Planowanie urlopu - jakie elementy wziąć pod uwagę?

Urlop jest bardzo radosnym czasem odpoczynku, ale może być również bardzo stresujący.
Planowanie urlopu - jakie elementy wziąć pod uwagę?
22.05.2022

Planowanie urlopu nie należy do najprzyjemniejszych, zwłaszcza kiedy w kolejce po urlop czeka już wielu naszych kolegów i koleżanek. Warto wiedzieć, jak zaplanować urlop bez stresu.

Wnioski urlopowe - jak wypełnić?

W wielu dużych firmach, by móc prosić u urlop, trzeba wypełnić tzw. wniosek urlopowy. Papierowe wnioski urlopowe można znaleźć w kadrach, ale są dostępne również w wersji elektronicznej, którą wyślemy mailem np. do naszego kierownika lub managera. Urlopy są wpisywane co najmniej miesiąc lub dwa miesiące wcześniej, więc o wypełnieniu wniosku urlopowego trzeba zrobić wcześniej. 

We wniosku należy wpisać jedynie datę, w jakiej chcemy urlop oraz należy umieścić swój podpis na dole strony. Wniosku urlopowego nie musimy specjalnie motywować. Są jednak wyjątki, kiedy potrzebujemy dodatkowego urlopu wypoczynkowego ze względu np. na zły stan zdrowia. Wtedy warto dołączyć zalecenie lekarza, co będzie umotywowaniem naszej prośby. Zdarza się to jednak rzadko, ponieważ w takich wypadkach pracownik ma prawo iść na L4 do czasu, kiedy jego stan zdrowia się nie poprawi. Więcej o wnioskach urlopowych przeczytamy na: o czym należy pamiętać, składając wniosek o urlop wypoczynkowy?

Jak najlepiej zaplanować urlop?

Planowanie urlopu może być dość skomplikowane, zważywszy na to, że wiele osób chce w tym samym czasie wyjechać. Jeśli w firmie powstaje bardzo duży konflikt z tego powodu, warto pomyśleć o wzięciu kilku dni wolnych poza sezonem. Dobrym momentem są np. święta wielkanocne albo święta wolne od pracy. Kiedy połączymy je z przysługującym nam urlopem, okazuje się, że zyskujemy dodatkowe dni wolne. Co ważne wiele osób w tych dniach nie będzie chciało wykorzystywać urlopu, zwłaszcza jeśli mają dzieci w wieku szkolnym, które muszą chodzić na lekcje w takich miesiącach jak kwiecień czy maj. To dobre rozwiązanie, jeśli z urlopem musimy spasować się z naszym partnerem lub znajomymi. Będzie to łatwiejsze, kiedy żaden z kolegów z pracy nie będzie chciał wziąć urlopu w tym samym czasie. 

Planowanie urlopu pracowników - jak wygląda to w kadrach?

Urlopami pracowników zajmują się kadrowe, które sprawdzają, ile urlopu ma dany pracownik. Plany urlopowe są sporządzane na okresy roczne, półroczne i kwartalne. Plan na krótszy okres jest znacznie bardziej racjonalny. Pracownicy mogą łatwiej ustalić, czy dany termin urlopu faktycznie będzie im odpowiadał. Pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników, jakie okresy są wolne od urlopów, a w których miesiącach pracownicy mogą wpisywać się na urlopy. Informacje wysyłane są obecnie elektroniczne, np. za pomocą maila. 

W planie muszą być uwzględnione zarówno urlopy, do których pracownik nabył prawo, jak i te do których pracownik dopiero nabierze praw w trakcie okresu obejmującego plan urlopowy. Ponadto, w planie powinny się znaleźć zaległe i niewykorzystane urlopy pracownika, kolejne urlopy, czyli te nabywają od 1 stycznia każdego roku. W niektórych przypadkach są dostępne w planie urlopowym również urlopy uzupełniające - pracownik otrzymuje dodatkowy urlop ze względu na dłuższy czas pracy oraz swoje wykształcenie. Dodatkowe urlopy to te, które przysługują niektórym pracownikom na podstawie przepisów szczególnych. Mowa tu np. o rodzicach, którzy mogą wziąć urlop na dzieci. 

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gloria (Ocena: 5) 31.10.2022 18:26
Nie tylko na urlop, ale też na co dzień sprawdza się Gdańsk. Powietrze jak w bajce o każdej porze roku. Ja mieszkam w Gdańsku, od kiedy się tu wprowadziłam nie choruję. Do tego mam fajne mieszkanko, nieruchomością zarządza Polzen, więc wszystko jest administrowane na najwyższym poziomie. Jestem zadowolona, mam fajnych sąsiadów i super pracę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.07.2022 19:17
c,i, im się nie cz i aE SSD aż aż medica u siebie że dwa oo AZS 2. Zł🥰😚😐😝🤔😛😱🧐🤗🧐🤭
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.05.2022 11:28
Wszystko zależy jaką ma się pracę, nie mogę wziąć wolnego w weekend majowy bo pracuję w miejscowości turystycznej i właśnie my wtedy zarabiamy. Jadę jak jest słabszy sezon turystyczny typu październik czy kwiecień za granicę.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie