Ranking: najsilniejsze paszporty świata. Zobacz, na którym miejscu uplasował się polski dokument

Dodamy, że to najwyższe miejsce w historii tego plebiscytu.
Ranking: najsilniejsze paszporty świata. Zobacz, na którym miejscu uplasował się polski dokument
Element5 Digital/ pexels.com
15.01.2022

Nie od dziś wiadomo, że paszport paszportowi nierówny. Jedne dokumenty sprawnie otwierają niemal wszystkie granice, inne wymagają dodatkowego wsparcia w postaci wiz. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że czasami „papiery” te zyskują lub tracą swoją moc. Wszystko oczywiście zależy od sytuacji politycznej i stosunków międzynarodowych. A jak silny jest polski paszport? To określa między innymi ranking Henley Passport Index 2022.

Przeczytaj też: Horoskop podróżniczy: Jaki kraj przypisany jest do Twojego znaku zodiaku?

Ranking Passport Index 2022 – jak silny jest polski paszport?

Co to znaczy, że paszport jest silny? Z takim dokumentem do większości krajów możesz wjechać bez wiz. Czyje dokumenty mają więc największą moc? Aktualnie najwięcej granic „otwierają” paszporty japońskie i singapurskie. Obywatele tych krajów mogą odwiedzić swobodnie aż 192 państwa i terytoria.

Na drugim miejscu znalazły się dokumenty z Niemiec i Korei Południowej. Ich właściciele mogą poruszać się bez „przeszkód” w aż 190 kierunkach.

Na trzecim miejscu uplasowała się Finlandia, Włochy, Luksemburg i Hiszpania (189). Czwarty szczebelek zajęli Francuzi, Holendrzy, Austriacy oraz Duńczycy (188). Piąci w kolejce są Irlandczycy i Portugalczycy (187), a tuż za nimi stoją Amerykanie, Brytyjczycy, Szwajcarzy, Norwegowie, Belgowie i Nowozelandczycy (186).

Siódma pozycja to paszporty austalijskie,  kanadyjskie, czeskie, greckie i maltańskie (185). A gdzie przestrzeń dla polskich papierów? Na ósmej pozycji, razem z węgierskimi dokumentami (184). Dodajmy, że nigdy wcześniej nasz kraj nie powił się w tym rankingu na tak wysokiej pozycji.

Zestawienie zamyka Afganistan. Posiadacze takich paszportów swobodnie mogą podróżować jedynie do 26 państw.

Warto zauważyć, że ranking ten pokazuje, jak duże wciąż są różnice między bogatymi i biednymi krajami. Tego typu wolność posiadają przede wszystkim mieszkańcy Europy, Ameryki Północnej oraz bogatych regionów Azji. Obywatele afrykańskich zakątków nie mają już takich dużych swobód.

Dodajmy również, że w 2006 roku, czyli w momencie, gdy rozpoczęto prowadzenie tego rankingu, człowiek mógł przeciętnie odwiedzić bez wizy 57 krajów. Dziś ta mediana wynosi już 107 destynacji.

Na jakiej podstawie powstaje Henley Passport Index? Wszystkie opiera się na danych dostarczonych przez Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA). Indeks uwzględnia 199 różnego rodzaju paszportów i 227 miejsc docelowych. Nie są w nim jednak uwzględniane ograniczenia wynikające na przykład z pandemii koronawirusa.

Polecane wideo

Ona pochodzi z Syberii, on z Nigerii. Cały Internet zachwyca się urodą ich córek
Ona pochodzi z Syberii, on z Nigerii. Cały Internet zachwyca się urodą ich córek - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie