Po prawie 100 latach ten turystyczny kraj zmienia nazwę. Chce odciąć się od negatywnych skojarzeń

Poprzednie określenie było nieustannym źródłem żartów i memów.
Po prawie 100 latach ten turystyczny kraj zmienia nazwę. Chce odciąć się od negatywnych skojarzeń
Fot. Pexels.com
29.12.2021

W jakich sytuacjach dochodzi do zmiany nazwy danego kraju? Najczęściej przychodzą nam do głowy takie powody jak przesunięcie granic w wyniku konfliktu zbrojnego albo przewrót wojskowy. Ale czasami przyczyny okazują się o wiele bardziej prozaiczne. 

Zobacz również: Oto miasta, w których żyje się najlepiej. Na liście są aż trzy miejsca w Polsce

W 2016 roku parlament Czech podjął decyzję o zmianie drugiej, skrótowej nazwy swojego kraju. Dziś obok oficjalnej Republiki Czeskiej (Czech Republic) funkcjonuje również określenie Czechia. Z kolei na początku 2020 roku Holandia zmieniła nazwę na Niderlandy argumentując, że ta poprzednia wywoływała skojarzenia niekorzystne, a wręcz krzywdzące dla wizerunku państwa. 

Teraz na podobny krok zdecydowali się rządzący kolejnego kraju, słynącego głównie z egzotycznych kurortów i przystępnych cen. To inicjatywa samego prezydenta. 

Turcja zmienia nazwę z Turkey na Türkiye. To decyzja prezydenta 

Tym krajem jest Turcja. Chodzi o zmianę angielskiej nazwy tego państwa. Od teraz zamiast określenia Turkey poprawną formą będzie Türkiye. 

O tej zmianie poinformował sam prezydent Recep Tayyip Erdogan. Na początku grudnia wystosował oświadczenie, które głosi: 

Nazwa Türkiye w najlepszy sposób reprezentuje i wyraża kulturę, cywilizację i wartości narodu tureckiego. (...) Nazwa Türkiye reprezentuje tysiące lat doświadczeń narodu tureckiego na wszelkich płaszczyznach. 

Dlaczego zmiana nazwy tego kraju jest tak istotna z punktu widzenia jego obywateli? Wyjaśnia to portal trtworld.com. Jak czytamy, Turcja (Türkiye) otrzymała swoje określenie w roku 1923, gdy odzyskała niepodległość. Na Zachodzie ten region był najczęściej opisywany łacińskim Turquia, które z czasem uprościło się do nazwy Turkey. 

Serwis zwraca uwagę na fakt, że to określenie wywołuje śmieszne, a także obraźliwe i krzywdzące skojarzenia. To najbardziej oczywiste wynika z tego, że w języku angielskim Turkey, poza krajem, określa także indyka (turkey). Ta zbieżność stała się źródłem wielu żartów i memów. Ponadto definicja słowa “turkey” w renomowanym słowniku Cambridge Dictionary to m.in. “coś, co się nie udaje” oraz “głupia osoba”.  

Zdecydowana większość Turków uważa, że nazywanie kraju jego lokalną wariacją jest właściwe i zgodne z dążeniami państwa do decydowania o tym, w jaki sposób inni powinni je identyfikować 

- czytamy na portalu trtworld.com. 

Co sądzicie o takiej decyzji tureckich władz? 

Zobacz również: Jeden z europejskich krajów zmienił nazwę! Wszystko z powodu złych skojarzeń

Polecane wideo

Horoskop: Ta data w 2022 roku będzie dla Ciebie najszczęśliwsza
Horoskop: Ta data w 2022 roku będzie dla Ciebie najszczęśliwsza - zdjęcie 1
Komentarze (53)
Ocena: 3.49 / 5
Oto to (Ocena: 5) 17.05.2022 07:51
😋😋🥰😋😘😙🥰😙😜😋😜😋😜😛😜😛😜🥰😚🥰😋🥰😚🥰🥰😚🥰😚🥰😚🥰😛😜😛😝😛😝😛😝😛😜😛😜😋😋🤪😋🤪😜😙🤩😗😜😋😍😋😜😛😜😛😜😛😜😛😜😛😜😛😜😛😛😜😜😋😎🤧❤️🧡💛💚💜💙🖤💚♥️♥️🧡🧡🖤💛🖤💜💚💙🖤💛♥️♥️🧡💛🖤💚💜💚💜💙💜💙🖤💚🖤💛♥️♥️❤️🧡🖤💛🖤💚🖤💚🖤🖤💚💚🖤💚🖤💛🖤💛♥️🧡♥️😼💙💙💚💛💛🧡❤️❤️🧡💛💚💚🖤💙💙🖤💚🖤💚💜💛💜💛♥️💛💛♥️💚🖤💙🖤💚💚🖤💛🖤🧡♥️🧡🧡♥️🧡🖤💛🖤💚💚🖤💙🖤💙💘💚💚♥️💛💘🧡🖤🧡❤️💜🧡🖤🧡♥️💛♥️💚💚♥️💙💙🖤💙💚💚💜💛💜🧡🧡🖤❤️♥️❤️♥️💛💛♥️💚🖤💚💙🖤💙💜💚💜💚💚🖤♥️💛♥️💛♥️🧡🧡💛😹👥👤💅👉👉👌👉🤾🤼🤾🤼🏂🧗🧗🏂🧗👩‍🎨👩‍💼👩‍🎨👩‍💼👩‍🎨👩‍💼👩‍🎨👩‍💼👩‍🎤🧒👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻👩‍💻
odpowiedz
Oto to (Ocena: 5) 17.05.2022 07:49
ha ha ha ha ha ha ha ta
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.05.2022 19:23
Gucci Hoffman
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.03.2022 13:27
Hi buty ftytgghhb GG xdftyuyuy
odpowiedz
Agirljennifer (Ocena: 5) 28.02.2022 21:45
Proszę o darmowe pety do pet simulator x mój nick frytkafnf20
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie