Indonezja będzie miała nową stolicę!

Jakie miasto zastąpi Dżakartę?
Indonezja będzie miała nową stolicę!
Zdjęcie autorstwa Alifia Harina z Pexels
22.01.2022

Niedawno informowaliśmy, że Egipt planuje przenieść swoją stolicę. Teraz okazuje się, że nie tylko ten kraj ma taki zamiar. Jakie władze jeszcze podjęły taką decyzję? Tym razem chodzi o Indonezję. Aktualnie stolica tego azjatyckiego kraju znajduje się w Dżakarcie, na Jawie. Niedługo jednak będzie się ona mieścić na wyspie Borneo. Metropolia będzie nazywać się Nusantara, co w indonezyjskim języku oznacza archipelag. Dodajmy, że nazwę wybierano z aż 80 propozycji.

Przeczytaj też: Z Portugalii do Singapuru. Powstało najdłuższe kolejowe połączenie

Indonezja będzie miała nową stolicę

Dlaczego Indonezja zdecydowała się na taki ruch? Prezydent Joko Widodo już w 2019 roku indormował, że obecna stolica kraju może zostać zalana. Eksperci twierdzą bowiem, że do 2050 roku aż jedna trzecia Dżakarty znajdzie się pod wodą.

Co dziś wiadomo na temat Nusantary? Ma ona docelowo liczyć około 7 milionów mieszkańców i znajdować się pomiędzy stolicą prowincji Wschodni Kalimantan, Samarindą i pobliskim portowym miastem Balikpapan. Co ważne, nowe miasto ma dać wiele miejsc pracy i zapewnić rozwój mieszkańcom tej części regionu. Co jeszcze jest pewne? Mówi się już, że budowa nowej stolicy pochłonie około 32 miliardów dolarów. Większość funduszy ma pochodzić od prywatnych inwestorów. Na czele komitetu sterującego przedsięwzięciem ma być następca tronu Abu Zabi, Mohammed bin Zayed Al Nahyan.

Czy wszystkim ten pomysł przypadł do gustu? Niekoniecznie. Niektórzy twierdzą, że stawianie stolicy akurat w tym regionie może stworzyć zagrożenie dla środowiska naturalnego, a konkretniej rzecz ujmując, chodzi o populację orangutanów oraz niebezpieczeństwa częstszych pożarów.

Polecane wideo

Co wywróżyli Ci wikingowie? Poznaj swój horoskop runiczny na 2022 rok
Co wywróżyli Ci wikingowie? Poznaj swój horoskop runiczny na 2022 rok - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie