To polskie miasto jest najbardziej zanieczyszczone na świecie!

W tym niechlubnym rankingu polska metropolia wyprzedziła Bombaj czy New Delhi.
To polskie miasto jest najbardziej zanieczyszczone na świecie!
Zdjęcie autorstwa Jade z Pexels
20.12.2021

Gdybyś miała wskazać najbardziej zanieczyszczone miasto, którą metropolię byś wytypowała? Cóż, jesteśmy prawie pewne, że większość z nas bez wahania postawiłaby na któryś z azjatyckich regionów. W końcu od dawna mówi się, że to właśnie ta część świata „tonie” w śmieciach. Tymczasem jednak okazuje się, że najgorsza jakość powietrza jest w… Polsce, a konkretniej rzecz ujmując w Krakowie.

Przeczytaj też: Wybrano najpiękniejszy dom świata. Stoi... w Polsce!

Kraków powietrze – to najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie

Bombaj? Pekin? Nie, to właśnie Kraków 14 grudnia tego roku był uznany za najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie. Stężenie toksycznych pyłów przekroczyło 400 procent normy. Ranking ten tworzy się w oparciu o „Air Quality Index”. Według tych danych, w zeszły wtorek, w Krakowie, o godzinie 7 rano stan powietrza był fatalny. Przykładowo - w centrum stolicy małopolski stężenia pyłów sięgały ponad 200 mikrogramów na metr sześcienny, a norma PM10 wynosi 50 mikrogramów. Niedobrze prezentowały się też wskaźniki stężenia drobnego pyłu PM2,5, który wywołuje najbardziej szkodliwe zanieczyszczenie. Jego norma wynosi 25 mikrogramów na metr sześcienny, a we wtorek w Krakowie poziom ten osiągnął ponad 100 mikrogramów.

Sytuacja poprawiła się dopiero około godziny 10 rano. Wówczas na pierwsze miejsce „wskoczył” Lahaur, znajdujący się w Pakistanie.

Dodajmy, że gdy jakość powietrza jest w tak dramatyczna, najlepiej pozostać w domu i ograniczyć swoją aktywność na zewnątrz. Jest to szczególnie ważne dla osób z alergiami, chorobami układu oddechowego, a także dla dzieci i seniorów.

Polecane wideo

Horoskop na Nowy Rok dla 12 znaków zodiaku
Horoskop na Nowy Rok dla 12 znaków zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.12.2021 12:31
Najbardziej zanieczyszczone sa otaczajace miasto wsie a precyzyjniej domy w duzej mierze szeregowe wolnostajacych jak na lekarstwo Smog jest zima i wczesna wiosna gdy z tych domow wylatuje kleby kolorowego dymu od godzin wieczornych a potem nad ranem Jesli ktos chce poogladac kolorowe dymki zapraszam za miasto (z kazdej jego strony) wlasnie w tym czasie Fotograf zdolny moze je wykorzystac na swoje zdjecia Poki wioski wokol Krakowa nie poradza sobie z tymi paleniskami taki smrod bedzie Mam tez nadzieje ze nowy wlodarz miasta zajmie sie tematem wjezdzajacych do miasta samochodow -ludzi z wiosek do pracy Obecny wsrod wielu krakowian ma przydomek betonowy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie