70% Polaków spędza urlop w kraju

Już co 4 Polak odkłada swój urlop na wrzesień, motywując to niższymi cenami poza sezonem.
70% Polaków spędza urlop w kraju
Fot. pexels (Sergio Souza)
22.07.2023

Sezon urlopowy trwa w najlepsze. W tegoroczne wakacje ponad 70% Polaków planuje spędzić lato w kraju, przy czym niemal połowa stawia na wypoczynek w mieście. Już co 4 Polak odkłada swój urlop na wrzesień, motywując to niższymi cenami poza sezonem. Badanie FREENOW, superaplikacji mobilności miejskiej, wśród jej europejskich użytkowników, ujawnia plany wakacyjne na 2023 rok wśród mieszkańców miast oraz ich ulubione sposoby spędzania czasu w mieście.

Jak wynika z ankiety zrealizowanej przez FREENOW na grupie użytkowników z 9 europejskich państw, w tym z Polski, te wakacje Polacy spędzą głównie w kraju (74%), ale także poza jego granicami (39%). Tylko 1 na 10 ankietowanych w tym roku w ogóle nie planuje urlopu. Podobnie wyniki przedstawiają się w pozostałych krajach europejskich. Niewiele mniej, bo 37% respondentów z Europy, planuje zagraniczny urlop, a co ciekawe - 1 na 10 Europejczyków odwiedzi w tym czasie nasz kraj. Największą popularnością wśród ankietowanych cieszą się kierunki takie, jak Włochy, Hiszpania oraz Grecja. Sierpień jest najpopularniejszym miesiącem urlopowym - niemal połowa wszystkich respondentów z Europy, w tym Polski planuje wtedy swoje wakacje. Sporo osób także decyduje się na odpoczynek poza sezonem - w Polsce już 1 na 4 badanych.

Zobacz także: Najbardziej niegrzeczne miasta w Polsce. Gdzie mieszkają nieuprzejmi ludzie?

Według badania FREENOW Polacy lubią zwiedzać europejskie miasta również podczas weekendowych wyjazdów, tzw. city breaks. Stolice, które Polacy najbardziej chcieliby odwiedzić jeszcze w tym roku to: Rzym (39%), Madryt (35%), Paryż (32%). Nie różnimy się pod tym względem od respondentów z innych krajów, którzy również wskazali te miasta jako najbardziej interesujące destynacje. Co ciekawe, 12% ankietowanych zza granicy planuje odwiedzić Warszawę.

Badanie wykazało również, że dla niemal 70% badanych Polaków ich miasto jest bardziej atrakcyjne w okresie wakacyjnym. Jak zatem mieszkańcy spędzają lato w mieście? Chętnie korzystają z licznych aktywności na świeżym powietrzu. Wśród ulubionych aktywności co drugiego ankietowanego Polaka znalazł się udział w festiwalach muzycznych oraz spędzanie czasu w restauracyjnych ogródkach lub barach z widokiem na miasto. Co trzeci mieszkaniec polskiego miasta lubi spotkania przy grillu w plenerze miejskim lub odpoczynek w parku. Co ciekawe, spędzanie czasu nad wodą w plenerze jest bardziej powszechne w południowej Europie, zwłaszcza w Grecji, niż w Polsce (39% vs. 22%). Za to Polacy chętniej niż w innych krajach spędzają wolne chwile na grillowaniu w przestrzeni miejskiej (39% vs. 31%).

FREENOW sprawdziło również, jak przemieszczają się osoby, które zdecydowały się na zagraniczne wakacje. Choć wiele europejskich lotnisk jest doskonale skomunikowanych z centrami miast, przed każdą podróżą samolotem warto dobrze zaplanować swój transfer. Jak wskazali polscy ankietowani - najwięcej osób, bo ponad 70% - wybiera wówczas komfortowy środek transportu z lotniska, jakim jest taksówka. Taką samą odpowiedź zaznaczyło niewiele mniej, bo 65%, Europejczyków. Blisko połowa wszystkich respondentów decyduje się na komunikację miejską z lotniska (metro, tramwaj, autobus), a co piąta stawia na poruszanie się własnym samochodem. Będąc za granicą, ankietowani równie chętnie decydują się na taksówkę jako codzienny środek transportu do poruszania się po nieznanym mieście. Ponad 80% badanych wskazało także, że woli korzystać z jednej aplikacji do zamawiania różnych opcji transportu w mieście podczas zagranicznych podróży.

Zobacz także: Ponglish, czyli jak Polacy mówią po angielsku? „Something is no yes”

Planując wyjazdy, zarówno te weekendowe oraz dłuższe, warto pamiętać, że FREENOW jest dostępne w 9 krajach, w ponad 150 miastach europejskich - w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Grecji, Austrii, Francji, we Włoszech oraz w Polsce. Dzięki niej użytkownicy mogą w szybki sposób zamówić taxi na lotnisko lub dworzec, a także wynająć elektryczny skuter, hulajnogę, rower lub auto na minuty, by sprawnie poruszać się po zwiedzanym mieście.

O BADANIU
Ankieta została przeprowadzona na ponad 40 tys. użytkowników (w tym kilka tysięcy z Polski) FREENOW w czerwcu 2023 roku.

Mat. prasowe

Polecane wideo

4 proste sposoby, by obliczyć swoją idealną wagę
4 proste sposoby, by obliczyć swoją idealną wagę - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.07.2023 21:05
Odwiedzić Paryż? Teraz nigdy w życiu, tyle zamieszek i ciapa.tych
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 22.07.2023 15:39
My byliśmy na urlopie w czerwcu nad Bałtykiem, super było, pogoda dopisała i co najważniejsze, nie było takiej drożyzny jak w ,,sezonie,,.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie