Casu marzu z Sardynii. Najbardziej kontrowersyjny ser świata

Słynny sardyński ser niejednego wrażliwca przyprawiłby o zawrót głowy...
Casu marzu z Sardynii. Najbardziej kontrowersyjny ser świata
Fot. Unsplash
19.05.2022

Włoska kuchnia bezdyskusyjnie jest uważana za jedną z najsmakowitszych. Swymi urzekającymi smakami faktycznie potrafi wprawiać w zachwyt, co przyniosło jej niemały rozgłos na całym świecie. Większość amatorów włoskich potraw i przekąsek zapewne kategorycznie odmówiłaby jednak skosztowania jednego z sardyńskich serów... Co sprawia, że casu marzu odstręcza tak dużą liczbę smakoszy?

Zobacz także: Ostrożnie z ostrygami... Na czym polega ich fenomen?

Proszę kosztować, tylko uwaga na oczy...

Casu marzu to tradycyjny sardyński ser wytwarzany z mleka owczego. Charakterystyczny smak, z którego słynie, a który jest porównywany do gorgonzoli, jest uzyskiwany dzięki... larwom. Zgadza się, we wnętrzu każdego casu frazigu, jak często też się go nazywa, żyje sobie w najlepsze kolonia muszych larw

Larwy much przyspieszają też pożądaną fermentację sera. Jako że posiadają one umiejętność skakania na dystans aż piętnastu centymetrów, degustującym casu marzu zawsze doradza się, aby uważali na oczy. Najlepiej zabierać się więc za serową ucztę po założeniu okularów. Innym sposobem, jest przełożenie sera do woreczka, jego szczelne zamknięcie i odczekanie, aż larwy zdecydują się opuścić ser. 

Jeżeli okazałoby się, że we wnętrzu casu marzu, jaki nam podano, nic się nie rusza, a larwy zastałyśmy w stanie agonalnym, czym prędzej poprośmy o wymianę sera. Martwe larwy są oznaką tego, że ser jest nieświeży.

Zobacz także: Słodkie sekrety. Skąd pochodzi chałwa?

Polecane wideo

Dzieci tej pary wyglądają jak postaci z Disney’a!
Dzieci tej pary wyglądają jak postaci z Disney’a! - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie