Jedna z europejskich gmin chce wydłużyć dobę do 26 godzin

A wszystko po to, by bliscy mieli dla siebie więcej czasu.
Jedna z europejskich gmin chce wydłużyć dobę do 26 godzin
fot. Pexels/ Tobias Bjørkli
12.04.2024

Czy znasz osobę, która nie chciałaby, aby doba trwała dłużej? My chyba nie. Niemniej „znamy” takich, którzy zdecydowali się złożyć wniosek do Komisji Europejskiej, aby w ich gminie dzień kończył się dwie godziny później. Dlaczego? Chodzi o to, by mieszkańcy mieli i ich bliscy mieli dla siebie więcej czasu. O jakim regionie świata mowa? Chodzi o Vadso, w Norwegii.

Norweska gmina chce, by doba trwała 26 godzin

Komisja Europejska otrzymała właśnie projekt o nazwie "MOREtime". W jego ramach mieszkańcy gminy Vadso na północy Norwegii chcą, aby w ich regionie utworzono strefę czasową z 26-godzinnymi dobami. Dlaczego? Powód jest prosty. Dodatkowe godziny mieszkańcy mogliby poświęcić na spotkania z bliskimi czy praktykowanie hobby. Niemniej taka sytuacja mogłaby wpłynąć na wzrost zaludnienia w tym obszarze. Według Wenche Pedersen, burmistrzyni, jest to ważna kwestia w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

W jaki sposób miałby funkcjonować ten plan? Na ten moment nie ustalono jeszcze żadnych szczegółów. Ale istnieje już pewien pomysł.

Zegar zostanie przesunięty z godziny 12. na 13… i zobaczymy, jak to będzie – stwierdziła Pedersen.

Przypomnijmy, że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, niemniej jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Czy istnieją realne szansę, by prośbę mieszkańców Vadso wdrożyć w życie? Raczej nie. Niemniej, jak twierdzi pani burmistrz, dzięki pomysłowi i próbie jego realizacji, region otrzyma pewną promocję. 

Źródło: TVN24.pl

Polecane wideo

Polska mapa ślubów i rozwodów. Czy Twoje miasto sprzyja rozstaniu?
Polska mapa ślubów i rozwodów. Czy Twoje miasto sprzyja rozstaniu? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie