Wskazano najdroższe miasto świata. Byłaś tam?

Zaskoczona wynikiem?
Wskazano najdroższe miasto świata. Byłaś tam?
Zdjęcie autorstwa Naya Shaw z Pexels
05.12.2021

"Global Cost of Living Index” to ranking publikowany przez The Economist Intelligence Unit (EIU). Ocenia on 173 miasta na podstawie cen koszyka ponad 200 produktów i usług. W przeprowadzonym badaniu podstawą porównania miast są ceny w Nowym Jorku. Która miejscowość w tym roku zajęła pierwsze miejsce? Na podium „stanął” Tel Awiw, a zaraz za nim Paryż, który rok edycję wcześniej był wraz z Zurychem i Honkongiem na czele listy. Razem ze stolicą Francji „srebrny medal” zdobył też Singapur.

Przeczytaj też: Wybrano Miasto roku 2021. Tytuł zgarnęła polska miejscowość!

Tel Awiw uznany za najdroższe miasto świata

Tel Awiw w tymże rankingu rok temu zajmował miejsce 5. Dziś jest pierwsze. Skąd taki przeskok? Wyjaśnienia należy szukać w "siłe izraelskiej waluty, szekla, w stosunku do dolara, ponieważ indeks bierze pod uwagę ceny w Nowym Jorku jako podstawę porównania" – tłumaczy tygodnik.

A które miasto jest najtańszym na świecie? Niezmiennie Damaszek. Powodem jest oczywiście waluta, która słabnie w stosunku do dolara, a dodatkowo wojna domowa nadal dziesiątkuje lokalną gospodarkę. Warto też wiedzieć, że najtańsze miasta znajdują się głównie na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce i w uboższych regionach Azji.

Ogólnie na szczycie rankingu dominują miasta europejskie i rozwinięte miasta azjatyckie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie i chińskie utrzymują stosunkowo umiarkowane ceny -  można przeczytać w badaniu.

Co istotne, w nadchodzącym roku nie ma co liczyć, że koszty utrzymania się zmniejszą. Szalejąca inflacja i pandemia na pewno do tego nie dopuszczą.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Israel Tourism (@visit_israel)

Polecane wideo

Horoskop podróżniczy: Jaki kraj przypisany jest do Twojego znaku zodiaku?
Horoskop podróżniczy: Jaki kraj przypisany jest do Twojego znaku zodiaku? - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.01.2022 09:24
Haueufhz. Seiwiwisn
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.12.2021 11:16
Chyba w Zakopanem nie byliście.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.12.2021 12:42
mega miejsce, ale drogo faktycznie
odpowiedz
Debilek (Ocena: 5) 06.12.2021 20:04
Ja tam byłem 356 dni na obozie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.12.2021 11:38
Kraj piękny, robi wrażenie. Zwłaszcza Jerozolima i Morze Martwe, ale rzeczywiście drogo. Za zakupy na śniadanie dla dwóch osób w zwykłym sklepie płaciliśmy ponad 100 zł.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie