Jak długo powinien trwać urlop, by naprawdę odpocząć od swoich obowiązków?

Dłużej niż myślisz.
Jak długo powinien trwać urlop, by naprawdę odpocząć od swoich obowiązków?
Fot. Pexels
06.07.2024

Zdecydowana większość z nas wybiera się najczęściej na tygodniowe wakacje. Niekiedy zdarza nam się dwutygodniowy wyjazd, choć jest to na pewno rzadsza historia. Czy takie urlopy są dla nas dobre? Oczywiście, każdy odpoczynek będzie działał na naszą korzyść, niemniej według psychologa tydzień czy dwa relaksu to trochę za mało…

Przeczytaj też: Bucket list na wakacje. 10 rzeczy, dzięki którym zapamiętasz ten wyjazd na zawsze

Jak długo powinien trwać urlop?

Jaki powinien być urlop? Zacznijmy od tego, że przede wszystkim musi być on jakościowy. A żeby tak się stało, nie możemy poświęcać go na przykład na wykonywanie zaległych sprawunków. Najlepiej więc przeznaczyć ten czas na wykonywanie czynności, które naprawdę dają nam przyjemność i odpoczynek.

Jesteśmy coraz bardziej świadomi swoich potrzeb. Jedni wolą zacisze domowe, inni zatłoczone Krupówki. Niektórzy relaksują się podczas pobytu w kurorcie, a innym radość daje wyprawa do Nepalu – mówi dr Paweł Fortuna z Instytutu Psychologii KUL.

Ekspert zaznacza też, że urlop może być realizowany w domu. Niektórzy ludzie po prostu nie potrafią zrelaksować się w wakacyjnych kurortach.

Widziałem w kurortach ludzi, którzy po dwóch dniach na plaży naprawdę nie wiedzą, co ze sobą zrobić, nie mają pomysłu na spędzanie czasu. To ważny sygnał o nas samych. Nie odhaczajmy wakacji, tylko podejdźmy do nich, jak do ciekawego epizodu w naszym życiu, a nie jak do przerwy w pracy – dodał.

Specjalista przyznał również, że w trakcie wakacji dobrze jest odciąć się od pełnionych przez siebie w pracy funkcji. Warto też dać sobie czas i przestrzeń na słuchanie własnych myśli i pragnień. W codziennej gonitwie nieczęsto udaje się znaleźć moment na takie refleksje.

Poza tym według psychologa idealny urlop powinien trwać trzy tygodnie. W pierwszym okresie pojawia się bowiem oczyszczenie od trosk i nawyków związanych z pracą, w drugim prawdziwy odpoczynek, a w trzecim naturalne przygotowania do powrotu do pracy.

Źródło: Radio ZET

Przeczytaj też: Najlepsze plaże w Polsce? Oto ranking internautów z 2024 roku

Polecane wideo

Tak wygląda najpiękniejsza Polka! Maja ma 21 lat i właśnie została Miss Polonia 2024
Tak wygląda najpiękniejsza Polka! Maja ma 21 lat i właśnie została Miss Polonia 2024 - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie