Pierwsze długoterminowe prognozy pogody na lato 2020 roku brzmiały całkiem obiecująco. Meteorolodzy ostrzegali przed suszą i ekstremalnymi upałami, ale osoby planujące urlop wydawały się raczej zadowolone perspektywą gorących wakacji. Miało być cieplej, niż zwykle, a wyszło jak zwykle - mówią dziś niektórzy.
Zobacz również: Zostawiasz butelkę z wodą w samochodzie? To może się skończyć naprawdę tragicznie
Czerwiec rzeczywiście sprawił nam miłą niespodziankę, choć większość z nas planowało wypoczynek dopiero w lipcu i sierpniu. Ostatnie tygodnie dawały jednak nadzieję, że przyjemna aura utrzyma się zdecydowanie dłużej. Co z tego wyszło? Początek sezonu to zdecydowanie niższa temperatura niż zwykle i sporo deszczowych dni.
Urlopowicze liczyli na coś innego. Czy w sierpniu i wrześniu pogoda wreszcie się zrehabilituje?
Odpowiedzieć na to pytanie próbuje Tomasz Wasilewski z TVN Meteo, który przyjrzał się wyliczeniom Amerykańskiej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej. Z dostępnych danych wynika, że Europy wcale nie czeka fala upałów. Wręcz przeciwnie - ma być chłodniej, niż zwykle o tej porze roku.
Nieco wyższe temperatury w sierpniu (od 0,5 do 1 stopnia Celsjusza) prognozowane są we Francji, Hiszpanii, Portugalii czy północnej części Włoch. Cała reszta naszego kontynentu to od 0,5 do nawet 2 stopni poniżej średniej. Dotyczy to także Polski.
A co z urlopami w sierpniu?
Zobacz również: Ekologiczne imiona dla dzieci. Rodzice doceniają ich niezwykłe znaczenie
W ostatnim miesiącu wakacji tak naprawdę niewiele się zmieni. Wysoką temperaturę meteorolodzy przewidują tylko w Hiszpanii, Portugalii i części Rosji. Inne kraje naszej części świata muszą liczyć się z wyraźnymi spadkami.
Tendencja rysuje się dość istotna
- przekonuje Tomasz Wasilewski na łamach tvnmeteo.tvn24.pl.
Jeśli przewidywania ekspertów się sprawdzą, będzie to oznaczać, że wcześniejsze prognozy były mocno na wyrost. Jednak coś za coś - nieco chłodniejsze powietrze i regularne opady mogą mieć zbawienny wpływ na rolnictwo, które ucierpiało podczas czerwcowej suszy.
Zobacz również: Anomalia La Niña: Jakiej pogody możemy spodziewać się w Polsce jesienią i zimą?