Czym jest niezwykła japońska filozofia wabi-sabi?

Wabi-sabi to bardzo ważna część japońskiej kultury.
Czym jest niezwykła japońska filozofia wabi-sabi?
Fot. iStock/Unsplash
01.08.2022

Japońska kultura od setek lat inspiruje Europejczyków. Zwyczaje z Kraju Kwitnącej Wiśni mają w sobie nie tylko orientalny czar, ale i wielką głębię. Jednym z podobnych szalenie intrygujących składników kultury japońskiej jest filozofia zwana wabi-sabi. Na czym polega i dlaczego wielu Japończyków uważa, że to właśnie ona jest gwarantem ich życiowego szczęścia?

Zobacz także: Ikebana. Niesamowita japońska sztuka układania kwiatów

Niesamowite wabi-sabi

Czym jest wabi-sabi? Bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Filozofia wabi-sabi jest bowiem płynna i ulotna jak szczęście, jakie pomaga uzyskać. Wymyka się więc wszelkim klarownym definicjom i zbyt rzeczowym regułom. 

Warto zacząć więc od przyjrzenia się nazwie tej ciekawej filozofii, która da nam jakiś definicyjny trop. Otóż nazwa wabi-sabi powstała z połączenia dwóch słów. Wabi to inaczej prostota oraz pokora, sabi zaś przemijalność. Wabi-sabi można więc określić jako pełną pokory akceptację upływu czasu.

Praktykujący ją, zawsze dokładają wszelkich starań, aby cieszyć się każdą chwilą. Bacznie obserwują świat i zachwycają się nim. Medytacyjne przyglądanie się na pozór prozaicznym rzeczom, na przykład temu, z jaką finezyjną delikatnością wiosenny wiatr muska płatki kwiatów, czy temu, jak migotliwe łuny popołudniowego światła krążą po naszym domu, zapewnia im duchową harmonię.

Wabi-sabi pomaga uspokoić myśli i ukierunkować je na właściwy tor. Dzięki temu łatwiej uporać się z emocjonalnym bałaganem w głowie i osadzić się w rzeczywistości. 

Zobacz także: Tajemnicze ceremonie herbaty. Na czym polegały?

Polecane wideo

„Pracuj nad najlepszą, najzdrowszą wersją siebie”. Tę fit-influencerkę obserwuje 13,5 mln osób
„Pracuj nad najlepszą, najzdrowszą wersją siebie”. Tę fit-influencerkę obserwuje 13,5 mln osób - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 01.08.2022 15:49
Nie słyszałam o tym wcześniej. Ciekawy artykuł.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.08.2022 01:00
No to co to jest, bo nie napisaliście.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie