Motywacja w nauce języka niemieckiego: jak utrzymać entuzjazm i osiągnąć postępy?

Wyznaczenie określonego celu – powodu, dla którego warto się danego przedmiotu uczyć – jest niezbędne do określenia zamierzonych rezultatów.
Motywacja w nauce języka niemieckiego: jak utrzymać entuzjazm i osiągnąć postępy?
Fot. freepik.com
27.07.2023

Powszechnie wiadomym jest, że motywacja jest kluczowa do efektywnej nauki. Nie jest żadną tajemnicą, iż w obecnych czasach znajomość języków obcych jest nie tylko dobrym dodatkiem do życiorysu, ale wręcz koniecznością! Postępująca globalizacja powoduje, że coraz więcej firm szuka pracowników potrafiących komunikować się z mieszkańcami innych krajów. Z perspektywy Polski, poza znajomością języka angielskiego, bardzo przydatna jest umiejętność niemieckiego. Jest to język naszych zachodnich sąsiadów, z którymi od wielu lat wiele rodzimych przedsiębiorstw prowadzi działalność gospodarczą. W dzisiejszym artykule przedstawione zostanie, w jaki sposób utrzymać entuzjazm i osiągać postępy w nauce języka niemieckiego.

Określenie celów i planowanie nauki

Przy nauce absolutnie każdego przedmiotu, najważniejsze jest określenie celów i zaplanowanie regularnej nauki. O ile w szkołach publicznych ten etap realizują programy nauczania, osoby uczące się na własną rękę muszą go przeprowadzić samodzielnie. W odniesieniu do celów – niezwykle istotnym jest, ażeby brać zamiary na możliwości. Nie warto zakładać osiągnięcia poziomy znajomości języka niemieckiego C1 w ciągu półrocza. Wziąć trzeba pod uwagę, iż poza nauką, trzeba również pracować i zajmować się czynnościami dnia codziennego. Dlatego też bezpieczniej założyć osiągnięcie poziomu A1 – łatwiej będzie zrealizować tak postawiony cel, a sukces będzie dodatkowo motywował do dalszej nauki! Następnym etapem powinno być zaplanowanie nauki. Najlepiej tradycyjnie rozpisać sobie dni tygodnia i zakres materiału do nauki. W ten sposób łatwiej będzie utrzymać powtarzalność i zapewnić kontakt z tym językiem.

Zróżnicowanie metod nauki

W celu utrzymania pozytywnego nastawienia, warto korzystać ze zróżnicowanych metod nauki języka niemieckiego. Poza typowym podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń, warto poświęcić jeden wieczór na obejrzenie filmu niemieckojęzycznego – na początek z polskimi napisami, a w miarę postępów – z napisami niemieckimi. Obecna technologia umożliwia również naukę za pomocą gier i aplikacji mobilnych – dostępnych jest mnóstwo wszelkiego rodzaju fiszek, memory i innych ciekawych aktywności na telefony komórkowe oraz tablety. W ten sposób uczyć się można nawet w trakcie podróży do pracy lub biegania. Warto również nadmienić, iż chociażby na YouTube dostępnych jest mnóstwo kanałów poświęconych tematyce nauki języka niemieckiego – dostępne są tam chociażby rozmówki niemieckie, które niezwykle szybko pozwalają opanować podstawowe zwroty i wyrażenia używane w konwersacjach.

Utrzymywanie motywacji poprzez różnicowanie materiałów i aktywności

W jaki sposób utrzymać motywację? Odpowiedź na to pytanie nie należy do najtrudniejszych. Warto różnicować materiały edukacyjne, raz po raz szukając czegoś nowego. Dobrym pomysłem jest również otaczanie się tematyką języka niemieckiego – słuchanie niemieckiej muzyki, oglądanie niemieckich filmów i seriali i w miarę możliwości – czytanie niemieckich książek. W ten sposób nauka nie będzie nudna – poza żmudnym poznawaniem zasad gramatyki, będzie w nią wplecione ciekawe urozmaicenie w postaci wyżej wymienionych aktywności.

Śledzenie postępów i świętowanie sukcesów

Nic lepiej nie wpływa na podtrzymanie motywacji do nauki jak bieżące obserwowanie własnych postępów i świętowanie nawet najmniejszych sukcesów. Każdy przerobiony dział tematyczny, nowopoznane słówka, zrozumiany fragment ulubionego filmu powinny stanowić sygnał, że nauka idzie w dobrym kierunku.

Praktyczne sposoby motywowania

Jak w praktyce motywować się do dalszej nauki? Poza wspomnianym w uprzednim akapicie świętowaniu poszczególnych sukcesów, warto na kartce papieru własnoręcznie napisać sobie, dlaczego tak naprawdę została podjęta decyzja o nauce języka niemieckiego. Może w celu znalezienia lepszej pracy? A może w celu poszerzenia horyzontów? Bez względu na motywację, taka kartka wywieszona w widocznym miejscu nie pozwoli zapomnieć, że warto się uczyć. Dobrym sposobem jest również zaznaczanie w kalendarzu dni, w których uczyliśmy się. Na koniec każdego miesiąca warto zrobić tamże adnotację, ile czasu poświęcono językowi niemieckiemu. Każdemu należy polecić wypróbowanie powyższych sposób – można zagwarantować, że będą bardziej motywować do dalszej nauki niż powszechnie stosowane metody.

Podsumowanie

Motywacja do nauki języka niemieckiego jest kluczowa do osiągnięcia sukcesu. Warto się starać i poświęcić czas w celu nabycia umiejętności niezwykle cennej i przydatnej w obecnych czasach – umiejętności porozumiewania się w języku obcym. Warto również zachęcić wszystkich czytelników do odwiedzenia strony BUKI School która pomaga tysiącom uczniów – zarówno w wieku szkolnym, jak i dorosłych – w nauce wielu przedmiotów – w tym języków obcych.

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.07.2023 19:59
A po co mam uczyć się niemieckiego skoro mogę z Niemcami dogadać się po angielsku? Sprawdzone.
zobacz odpowiedzi (2)
Lingwista onanista (Ocena: 5) 27.07.2023 15:31
Nie wierzę w to, co widzę... Artykuł o nauce niemieckiego. ;) Sponsorowany, ale nie szkodzi. W Polsce panuje przekonanie, że to trudny język, a wcale tak nie jest. Niemiecki jest uporządkowany, logiczny, wymowa nie jest trudna (posłuchajcie duńskiego czy niderlandzkiego ;). Są ładniejsze języki, ale niemiecki w naszej części Europy jest przydatny.
zobacz odpowiedzi (6)

Polecane dla Ciebie