Czym jest japońska kultura twarzy?

Twarz w kulturze japońskiej odgrywa gigantyczną rolę.
Czym jest japońska kultura twarzy?
Fot. Unsplash (Luobulinka/Manuel Cossetin)
12.02.2023

Kultura Kraju Kwitnącej Wiśni od dawien dawna fascynuje ludzi Zachodu. Trudno o bardziej porywającą i zaskakującą. Za jeden z najbardziej intrygujących składników japońskiej kultury jest uważana tak zwana kultura twarzy. Przynależy ona do sfery psychologicznej. Tak zwane zachowanie twarzy jest w Japonii rzeczą niezwykle ważną. Jej utrata to bowiem najgorsza rzecz, jaka może spotkać Japończyka. 

Zobacz także: Koniec z wyścigiem szczurów. Kim są japońscy freeterzy?

Intrygująca japońska kultura twarzy

Z japońską kulturą twarzy związane jest niezwykle skrupulatne wywiązywanie się ze swoich obowiązków i nieprzeciętnie poważne podejście do wykonywanego zawodu. Swego czasu West Japan Railway Company zdecydowały się nałożyć karę na maszynistę pociągu, który przyjechał na stację o minutę później niż przewidywał rozkład odjazdów. Kara była symboliczna - wypłatę maszynisty uszczuplono zaledwie o niecałe pięćdziesiąt jenów, czyli około 1,60 zł. Stało się to jednak ogromną kością niezgody pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.

Maszynista przez długi czas nie mógł przeboleć tego, że został posądzony o brak profesjonalizmu. W oczach współpracowników stał się osobą niekompetentną, wręcz niegodną piastowania swego stanowiska. Zaczął popadać w depresję. W związku z tym postanowił zawalczyć o swoje dobre imię i skierował sprawę do sądu, czy oczyścić się z oburzających zarzutów i zdobyć odpowiednią rekompensatę za, jak to określił, „psychiczne cierpienie”. 

Do podobnych sytuacji w Japonii dochodzi bardzo często. Japończycy stawiają po prostu swoją twarz, czyli reputację na pierwszym miejscu. Robią, co tylko w ich mocy, aby jej nie nadszarpnąć. 

Źródło: Interia Wydarzenia

Zobacz także: Wirus samotności. Kim są hikikomori?

Polecane wideo

„Ja rodziłam w bólach, a on... ” - kobiety o najgorszych zachowaniach swoich partnerów na porodówce
„Ja rodziłam w bólach, a on... ” - kobiety o najgorszych zachowaniach swoich partnerów na porodówce - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.03.2023 17:35
moim marzeniem jest wyjazd do Japonii
odpowiedz
Jestem k-popiara:⁠-⁠) (Ocena: 5) 03.01.2023 23:13
Kocham Japonię jak Polskę🇯🇵🇵🇱🥰❤️
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.12.2022 20:32
Przydałoby się takie nastawienie polskim politykom.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie