
Wal sie (Ocena: 1) 18.01.2022 12:27
Tak było gorąco, że trza było palić w piecach do czerwca.
zobacz odpowiedzi (3)
IMiGW (Ocena: 2) 18.01.2022 11:19
Byl SZOSTYM z rzedu najgoretszym rokiem na Ziemi od poczatku pomiarow. Taki byl oryginalny komunikat
odpowiedz

Polecane dla Ciebie