Na tej wyspie nawet turyści narzekają na tłumy odwiedzających

Byłaś?
Na tej wyspie nawet turyści narzekają na tłumy odwiedzających
Santorini, fot. Pexels/ Alex Azabache
21.06.2024

Jedna z najpopularniejszych destynacji na city break lub tygodniowe wakacje? Cóż, możliwości jest sporo, ale od kilku lat ogromną popularnością cieszą się greckie wyspy, a w szczególności Santorini. Turystów w te regiony przybywa tak dużo, że aż samym odwiedzającym zaczyna to mocno przeszkadzać…

Przeczytaj też: Wybierasz się na wakacje all inclusive? Lepiej unikaj tych 5 dań...

Santorini to grecka wyspa, na której rozwój turystyki jest zbyt wysoki 

W samym 2023 roku Grecję odwiedziło 33 miliony odwiedzających. Czy to powód do radości? I tak i nie. Z zainteresowania w regionie cieszą się na pewno właściciele hoteli czy restauracji, niemniej duży ruch turystyczny szkodzi naszej planecie. Jest to na tyle poważny problem, że grecki rzecznik praw obywatelskich wystąpił z apelem, by wprowadzić pewne reformy.

Turystyka stanowi 25 procent potencjału gospodarczego Grecji. Rzecznik chce jednak, by wprowadzić zmiany w przepisach, dzięki którym zmniejszono by zabudowywanie wybrzeży i spowolniono „uszczuplanie” lasów. Ważną kwestią jest też zwrócenie uwagi na zasoby wodne tego kraju.

Grecja nie może "wyczerpać swojego potencjału, tracąc go i sprawiając, że z czasem kierunki wybierane przez turystów staną się nieatrakcyjne" - zaznaczono.

Co grozi takiej wyspie jak Santorini, która rocznie przyjmuje ponad 5 milionów gości? Cóż, jeśli rozwój turystyki jest za wysoki, wyspy mogą być nadmiernie zabudowywane, zatłoczone, a w przyszłości może też zabraknąć na nich wody.

Warto również pamiętać, że jeśli nie zaczniemy przeciwdziałać ocieplaniu klimatu, na greckich wyspach (i nie tylko) temperatury wzrosną tak wysoko, że wielu turystów nie będzie w stanie odpocząć w tak tropikalnych warunkach.

Przeczytaj też: Na plażę z najczystszą wodą na świecie dolecisz z Polski... w 2 godziny!

Polecane wideo

Kostiumy kąpielowe, które warto zabrać w tym roku na wakacje. Przykuwają wzrok!
Kostiumy kąpielowe, które warto zabrać w tym roku na wakacje. Przykuwają wzrok! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Marlena (Ocena: 5) 25.06.2024 15:11
Rok temu poleciałam enterem do Grecji z moim facetem i zwiedziliśmy Santorini cudowne miejsce, kiedyś wrócimy tam na dłużej.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie