Zachowania, które Polakom wydają się normalne, a za granicą są NIEDOPUSZCZALNE

Sprawdź przed wyjazdem!
Zachowania, które Polakom wydają się normalne, a za granicą są NIEDOPUSZCZALNE
Fot. Unsplash (Matt Hardy)
04.02.2023

Podczas wycieczki do innego kraju dobrze jest zapoznać się przynajmniej w minimalnym stopniu z jego kulturą oraz obyczajami. W ten sposób nie tylko unikniesz faux pas i narażenia się miejscowym, ale nawet konsekwencji prawnych. Inny kraj, to często także inna religia. Zbyt swobodne zachowanie, które dla Polaków jest czymś naturalnym, w innej części świata może być poważnym wykroczeniem. Mowa tu oczywiście o krajach arabskich. Chociaż są piękne i pełne uroku, to właśnie tam czyha najwięcej niebezpieczeństw kulturowych. Jak ich uniknąć? Na co musisz zwrócić uwagę, udając się do poszczególnych krajów?

Polecamy także: Polskie słowa, które są... obraźliwe za granicą

Czego nie wolno robić za granicą?

Egipt

Trzeba pamiętać, że to kraj muzułmański. Poza kurortami lepiej nie odsłaniać ramion oraz nosić spódnice za kolana. Niewskazane są także rozmowy na temat religii i polityki. Trzeba zachować ostrożność z fotografowaniem, zwłaszcza wszelkich manifestacji, wieców oraz miejscowych kobiet.

Holandia

Holendrzy są bardzo drażliwi na punkcie zaśmiecania ulic. Ponieważ słyną z dużej bezpośredniości, delikwentka może spodziewać się publicznej reprymendy. Nie bierz im również za złe, gdy otwarcie skomentują Twój wygląd. Holendrzy nieprzychylnie patrzą także na osoby, które unikają kontaktu wzrokowego. To dla nich przejaw złych intencji.

Włochy

Udając się z wizytą do włoskich przyjaciół, obowiązkowo trzeba przynieść drobny upominek. Jego brak sprawi, że zostaniesz uznana za niezbyt uprzejmą i niewychowaną osobę.

Kraje skandynawskie

Ich mieszkańcy cenią sobie chłód oraz powściągliwość obyczajów. To zupełne przeciwieństwo Włochów. Skandynawowie źle reagują na krzyki, głośne mówienie i gwałtowne gestykulowanie.

Hiszpania

Hiszpanie raczej nie przestrzegają punktualności. Jeżeli umawiasz się z nimi na daną godzinę, potrafią przyjść nawet o dwie później. Twoje pretensje o to będą źle odebrane. W Hiszpanii źle postrzega się przypalanie komuś papierosa.

Wielka Brytania

mieszkańcy Wielkiej Brytanii są bardzo drażliwi na punkcie dobrych manier. Postaraj się nie spóźnić na spotkanie z Brytyjczykiem.

Francja

Francuzi są źle nastawieni do używania języka angielskiego. Mają także wysokie mniemanie o sobie i swoim kraju. Trzeba uważać, aby ich nie obrazić.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Podobnie jak w Egipcie i Turcji, zanim zrobimy komuś zdjęcie, trzeba spytać o zgodę. Fotografowanie budynków rządowych jest nie do przyjęcia. Okazywanie czułości drugiej osobie poprzez uściski, a zwłaszcza pocałunki również jest źle widziane przez Arabów.

Tajlandia

Nigdy nie podnoś głosu i nie okazuj gniewu wobec Tajów – to dla nich oznaka słabości, na którą patrzą z pogardą. Trzeba też uważać, aby nie dotykać ich po głowie, ani nie klepać po głowach tamtejszych dzieci. Głowa to dla Tajów bardzo ważna część ciała.

Dominikana

Uwaga na nieopatrzne wypowiedzenie zwrotu nie ma. Na Dominikanie to bardzo wulgarne określenie. Z kolei, gdy ktoś syknie na Ciebie na ulicy, możesz być pewna uznania dla swojego wyglądu.

Zobacz także: 10 najbardziej zmysłowych języków na świecie

Polecane wideo

Antresola i trzy garderoby. Jak po rozwodzie z Maciejem Kurzajewskim mieszka Paulina Smaszcz?
Antresola i trzy garderoby. Jak po rozwodzie z Maciejem Kurzajewskim mieszka Paulina Smaszcz? - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.04.2023 12:13
Anglicy i dobre maniery ? :D / Dobre sobie. Byłam w UK prawie 10 lat, więc napatrzyłam się na pijackie gęby angoli przesiadujących w pubach, plujące na ulicach i wykrzykujące co chwila słowo ,,fcuk,, .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.02.2023 20:42
Włosi tez są spóźnialscy, nie wiem jak Hiszpanie, ale we Włoszech notorycznie mierzyłam się ze spóźnialstwem.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.02.2023 20:34
Kśiśidk2snśoamaiśb8dyyuu88ooekjskK za zo )+++$2+(28²2#8$(*#09$<($?"9¢9$$9$0ox${©d9$$jdldkdkddxd!*2$9#8"śoxżkzżkjxjmlllllkkkkkllllllllllllxjdodjdjdixnwdksndoe www ośmdoedkd ko oewodd🤭🤭🥺🥺🥺🥺🥴🥴😏😏😏🤦🙏👉🙀🙉✨⭐🌟💥💌💟💟💟💌♥️💘💝💝🧑‍🦯🙍🧘🏃🧘🙍🙍🌈🌊🌬️🌀🏜️🌋⛰️🏜️⛰️☘️🪨🪵🌅🌅⛄☃️❄️🌡️🌳🐮🐽🐲🐸🕷️🦞🥝🍊🥭🍌🍌🫐🍑🥭🍌🥭
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.02.2023 12:10
W krajach arabskich chłop chłopa może całować po policzkach, ściskać czy trzymać się za dłonie. Okazywanie publiczne uczuć kobietom jest jednak źle widziane. A co do Holandii - masz prawo reagować, gdy ktoś komentuje twój wygląd, szczególnie w nieprzychylny sposób- to nie ich ichniejsza kultura, tylko jej brak. Francuzi to snoby, jak jedziesz do nich, to masz znać francuski, a jak oni przyjeżdżają do ciebie, to... masz znać francuski. Niemcy uwielbiają ingerować w sprawy innych, zwłaszcza w kwestii sortowania smieci i nie zrozumieją sarkazmu, choćby zależało od tego ich życie, w Skandynawii bardzo ważne są dobre maniery. "Proszę" i "dziękuję" jest nieodłączną częścią ich kultury. Dalej - jeżeli ktoś z Indii czy Bangladeszu chce ci coś dać, cukierka czy jakąkolwiek inną przekąskę, to lepiej jest podziękować i to przyjąć. Społeczne relacje są dla nich bardzo ważne. W Turcji koty, choć jest sporo bezdomnych, cieszą się dobrą opinią i przychylnością społeczeństwa, dlatego nie wolno tych zwierząt krzywdzić czy przepędzać. W Japonii nie siada się nigdy na miejscach dla ciężarnych/ niepełnosprawnych, jeżeli nic nam nie dolega. Nawet, gdy jest ich paręnaście, a pociąg jest przepełniony, to się tego nie robi. W Korei Południowej nie wbijajcie nigdy pałeczek do ryżu pionowo w misce i przy piciu z kimś alkoholu nie patrzcie mu w twarz przy toaście. Tyle ode mnie.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie