Jesienna podróż w jedną stronę. Do jakich krajów lata pokolenie zoomersów?

Wakacje, city breaki, a może studia za granicą?
Jesienna podróż w jedną stronę. Do jakich krajów lata pokolenie zoomersów?
Fot. Unsplash (Annie Spratt)
08.10.2022

Jesień to fantastyczny czas na podróżowanie - wedle danych Kiwi.com, wyszukiwarki tanich lotów i podróży oraz firmy z sektora traveltech - w październiku bilety z Polski do europejskich destynacji są średnio 24% tańsze niż w sezonie wakacyjnym (średnia cena 75 EURO), w listopadzie zaś będą tańsze o 34%w porównaniu do lipca i sierpnia (średnia cena 65 euro). Przedstawiciele generacji Z doceniają ten fakt i chętnie korzystają z przyjaznych dla portfela ofert. Dodatkowo, wrzesień i październik to czas, kiedy wielu z nich przemieszcza się za granicę w celu podjęcia lub kontynuowania studiów. Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), za granicą studiuje około 50 tys. Polaków, a najbardziej popularnym krajem nadal pozostaje Wielka Brytania, która na Kiwi.com zajmuje tej jesieni trzecie miejsce, tuż za Włochami i Hiszpanią. Kiwi.com wskazuje, że ponad 50% użytkowników w wieku 18-25 lat jesienią dokonuje rezerwacji biletu w jedną stronę. Jakie kierunki najczęściej wybierają?

Zobacz także: How to Thailand: Jak pracuje się zdalnie z Bangkoku, Chiang Mai, Krabi, czy Hua Hin?

Studia za granicą

Pokolenie zoomersów to pierwsza w historii generacja, która może cieszyć się taką swobodą przemieszczania po świecie. Wiele osób z tej grupy podróżuje nie tylko dla czystej przyjemności, ale również w celu podjęcia lub kontynuowania studiów na uczelniach zagranicznych. Międzynarodowe środowisko i atmosfera, możliwość praktykowania języka obcego i poznawania ludzi z całego świata czy nowatorski program studiów to jedne z kluczowych kryteriów wyboru, jakimi kierują się zoomersi. Dodatkowo, wiele krajów oferuje studia darmowe.

Wedle danych OECD około 50 tysięcy Polaków studiuje poza granicami, najczęściej wybierając Wielką Brytanię, a także Włochy, Francję, Niemcy, Holandię, Danię i Stany Zjednoczone.

Wyszukiwarka tanich lotów i podróży, Kiwi.com, zaobserwowała, że w sezonie jesiennym niemal 52% użytkowników w grupie wiekowej 18-25 rezerwuje bilet w jedną stronę, a nieco ponad 47% kupuje również bilet powrotny.

Najpopularniejsze trasy, jakie najczęściej wybierają zoomersi to Kraków - Brystol oraz Wiedeń, a także Warszawa - Paryż.

Wśród europejskich miast, które najbardziej przykuwają uwagę generacji Z znalazły się: Paryż, Londyn, Mediolan, Sztokholm oraz Oslo.

Zobacz także: Największe gafy Polaków popełniane na urlopie. Wyniki badania

Jesiennie city breaki

Jesień sprzyja zdecydowanie tańszym podróżom, niż sezon wakacyjny. Kiwi.com wskazuje, że w październiku bilety z Polski są średnio 19% tańsze niż w sezonie wakacyjnym (średnia cena 103 EURO), w listopadzie zaś będą tańsze o 26%w porównaniu do lipca i sierpnia (średnia cena 92 EURO). W tym czasie na południu Europy można liczyć na solidną dawkę słońca, ciepło, a także bardziej kameralną atmosferę.

Kiwi.com wskazuje, że ponad 36% przedstawicieli pokolenia Z stawia na city-break, wybierając pobyt do 3 dni, z kolei niemal co 3 osoba na miejscu spędza od 4 do 10 dni. W TOP 5 najczęściej wybieranych przez nich krajów znalazły się:

• Włochy
• Hiszpania
• Wielka Brytania
• Francja i Grecja

Mat. prasowe

O Kiwi.com
• Kiwi.com to jedna z wiodących firm technologicznych w branży turystycznej z siedzibą w Czechach, zatrudniająca ponad 1500 osób na całym świecie

• Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji pod kątem tras i cen, których inne wyszukiwarki nie mogą zobaczyć. W tym celu dziennie wykonuje on 2 miliardy kontroli cen w 95% globalnych zasobów lotniczych.

• Każdego dnia w witrynie Kiwi.com przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań, a dziennie sprzedawanych jest ponad 50 000 miejsc.

Polecane wideo

Te miejsca w Europie trzeba odwiedzić chociaż raz w życiu
Te miejsca w Europie trzeba odwiedzić chociaż raz w życiu - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Pącze_k 🍩 czyli Poland😈 (Ocena: 5) 10.04.2023 08:37
WoW odkryles Ameryke .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.04.2023 11:21
Każdy pokój posiada swoje zeczy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.11.2022 13:34
Ja latam w dwie strony, a na wakacje wybieram róże zakątki Europy. Te wakacje spędziłam w Portugalii, podobało mi się tam, lot enterem też długo nie trwał. Widoki marzenie, ciepła woda, smaczne jedzenie. Miałam wszystko czego potrzebowałam.
odpowiedz
Luna (Ocena: 5) 31.10.2022 18:18
Wystarczy pozostać w Polsce. Dla mnie najpiękniejszym miejscem był jest i będzie Gdańsk. Mam tu ładne mieszkanie, dobrą pracę, spoko sąsiadów, zarządzanie nieruchomością przez Polzen spełnia moje oczekiwania. Do tego fakt, że to duże miasto, jest co robić, no i nad morzem :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie