Po prawie 100 latach ten turystyczny kraj zmienia nazwę. Chce odciąć się od negatywnych skojarzeń

Poprzednie określenie było nieustannym źródłem żartów i memów.
Po prawie 100 latach ten turystyczny kraj zmienia nazwę. Chce odciąć się od negatywnych skojarzeń
Fot. Pexels.com
29.12.2021

W jakich sytuacjach dochodzi do zmiany nazwy danego kraju? Najczęściej przychodzą nam do głowy takie powody jak przesunięcie granic w wyniku konfliktu zbrojnego albo przewrót wojskowy. Ale czasami przyczyny okazują się o wiele bardziej prozaiczne. 

Zobacz również: Oto miasta, w których żyje się najlepiej. Na liście są aż trzy miejsca w Polsce

W 2016 roku parlament Czech podjął decyzję o zmianie drugiej, skrótowej nazwy swojego kraju. Dziś obok oficjalnej Republiki Czeskiej (Czech Republic) funkcjonuje również określenie Czechia. Z kolei na początku 2020 roku Holandia zmieniła nazwę na Niderlandy argumentując, że ta poprzednia wywoływała skojarzenia niekorzystne, a wręcz krzywdzące dla wizerunku państwa. 

Teraz na podobny krok zdecydowali się rządzący kolejnego kraju, słynącego głównie z egzotycznych kurortów i przystępnych cen. To inicjatywa samego prezydenta. 

Turcja zmienia nazwę z Turkey na Türkiye. To decyzja prezydenta 

Tym krajem jest Turcja. Chodzi o zmianę angielskiej nazwy tego państwa. Od teraz zamiast określenia Turkey poprawną formą będzie Türkiye. 

O tej zmianie poinformował sam prezydent Recep Tayyip Erdogan. Na początku grudnia wystosował oświadczenie, które głosi: 

Nazwa Türkiye w najlepszy sposób reprezentuje i wyraża kulturę, cywilizację i wartości narodu tureckiego. (...) Nazwa Türkiye reprezentuje tysiące lat doświadczeń narodu tureckiego na wszelkich płaszczyznach. 

Dlaczego zmiana nazwy tego kraju jest tak istotna z punktu widzenia jego obywateli? Wyjaśnia to portal trtworld.com. Jak czytamy, Turcja (Türkiye) otrzymała swoje określenie w roku 1923, gdy odzyskała niepodległość. Na Zachodzie ten region był najczęściej opisywany łacińskim Turquia, które z czasem uprościło się do nazwy Turkey. 

Serwis zwraca uwagę na fakt, że to określenie wywołuje śmieszne, a także obraźliwe i krzywdzące skojarzenia. To najbardziej oczywiste wynika z tego, że w języku angielskim Turkey, poza krajem, określa także indyka (turkey). Ta zbieżność stała się źródłem wielu żartów i memów. Ponadto definicja słowa “turkey” w renomowanym słowniku Cambridge Dictionary to m.in. “coś, co się nie udaje” oraz “głupia osoba”.  

Zdecydowana większość Turków uważa, że nazywanie kraju jego lokalną wariacją jest właściwe i zgodne z dążeniami państwa do decydowania o tym, w jaki sposób inni powinni je identyfikować 

- czytamy na portalu trtworld.com. 

Co sądzicie o takiej decyzji tureckich władz? 

Zobacz również: Jeden z europejskich krajów zmienił nazwę! Wszystko z powodu złych skojarzeń

Polecane wideo

Horoskop: Ta data w 2022 roku będzie dla Ciebie najszczęśliwsza
Horoskop: Ta data w 2022 roku będzie dla Ciebie najszczęśliwsza - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 3.91 / 5
gość (Ocena: 5) wczoraj 10:13
Mam na imię Aleksander Matysek. Mój numer telefonu to 519 347 133
odpowiedz
gość (Ocena: 5) wczoraj 10:11
😀😃😄😁😆😅😂🤣😭😉😗😙😚😘😍🙃🙂😋😛😝😜😇😊☺️😏😌😔😑😐😶🤔🤗😱😒🙄😤😠😡😟😥😢☹️🙁😕🤐😰😨😧😦😮😯😲😳😬😓😞😖😣😩😫😵😴😪🤤🌛🌜🌚🌝🌞🤢🤧🤒🤕😷🤠🤑😎🤓🤥🤡👻💩👽🤖🎃😈👿👹👺🔥💫⭐🌟✨💥💯💢💨💦💤🕳️🎉🎊🙈🙉🙊😺😸😹😻😼😽🙀😿😾❤️💛💚💙💜🖤♥️💘💝💖💗💓💞💕💌💟❣️💔💋👥👤🗣️👣☠️💀👀👁️👄👅👃👂💪👍👎👏🙌👐🤝🤜🤛✊👊🤚👋🖐️✋🖖🤘✌️🤞🤙👌🖕☝️👆👇👉👈✍️🤳🙏💅🙇🙋💁🙆🙅🤷🤦🙍🙎💆💇🛀🛌🚶🏃🤸🏋️⛹️🤾🚴🚵🤼🤹🏌️🏇🤺⛷️🏂🏄🚣🏊🤽👼🎅🤶💂🤴👸🤵👰👷👮🕵️👳👲👶👦👧👨👩👴👵👳🕴️💃🕺👯👭👫👬💏👩‍❤️‍💋‍👨👨‍❤️‍💋‍👨👩‍❤️‍💋‍👩💑👩‍❤️‍👨👨‍❤️‍👨👩‍❤️‍👩👪👨‍👩‍👦👨‍👩‍👧👨‍👩‍👧‍👦👨‍👩‍👦‍👦👨‍👩‍👧‍👧👨‍👨‍👦👨‍👨‍👧👨‍👨‍👧‍👦👨‍👨‍👦‍👦👨‍👨‍👧‍👧👩‍👩‍👦👩‍👩‍👧👩‍👩‍👧‍👦👩‍👩‍👦‍👦👩‍👩‍👧‍👧🤰🗣️👤👥👣💐🌹🥀🌺🌷🌸💮🏵️🌻🌼🍂🍁🍄🌾🌱🌿🍃☘️🍀🌵🌴🌳🌲⛰️🏔️❄️☃️⛄🌊🌬️🌀🌪️🌁🌫️🌡️🔥🌋🏞️🏖️⛱️🌅🌄☀️🌤️⛅🌥️🌦️☁️🌨️⛈️🌩️🌧️💧☔⚡🌈⭐🌟💫✨🌙☄️🌠🌌🌑🌒🌓
odpowiedz
Papilot (Ocena: 1) wczoraj 10:05
Macie rację. To ciocia na rację. Jestem pracownikiem papilotu i im zależy tylko na pieniądzach.🙁
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 11.01.2022 22:27
BZDETY!!!! Chyba nie dociera bo muszę to powiedzieć po raz 5- i jak mam wam wierzyć!? Moja ciocia mieszka w HOLANDII o 2019 no i jak się jej pytałam to ciągle jest Holandia kłamczuchy JEDNE ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.01.2022 15:38
Jdjhghfihggfggjfgjk-)__55455gggg😍😘🍇🍓🍓🍎🍉🍑🍑🍍🍌🍋🍓🍇🍇🍇🍇🍇🍓🍳🍳🍳🍳🥞🥞🥞🥖🥖🇧🇪🇧🇪🇧🇪🇧🇪🇧🇪🇦🇸🇦🇪🇧🇦🇦🇿🍇🍆🍐🎂🎀🎁🎈🎈🎉😤😭😍😘😜😝😛😇😻😹❤️💛💗💖💘💘♥️🖤💜💙💙💚🤹💏👩‍❤️‍💋‍👨👨‍❤️‍💋‍👨👩‍❤️‍💋‍👩💑👨‍👩‍👧‍👧👩‍👩‍👦‍👦👩‍👧👩‍👦‍👦👩‍👦👨‍👧‍👧👨‍👧👨‍👧👩‍👩‍👧‍👧👨‍👦⛱️🏞️🏜️🌅🌄🌤️🇧🇦🇦🇼🇦🇿🇧🇦🇧🇷🇦🇿🇦🇼🇦🇿🕟⏱️👝👛👠👝👠👒💄🎒💎⚽🎄📢🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄gdjphdh HD jdj😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇
odpowiedz

Polecane dla Ciebie