Kiedy przyjdzie wiosna? Przepowiednia meteorologiczna nie pozostawia wątpliwości

Sprawdź, czy zima jeszcze powróci.
Kiedy przyjdzie wiosna? Przepowiednia meteorologiczna nie pozostawia wątpliwości
Fot. Unsplash
08.02.2020

Długoterminowe prognozy pogody mają to do siebie, że mogą, ale wcale nie muszą się sprawdzić. Naukowcy dysponują narzędziami do badania klimatu, jednak spoglądanie w odległą przyszłość przypomina zazwyczaj wróżenie z fusów. Nie można mieć 100-procentowej pewności, co wydarzy się za kilka tygodni, a tym bardziej miesięcy.

Zobacz również: Przeciętny człowiek widzi na tym obrazku 4 zwierzaki. Geniusz - aż kilkanaście!

Chyba, że jest się najsłynniejszym świstakiem na świecie. Według legendy z XIX wieku ten niepozorny zwierzak bije na głowę wszystkich meteorologów, bo prawie nigdy się nie myli. W święto Matki Bożej Gromnicznej wychodzi ze swojej norki, a zainteresowani sprawdzają, czy rzuca cień.

Od tego ma zależeć, kiedy przyjdzie wiosna.

Jeśli świstak wyjrzy z norki i zobaczy swój cień, czeka nas jeszcze długa zima. Jeśli cienia nie będzie – wkrótce przyjdzie wiosna. Phil wychodzi ze swej elektrycznie ogrzewanej norki w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler’s Knob, rozgląda się za swym cieniem, po czym szepcze prognozę do ucha przedstawicielowi Klubu Świstaka, oczywiście w swoim świstakowym języku. Przedstawiciel przekłada to na angielski i informuje opinię publiczną

- czytamy na wprost.pl

Jak to możliwe, że najsłynniejszy mieszkaniec Punxsutawney w stanie Pensylwania przewiduje prognozę pogody od 1887 roku i wciąż jest w świetnej formie? Wbrew pozorom, wcale nie jest aż tak długowieczny. Phil to bardziej stanowisko, niż imię konkretnego ssaka. Kiedy zwierzak odchodzi, zostaje zastąpiony kolejnym.

Zobacz również: Przepowiednia na 2020 rok, która niemal na pewno się spełni. Jej autor zawsze ma rację

Tysiące ludzi oczekiwało z zapartym tchem na wyjście świstaka z nory. W tym roku nie zobaczył swojego cienia, a to ma zwiastować bardzo szybkie nadejście wiosny. Co prawda w Stanach Zjednoczonych, ale niektórzy twierdzą, że to uniwersalna prognoza. Powtarza się sytuacja z 2019 roku.

Czy przepowiedni można wierzyć? Świstak w zdecydowanej większości przypadków widzi swój cień, a pogoda i tak rządzi się swoimi prawami. Portal przypomina, że tylko w ostatniej dekadzie pomylił się 6 razy, więc na dwoje babka wróżyła.

Zagorzali fani Phila nie mają jednak wątpliwości, że tym razem będzie inaczej.

Zobacz również: Pierwsza wakacyjna prognoza pogody. Lato 2020 ma być zupełnie inne niż poprzednie

Polecane wideo

Horoskop chiński na 2020 rok. Co czeka Cię w roku Szczura?
Horoskop chiński na 2020 rok. Co czeka Cię w roku Szczura? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie