10 najdziwniejszych tradycji wielkanocnych z całego świata

W niektóre aż trudno uwierzyć.
10 najdziwniejszych tradycji wielkanocnych z całego świata
fot. Pexels/ ROMAN ODINTSOV
31.03.2024

Choć może czasami trudno w to uwierzyć, Wielkanoc w różnych częściach globu może być obchodzona nieco inaczej. A konkretniej rzecz ujmując, istnieją pewne tradycje, które w tym szczególnych czasie występują tylko w danym kraju.

W Polsce malujemy pisanki, idziemy ze święconką do kościoła, tworzymy maślane baranki i polewamy się wodą w poniedziałek wielkanocny. A co robią nasi sąsiedzi (i nie tylko)? Czytanie kryminałów, pogrzeb śledzia czy parada kapeluszy to tylko niektóre z najdziwniejszych tradycji.

Przeczytaj też: Te tortille z awokado i pastą jajeczną to doskonała propozycja na wielkanocne śniadanie

Tradycje wielkanocne: 10 najdziwniejszych zwyczajów świata

Austria

Czy słyszałaś kiedyś o pochodach baranka? Tak, to właśnie Austriacy po zjedzeniu wielkanocnego śniadania udają się w pochód za barwnie przystrojonym zwierzęciem. Procesja kieruje się w stronę kościoła. Gdy baranek okrąży trzykrotnie ołtarz, uczestnicy mogą go wylicytować! Ta tradycja odbywa się we wschodnim Tyrolu.

Bermudy

Lubisz latawce? Mieszkańcy Bermudów w Wielki Piątek puszczają je do nieba. A wszystko to na znak zmartwychwstania Chrystusa.

Cypr

Mieszkańcy Cypru w Wielką Sobotę o północy gaszą światła w świątyniach. Przed kościołami palą za to duże ogniska, czyli „sosy Judasza”.

Czechy

W czasie świąt wielkanocnych Czeszki są smagane wierzbowymi witkami. W efekcie takie „klapsy” mają gwarantować młodość, witalność i płodność. W zamian kobiety oferują pisanki czy przekąski.

Finlandia

W Wielką Sobotę dziewczynki zamieniają się tutaj w „Wielkanocne wiedźmy” i nawiedzają mieszkańców. W zamian za życzenia czy laurki oczekują smakołyków czy drobnych kwot pieniężnych.

Przeczytaj też: Najlepsze menu na Wielkanoc. Przepisy na tradycyjne potrawy

Grecja

Rzucanie wyrobami garncarskimi jako tradycja wielkanocna? Czemu nie. Grecy w Wielką Sobotę wyrzucają przez okna naczynia z gliny. W ten sposób symbolicznie żegnają się z czymś starym i witają coś nowego, czyli wiosnę.

Irlandia

Choć nie jest to już kultywowana tradycja, warto wspomnieć, że funkcjonowało kiedyś coś takiego jak  „pogrzeb śledzia”. Na czele pochodu szedł rzeźnik. Na kiju miał zawieszoną rybę. Po co? Miało to symbolizować post. Dodajmy, że śledzia można było też „bić” pałką. A wszystko po to, by dać upust emocjom nagromadzonych podczas poszczenia. Na koniec procesji na kiju pojawiał się też udziec, który z kolei miał zawistować ucztę. Creepy, prawda?

Norwegia

Lubisz kryminały? Norwegowie w czasie Wielkanocy nie mogą się od nich oderwać. Co ciekawe ta tradycja ma już ponad 100 lat. Zapoczątkowała ją dwójka pisarzy, która w ten sposób chciała zwiększyć promocję swojej książki.

Nowa Zelandia

Polowanie na wielkanocnego zajączka odbywa się w Nowej Zelandii. Na to Wielkie Polowanie przyjeżdżają myśliwi z całego kraju i próbują zmniejszyć populacje królików. Zwierzęta te mają bowiem szkodzić środowisku.

USA

Z kolei na nowojorskim Manhattanie odbywa się… parada kapeluszy. Nakrycia głowy nierzadko zdobią pisanki, króliczki czy pisklęta.

Która z tych tradycji jest dla ciebie najdziwniejsza?

Przeczytaj też: Trzy wielkanocne przepisy od uczestnika Masterchefa. Goście będą zachwyceni

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 1.04. – 7.04.
Horoskop tygodniowy 1.04. – 7.04. - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie