Kobiety z krańców świata. Dlaczego Boliwijki noszą meloniki?

Meloniki to jedno z ulubionych nakryć głowy Boliwijek.
Kobiety z krańców świata. Dlaczego Boliwijki noszą meloniki?
Fot. iStock
18.07.2022

Gdy podróżuje się po Boliwii, trudno nie ulec wielkim falom zachwytów. Nierealnie piękne i bardzo zróżnicowane boliwijskie krajobrazy, jak i jedyna w swoim rodzaju architektura dosłownie rozkładają przybyszów na łopatki. Obyczaje intrygują. Wiele smakowitych przekąsek uzależnia. Niemałe zaciekawienie powodują natomiast bardzo charakterystyczne stroje mieszkańców tego fascynującego kraju, zwłaszcza Boliwijek, których jednym z ulubionych nakryć głowy są... meloniki.  

Dlaczego tak je uwielbiają i nigdy nie wychodzą bez nich z domu? 

Zobacz także: Bindi i tilaka. Co oznaczają znaki malowane na twarzach Hindusów?

Kobieta w meloniku

Meloniki najczęściej noszą cholitas, czyli Indianki z plemienia Aymara. Skąd jednak atrybut brytyjskiego dżentelmena wziął się w Boliwii i co ciekawe, jak to możliwe, że został włączony właśnie do boliwijskiej kobiecej garderoby

Otóż w drugiej XIX wieku trwała budowa linii kolejowej w Boliwii. Pracowało nad nią wielu Brytyjczyków, którzy byli cenionymi ekspertami w tej dziedzinie. Dwóch ich rodaków wpadło więc swego czasu na pewien ciekawy biznesowy plan. Pomyśleli, że zaczną sprzedawać przebywającym w boliwijskich delegacjach i zapewne spragnionym rodzimej elegancji Brytyjczykom meloniki. Tak też zrobili, tyle że napotkali pewien problem. Wyprodukowane przez nich kapelusze okazały się o wiele za małe na głowy brytyjskich kolejowych specjalistów.

Nie mając pojęcia, co zrobić z tak wielką ilością kapeluszy i nie popaść w finansową ruinę, pomyśleli, że zaczną przekonywać do ich noszenia Boliwijczyków. Ci nie zapałali jednak miłością do komicznego i mało męskiego ich zdaniem nakrycia głowy. Brytyjscy biznesmeni nie tracili jednak nadzieli. Słysząc, jak Boliwijczycy drwią z niemęskich meloników, postanowili namówić na ich zakup... ich żony i córki

Tym razem trafili w dziesiątkę! Nagięli jednak do swoich potrzeb rzeczywistość. Opowiadając Boliwijkom przy pomocy tłumacza historie o tym, że meloniki noszą teraz wszystkie najszykowniejsze Brytyjki, sprawili, że zamarzyło o nich mnóstwo kobiet. Wkrótce w Boliwii coraz częściej można było spotkać kobiety w tym typowo męskim nakryciu głowy. Tak zostało po dziś dzień. 

Meloniki to jednak nie tylko stylowy element garderoby. Pełnią również ważną funkcję symboliczną i zdradzają stan cywilny cholitas. Niezamężne kobiety przechylają meloniki nieco na bok. Kobiety zamężne noszą zaś kapelusze na samym czubku głowy. 

Zobacz także: Tajemnicze Kumari z Nepalu. Kim są żyjące boginie?

Polecane wideo

Jakie zwierzę podporządkowane jest Twojej dacie urodzenia?
Jakie zwierzę podporządkowane jest Twojej dacie urodzenia? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 03.12.2022 12:59
Svdddfkcs🐄
odpowiedz

Polecane dla Ciebie