Niebieski Księżyc na Halloween. Ostatni raz pojawił się na niebie w 1944 roku

To niezwykłe zjawisko miało miejsce podczas II Wojny Światowej.
Niebieski Księżyc na Halloween. Ostatni raz pojawił się na niebie w 1944 roku
fot. Unsplash (Macau Photo Agency)
30.10.2020
Zuzanna Niedzielska

Pełnia Księżyca to zjawisko, kiedy możemy przyjrzeć się naszemu naturalnemu satelicie w całej okazałości. Z tą fazą związane jest wiele wierzeń, sugerujących, że ma ona znaczący wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oraz sen. 

Zobacz również: Wróżka Cesaria już wie, jak będzie wyglądało Boże Narodzenie. Dla fanów Świąt nie ma dobrych wieści

Pojawienie się dwóch pełni w miesiącu zdarza się co około 2,5 roku. Ta jednak będzie niezwykła i przypadnie akurat na datę Halloween. Na Niebieski Księżyc czekają już tysiące obserwatorów!

Niebieska pełnia księżyca na Halloween

Podczas pełni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie kuli ziemskiej niż Słońce. Wówczas półkula osiąga maksimum oświetlenia, więc jego tarcza jest widoczna dla wszystkich.

W tym roku mogliśmy zaobserwować już na niebie Truskawkową Pełnię w czerwcu (zwaną również Gorącą Pełnią lub Różanym Księżycem) oraz Pełnię Myśliwych 1 października. 

Mimo, że pełnia pojawia się na niebie co 29,5 dnia, to zjawisko Niebieskiego Księżyca w październiku wystąpiło ostatni raz podczas trwania II Wojny Światowej, w 1944 roku. 

Niebieski księżyc 2020: kiedy i o której?

Niesamowite zjawisko na niebie będzie można zobaczyć ostatniego dnia tego miesiąca, czyli dokładnie w Halloween, 31 października. Srebrnego Globu można wypatrywać już od godziny 15:51, choć najlepszą widoczność osiągnie po zachodzie słońca oraz w nocy. 

Według prognozy pogody w nocy z 31.10 na 01.11 zachmurzenie w całej Polsce będzie umiarkowane. Na północy kraju mogą niestety pojawić się deszcze ze śniegiem, co utrudni oglądanie pełni.

Zobacz również: Październik na Netflix. Seriale z dreszczykiem idealne na Halloween i oscarowe filmy

Polecane wideo

Cloud bread, czyli bajeczny chlebek jak chmurka. Niebo w gębie!
Cloud bread, czyli bajeczny chlebek jak chmurka. Niebo w gębie! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.10.2020 17:53
Na północy kraju deszcze ze śniegiem? :O
odpowiedz

Polecane dla Ciebie