Ellinikon - futurystyczne „miasto-kwadrans” powstaje na opuszczonym greckim lotnisku. Co wiemy o projekcie?

Grecja przekształca opuszczone w 2001 roku lotnisko na najnowocześniejsze miasto w Europie. Projekt wiąże się z obietnicą znaczących korzyści ekonomicznych i społecznych.
Ellinikon - futurystyczne „miasto-kwadrans” powstaje na opuszczonym greckim lotnisku. Co wiemy o projekcie?
Fot. Unsplash
10.06.2024

Lotnisko Ellinikon zostało zamknięte w 2001 roku, po otwarciu nowego międzynarodowego lotniska w Spata. Teren o powierzchni 620 hektarów przez lata pozostawał niewykorzystany, co wywołało liczne debaty na temat jego przyszłości. W 2014 roku grecki rząd postanowił przekształcić ten obszar w jedno z najnowocześniejszych centrów miejskich w Europie.

Zobacz także: Na tych dziesięciu trasach zdarza się najwięcej turbulencji. Dwie z nich znajdują się w Europie

Ellinikon - miasto z przyszłości 

W pobliżu Aten powstaje miasto, w którym wszystko, co najbardziej potrzebne, będzie znajdowało się w odległości najdalej 15 minut. To pierwsze w swoim rodzaju miejsce ma na celu połączenie nowoczesnych technologii, zrównoważonego rozwoju oraz luksusu. 

„Miasto-kwadrans”- koszty 

Za projekt odpowiedzialna jest firma LAMDA Development, która szacuje koszt budowy na 8 miliardów euro. Pomimo wysokich cen, chętnych do zamieszkania w tym miejscu nie brakuje. Spośród 243 jednostek mieszkaniowych, oferowanych w dzielnicy „Małe Ateny”, 140 zostało już zarezerwowanych. Najszybciej wyprzedały się wysokiej klasy nieruchomości: Marina Tower oraz wille znajdujące się przy morzu. Miasto posiada liczne atuty: dostęp do plaży, nowoczesne rozwiązania ekologiczne i wyposażenie w inteligentną technologię, pozwalającą na zarządzanie sieciami miejskimi. Poddane kontroli zostaną czynniki, takie jak: intensywność ruchu drogowego, pożary czy jakość powietrza. Cena za metr wynosi średnio 7,5 tysiąca euro. LAMDA ogłosiła, że wpływy ze sprzedaży nieruchomości osiągnęły łącznie około 690 milionów dolarów. 

Ellinikon - korzyści ekonomiczne

Według prognoz, Ellinikon doda 2,5 punktu procentowego do PKB Grecji i wygeneruje nawet 80 tysięcy nowych miejsc pracy.  Dodatkowo, miasto przyszłości ma przyciągnąć około miliona turystów rocznie. 

Ellinikon - strefa zieleni

Oprócz futurystycznych, nowoczesnych wieżowców i budowli, architekci zadbali również o przestrzeń pełną drzew i zieleni. Projekt „The Ellinikon Experience Park” obejmować będzie ponad 2 miliony metrów kwadratowych powierzchni, stając się jednocześnie największym parkiem przybrzeżnym w Europie. Już ponad 900 drzew i 80 000 roślin regionalnych zostało zasadzonych na tej ogromnej przestrzeni. W parku znajdować się będą również ogrody deszczowe do zarządzania wodą opadową, interaktywna fontanna z choreografią świetlną i muzyką, teren sportowy na świeżym powietrzu czy plac zabaw dla dzieci. 

Zobacz także: Na plażę z najczystszą wodą na świecie dolecisz z Polski... w 2 godziny!

Kiedy nastąpi zakończenie projektu?

Przewiduje się, że inteligentne miasto będzie w pełni ukończone i możliwe do zamieszkania w 2037 roku. Na odwiedzenie Ellinikon będziemy musieli poczekać zatem jeszcze 13 lat. 

Polecane wideo

Horoskop miłosny na CZERWIEC ♥
Horoskop miłosny na CZERWIEC ♥ - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie