8 apokaliptycznych faktów, dotyczących zmian na Ziemi

Naukowcy ostrzegają przed przerażającymi zmianami klimatycznymi. W ich wyniku ma ucierpieć cała ludzkość. Niektóre mają się spełnić do 2040 r.
8 apokaliptycznych faktów, dotyczących zmian na Ziemi
Fot. Unsplash
29.10.2018

Naukowcy od wielu lat straszą nas różnymi zaburzeniami w przyrodzie. W ich wyniku ludzkość miałaby rzekomo bardzo ucierpieć. Niestety ostatnie doniesienia naprawdę są zatrważające. Najnowszy raport przewiduje duże zmiany klimatyczne. Został on sporządzony przez 91 najwyższej klasy ekspertów i 42 tys. specjalistów zajmujących się powiązanymi dziedzinami. Wchodzą oni w skład Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Na podstawie jego pracy powstało 8 apokaliptycznych faktów. Oto one.

Czy jesteś meteopatką?

1.   Do wszystkich zmian doprowadzili ludzie, a nie naturalne procesy.

2.   Przez postępujące zanieczyszczenie atmosfery już w 2040 r. możemy się spodziewać wzrostu średniej globalnej temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza.

3.   Gdyby doszło do wzrostu o 4 stopnie Celsjusza, niektóre powierzchnie znikną pod wodą. Na przykład Dżakarta i Miami Beach. Oprócz tego będą się topić lodowce.

4.   Ludzkość stanie oko w oko z masowym wyginięciem różnych gatunków roślin i zwierząt.

5.   Czekają nas susze i pożary (w niektórych częściach Europy już się z nimi zmagano). Doprowadzą one do zmniejszenia plonów nawet o 50 proc. Co do oceanów, będą one maksymalnie zanieczyszczone. To z kolei doprowadzi do wyginięcia wielu gatunków ryb.

Oto najzimniejsze miejsce na Ziemi!

6.   Znikną rafy koralowe. Do ich wyginięcia w 99 proc. wystarczy wzrost średniej globalnej temperatury o 2 stopnie Celsjusza. To zatem realny scenariusz na najbliższą przyszłość.

7.   Najbardziej poszkodowana będzie Australia. Czekają ją susze, kataklizmy i zalewanie niektórych terenów. Państwo to samo będzie sobie winne, ponieważ w bardzo dużym stopniu przyczynia się do zatruwania atmosfery.

8.   Ucierpi ekonomia krajów rozwijających się. Spadek może wynieść nawet 30 proc.

Specjaliści przekonują, że jeżeli nie zaczniemy działać już teraz, te czarne scenariusze spełnią się. Za jedyne wyjście uważają wycofanie paliw kopalnych i korzystanie z ekologicznych substytutów.
 

Polecane wideo

Jeszcze kilka lat temu wyglądała TAK. Po kilku operacjach... zachwyca! (Chirurdzy spisali się na medal)
Jeszcze kilka lat temu wyglądała TAK. Po kilku operacjach... zachwyca! (Chirurdzy spisali się na medal) - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie