Zjawiskowa pełnia: Kiedy i o której zobaczymy Truskawkowy Księżyc?

Takiego wyjątkowego widoku nie możesz przegapić!
Zjawiskowa pełnia: Kiedy i o której zobaczymy Truskawkowy Księżyc?
fot. Instagram (instagram.com/k_e_y_1219)
04.06.2020
Zuzanna Niedzielska

Po raz kolejny zbliża się termin pełni Księżyca. Niektórzy wiążą z tym zjawiskiem wiele przesądów i niewyjaśnionych sytuacji. Podobno w tej fazie nie powinno wykonywać się określonych zabiegów pielęgnacyjnych i zdrowotnych, prac w ogrodzie czy przeprowadzek, albo wręcz przeciwnie - podjąć decyzję, która zadziała ze wzmocnionym rezultatem. Inni skarżą się tej nocy na problemy ze snem.

Nic dziwnego, że Księżyc ma na ludzi duży wpływ - w końcu składamy się w 80% z wody, a jak wiadomo, decyduje on m.in. o pływach morskich, z kolei kobiecy cykl menstruacyjny jest analogiczny do cyklu faz księżyca. Przypadek?

Zobacz również: Ostrzeżenie meteorologiczne dla Polski. Takie ma być lato 2020

Pełnia księżyca: Truskawkowy Księżyc w czerwcu 2020

Pełnia Truskawkowego Księżyca nazywana jest inaczej Gorącą Pełnią lub Różanym Księżycem. Będzie to już ostatnia pełnia tej wiosny. Księżyc znajduje się wówczas po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, a jego tarcza przypomina wizualnie koło. Odległość Księżyca od Ziemi ma tej nocy wynieść 369 687 km, a czerwcowa pełnia ma prezentować się naprawdę spektakularnie

Wybierz się w miejsce oddalone od sztucznych świateł, najlepiej poza miasto, aby móc w pełni delektować się tym niezwykłym zjawiskiem, które pojawia się na niebie bardzo rzadko. Naprawdę warto zwrócić swój wzrok ku niebu tego dnia, bo widoczność naturalnego satelity Ziemi ma wynosić aż 99%!

Kiedy i o której godzinie?

Truskawkowy Księżyc będzie bardzo okazały i większy niż zwykle, a towarzyszyć będzie mu różana poświata. Zjawisko będzie możliwe do obserwacji gołym okiem, dlatego nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu. Chyba, że planujesz uwiecznić pełnię na zdjęciu, ponieważ zwykły aparat w telefonie raczej jej nie uchwyci. Lepiej po prostu delektować się romantycznym widokiem tu i teraz.

Okazuje się, że to szczególne wydarzenie będziemy mogli zaobserwować na niebie już w ten piątek! 5 czerwca 2020 roku o godzinie 21:12 ujrzymy pełnię Truskawkowego Księżyca w całej okazałości.

Skąd truskawkowa nazwa?

Wydawałoby się, że truskawkowa nazwa to potoczne określenie, odnoszące się do różowej poświaty wokół księżyca. Ma to jednak głębszy sens, bowiem mieszkańcy Ameryki Północnej nazwali ją tak na cześć przypadającego w czerwcu zbioru truskawek. To też jeden z ulubionych owoców Amerykanów. 

Gorąca Pełnia nawiązuje z kolei do czerwcowych, letnich upałów. 

Nie przegap tej godziny!

Zobacz również: Nigdy w pełni Księżyca ani w roku przestępnym. Przesądy na temat przeprowadzki, które pozwolą Ci mieszkać lepiej

Polecane wideo

Horoskop na CZERWIEC dla 12 znaków zodiaku
Horoskop na CZERWIEC dla 12 znaków zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie