Masz dosyć ekstremalnego słońca? Poznaj top 5 metod na przetrwanie upałów

Wysoka temperatura może być niebezpieczna dla naszego zdrowia.
Masz dosyć ekstremalnego słońca? Poznaj top 5 metod na przetrwanie upałów
fot. iStock (ronstik)
23.08.2020
Zuzanna Niedzielska

Wszyscy kochamy słońce i wakacyjną pogodę, jednak upały to nie żarty. Utrzymująca się przez dłuższy czas wysoka temperatura może być niebezpieczna dla naszego zdrowia - dotyczy to zwłaszcza dzieci oraz osób starszych. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie napawają optymizmem. Wydano już ostrzeżenie związane z upałami pierwszego stopnia dla zachodniej części Polski. Tam można spodziewać się temperatury od 29 do 31 stopni Celsjusza. 

Zobacz również: Jak dbać o miejsca intymne latem? 5 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

W takich warunkach warto zadbać o nakrycie głowy, krem z filtrem, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, a najlepiej przebywać w chłodnym pomieszczeniu. O czym jeszcze trzeba pamiętać w trakcie wyjątkowych upałów?

#1 Nawadniaj się

Specjaliści przypominają, aby podczas wyjątkowo gorących dni przyjmować dużo płynów, najlepiej minimum 2 litry w ciągu doby. Na organizm korzystnie wpłynie zwykła woda mineralna (smakowa często zawiera cukier i szkodliwe dodatki), napoje zawierające elektrolity i mikroelementy, sok pomidorowy czy nawet miąższ z arbuza.

Podczas wakacyjnego szaleństwa należy również pamiętać o tym, aby ograniczyć, a najlepiej zupełnie wykluczyć spożywanie alkoholu, ponieważ ten odwadnia organizm i rozszerza naczynia krwionośne, co skutkuje jeszcze silniejszym przegrzaniem.

#2 Zabezpiecz skórę

Jeśli planujesz dłużej przebywać na słońcu, koniecznie zaopatrz się w odpowiedni krem z filtrem, najlepiej ten o faktorze 30 lub 40, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy - czapkę z daszkiem, chustkę czy kapelusz. Nawet zwykła parasolka potrafi czasem zdziałać cuda. Pamiętaj również o lekkich, przewiewnych i jasnych ubraniach.

#3 Odpowiednia temperatura

W trakcie upałów zaleca się wychodzenie na spacer do godziny 11:00 lub po 15:00. Dlaczego?

Lekarze przypominają, że do udaru cieplnego dochodzi najczęściej w wyniku przegrzania głowy i karku. Zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, odwodnienia i drastycznej utraty elektrolitów. W najgorszej sytuacji może dojść do utraty przytomności i zaburzeń w oddychaniu

- ostrzega portal niezalezna.pl.

#4 Zadbaj o odpoczynek

Osłabienie związane z upałami chroni nas przed podwyższeniem temperatury krwi i oszczędza cenne mikroelementy. Dlatego w upalne dni najlepiej jest ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny, ponieważ nadmierna utrata wody podczas obciążającego treningu może spowodować problemy z krążeniem i pracą nerek. Najlepiej w tym czasie pozostać w chłodnym pomieszczeniu z klimatyzacją, zapewnić sobie odpowiednią ilość odpoczynku i unikać nagłych zmian zmian temperatury, które są szokiem dla organizmu.

#5 Bezpieczeństwo żywności

Gdy postanowisz zrobić zapas zakupów na kilka dni, nie zostawiaj żywności w rozgrzanym samochodzie, ponieważ później może już nie nadawać się do spożycia. Dotyczy to w szczególności mięsa, ryb, nabiału oraz mrożonek. Aby zmniejszyć ryzyko, przechowuj produkty w styropianowych pojemnikach lub torbach termoizolacyjnych. Pamiętaj również o lekkiej diecie, złożonej z sałatek, warzyw i owoców, które zawierają najwięcej wody. Do tego kefiry czy jogurty naturalne, które łatwo się trawią, a nawet mają działanie chłodzące. 

Zobacz również: Na co uważać podczas kupowania lodów? 3 ważne rzeczy, o których zapominamy

Źródło: msn.com

Polecane wideo

Na plażę tylko w kostiumie z... maseczką. Trikini stanie się symbolem wakacji 2020?
Na plażę tylko w kostiumie z... maseczką. Trikini stanie się symbolem wakacji 2020? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Sylwia (Ocena: 5) 20.05.2022 21:06
Moja rada: zadzwonić do sklepu Mateko i spytać jaki klimatyzator przenośny kupić. Ja tak zrobiłam i mam chłodno w domku
odpowiedz

Polecane dla Ciebie