Statki pełne skarbów? 10 wraków z różnych epok znaleziono u wybrzeży Kasos

Poznaj szczegóły.
Statki pełne skarbów? 10 wraków z różnych epok znaleziono u wybrzeży Kasos
fot. Pexels/ Daniel Torobekov
05.04.2024

Znalezienie zatopionego skarbu to marzenie wielu. Niemniej niewielu udaje się je zrealizować. Szczęściarzami można więc nazwać płetwonurków, którzy w wodach w okolicy Kasos odkryli aż 10 wraków statków. Co ciekawe, najstarszy z nich może mieć nawet 5 tysięcy lat!

Przeczytaj też: To już pewne - powstanie Titanic II! Statek ma być „znacznie lepszy od oryginału”

W okolicach Kasos znaleziono 10 wraków statków z różnych epok

W połowie marca interdyscyplinarny zespół z greckiej Narodowej Fundacji Badań (NHRF) wraz z Departamentem Starożytności Podwodnych Ministerstwa Kultury ogłosił, że na przestrzeni lat 2019-2023 odkryto zatopione skarby. I to dosłownie.

Przeczytaj też: Koniec budowy Sagrady Familii jest bliski? Podano konkretną datę

W wodach w okolicy Kasos badacze postanowili szukać pozostałości po greckiej, starożytnej armii. Z jakim rezultatem? Prawdopodobnie lepszym, niż zakładano. A wszystko dlatego, że na głębokości od 20 do 47 metrów znaleziono dziesięć wraków statków z różnych epok. Wiek najstarszego z nich szacuje się na 5 tysięcy lat. Najmłodsze znalezisko z kolei ma pochodzić z czasów II Wojny Światowej. Pozostałe 8 to „reprezentanci” różnych okresów. Czy w środku wraków można liczyć na skarby?

Oczywiście! Badacze już przyznali, że udało się wyłowić artefakty i rzeczy codziennego użytku, w tym między innymi ceramikę, kamienną kotwicę czy hiszpańską amforę. Niektóre z tych przedmiotów mogą mieć nawet ponad 2000 lat.

Odkrycia te nie tylko rzucają światło na praktyki żeglarskie starożytnych cywilizacji, ale także podkreślają strategiczne znaczenie wyspy Kasos jako morskiego skrzyżowania dróg w starożytności. Był to ważny węzeł handlu morskiego i żeglugi, ułatwiający interakcje między różnymi kulturami i cywilizacjami – czytamy w "The Archeologist".

Źródło: O2.pl

Przeczytaj też: TA wyspa uznawana jest za najpiękniejszą na świecie ♥

 

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 1.04. – 7.04.
Horoskop tygodniowy 1.04. – 7.04. - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie