Huna, czyli niezwykła filozofia szczęścia z Hawajów

Idea huny jest związana z wiarą w to, że każdy człowiek posiada nie jeden, lecz trzy umysły.
Huna, czyli niezwykła filozofia szczęścia z Hawajów
Fot. Unsplash (Nina Elliot/Kalen Emsley)
09.02.2023

Hawaje to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na naszej planecie. Archipelag zachwyca malowniczymi wulkanicznymi krajobrazami, jak i swą bujną tropikalną przyrodą. Intryguje także bogata kultura jego mieszkańców. Jednym z jej elementów, mianowicie starożytną wiedzą tajemną zwaną huną warto się zainspirować. To właśnie ona jest uważana za tamtejszy sekret szczęścia. 

Zobacz także: „Odszedł ode mnie mąż, a mi nawet nie zrobiło się przykro”. Czym jest reguła Pollyanny?

Huna, czyli hawajski sposób na szczęśliwe życie

Słowo huna to innymi słowy sekret. Doskonale oddaje to ducha stojącego za tą niezwykłą ideą. Otóż przez wieki o szczegółach związanych z huną wiedzieli jedynie miejscowi. Co ciekawe, hunę odkryto dla zachodniego świata dopiero w późnych latach trzydziestych XX wieku. Stał za tym amerykański badacz i pisarz Max Freedom Long. Pochodzący z Kolorado Long w 1917 roku postanowił wyprowadzić się na dalekie Hawaje, gdzie podjął posadę nauczyciela. Mieszkał tam do lat trzydziestych. W tym czasie z wielką pasją i ciekawością zgłębiał kulturowe tajemnice mieszkańców archipelagu. Swoim niecodziennym podejściem musiał zjednać sobie jednego ze stróżów huny, tak zwanego kahuna, który zdecydował się uchylić przed nim rąbka tajemnicy.

Idea huny jest związana z wiarą w to, że każdy człowiek posiada nie jeden, lecz trzy umysły. Jest to lono - świadomość, kanene - nadświadomość oraz uhane - racjonalizm. Ich posiadanie daje wielką wolność. Poczucie wolności to zaś dla mieszkańców Hawajów jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakich można w ogóle doświadczać. To, którym z umysłów będziemy kierowali się w naszym życiu zależy wyłącznie od nas. 

Wedle huny nasze życie zależy wyłącznie od tego, w jaki sposób wykreujemy swą rzeczywistość. To my jesteśmy architektami swojego losu. Swoich niedoli, czy nieszczęść nie można więc tłumaczyć jedynie życiowym niefartem. Zamiast załamywać się trzeba czym prędzej brać sprawy w swoje ręce. Sekret pomyślności to po prostu niezachwiana wiara w to, że świat nam sprzyja. Optymistycznego myślenia uczy się tam już od najmłodszych lat dzieci. 

Na Hawajach od niepamiętnych czasów wierzy się w to, że nigdy nie należy koncentrować się tylko na przygnębiających rzeczach. To właśnie w ten sposób nieustannie przyciągamy do siebie nieszczęścia i choroby. Każdego dnia należy pielęgnować w sobie uczucie błogiej harmonii i zapewniać się, że czekają nasz wyłącznie piękne rzeczy

Źródło: Serge Kahili King, Huna: Ancient Hawaiian Secrets for Modern Living, 1998

Zobacz także: Sisu, czyli niezwykła fińska recepta na życiową harmonię

Polecane wideo

Najdziwniejsze modyfikacje ciała. Wprawią Cię w niemałe zdumienie
Najdziwniejsze modyfikacje ciała. Wprawią Cię w niemałe zdumienie - zdjęcie 1
Komentarze (651)
Ocena: 4.99 / 5
Dorota (Ocena: 1) 08.08.2023 12:42
Takie teksty powstają, gdy książki sf traktuje się jak źródło wiedzy. Wystarczy sprawdzić w słowniku słowa uhane, kanene , aby wiedzieć, że "przyrostek" -NE zmienia na negatywne znaczenie słowa które poprzedza. U-ha-ne to nękający duch, a KA w Kanene oznacza razy, uderzenia, samo NE - natomiast nękający, czepliwy, są to słowa oznaczające agresję , uderzenie związane z wyrządzaniem krzywdy, a nie wolnością umysłu. Chyba, że tę wolność torujemy sobie siłą i krzywda innych. Nie słyszałam, aby w jakimkolwiek innym systemie kosmologicznym, siły duchowe wyższe miały agresywny pierwiastek.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.07.2023 21:34
Bejba its cana crejza no are you frejza
odpowiedz
Zosia (Ocena: 5) 21.06.2023 23:21
Hejka, jestem Zosia☺️. Piszę komentarze pod artykułem „Francuskie rarytasy, czyli przepis na makaroniki"😊
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.06.2023 21:47
Piotrze nie pieprz wieprzowiny, Ale ja jestem wieprz pieprzowy, Pieprzę ile tylko chce, Ja jestem wieprzowy pieprz
odpowiedz
Gdy ktoś się spuzini to nie ma wstępu 😈 (Ocena: 5) 19.06.2023 21:16
Najlepszy artykuł jaki czytałam
odpowiedz

Polecane dla Ciebie