Podróżowanie po świecie ma wrócić szybciej, niż nam się wydaje. Są jednak trzy warunki

Planowanie urlopu za granicą nadal wiąże się ze sporą niepewnością.
Podróżowanie po świecie ma wrócić szybciej, niż nam się wydaje. Są jednak trzy warunki
fot. Unsplash (Benjamin Voros & Hanson Lu)
27.05.2021
Wiktoria Sobocińska

Po tak długim czasie pandemii nie ma wątpliwości, że wszyscy wyczekują możliwości normalnego podróżowania. Planowanie urlopu za granicą nadal wiąże się ze sporą niepewnością dotyczącą nie tylko zagrożenia zdrowia, ale również panujących obostrzeń i kosztownych testów. 

Zobacz również: Najpiękniejsze miejsce na Ziemi nareszcie otwiera granice. Lista obostrzeń jest absurdalna

Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie i pojawiają się głosy, że tempo podróży lotniczych już niedługo wróci do poziomu sprzed pandemii. Jest jednak kilka warunków do spełnienia. 

Podróże po pandemii: kiedy ograniczenia zostaną zniesione? 

W kwestii rychłego powrotu do swobodnego podróżowania po świecie wypowiedział się między innymi Tim Clark, prezes linii Emirates. Na ten proces ma wpłynąć przede wszystkim globalny program szczepień, ale mnóstwo zależy od indywidualnych decyzji poszczególnych krajów. 

Podkreśla, że problem nie leży w braku zainteresowania podróżami, ale w skomplikowanym systemie nowych przepisów, ich zmiennością oraz cenie przeprowadzania testów

Wszystko zależy od tego, czy będziemy sprawnie zarządzać pandemicznym kryzysem przez kolejne pół roku.

Najważniejsze jest w tym momencie, aby przeprowadzić masowe i sprawiedliwe programy szczepień, uprościć i zmniejszyć ceny testów, a także apelować do rządów o złagodzenie obostrzeń

- podaje portal fly4free.pl.

Jego zdaniem te czynniki mogą sprawić, że branża turystyczna wróci do funkcjonowania na dużą skalę jeszcze w tym roku

Jest również wersja pesymistyczna 

Niestety, nie wszyscy popierają taki pozytywny scenariusz. Eksperci przedstawili wyniki, które mogą rozczarować wielu miłośników podróży.

Sytuacja pozostaje bardzo trudna dla lotnictwa europejskiego. Zbliżamy się do lata 2021 roku, a większość ograniczeń nadal obowiązuje, pomimo obiecujących postępów w zakresie szczepień

- tłumaczy dyrektor Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, jak cytuje fly4free.pl.

Jak wynika z ich najnowszego raportu, ruch lotniczy ma ustabilizować się najwcześniej w 2024 roku. W wersji realistycznej nawet dopiero rok później. 

Chociaż spodziewamy się wzrostu ruchu w lecie, nasz najbardziej prawdopodobny scenariusz przewiduje skoordynowane zniesienie ograniczeń między regionami do I kwartału 2022 roku, co ułatwi podróże dalekobieżne

- podsumowuje Eamonn Brennan, dyrektor generalny Eurocontrol.

W najbardziej pesymistycznej wersji do poziomu lotów z 2019 roku, najpewniej wrócimy dopiero w 2029 roku.

Ten scenariusz może mieć miejsce, jeśli dostęp do szczepień będzie utrudniony, państwa nie zniosą ograniczeń dla podróżnych, a na świecie pojawią się nowe mutacje wirusa, które osłabią zaufanie i poczucie bezpieczeństwa turystów. 

Zobacz również: Podróże w czasie pandemii. Lista krajów, które mają otwarte granice dla Polaków

Polecane wideo

Na plażę tylko w kostiumie z... maseczką. Trikini stanie się symbolem wakacji 2020?
Na plażę tylko w kostiumie z... maseczką. Trikini stanie się symbolem wakacji 2020? - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.06.2021 07:51
I bardzo dobrze, każdy czeka na normalność i powrót do tych czasów sprzed covida. W tym roku już sobie nie odpuszczam i lecę do Egiptu enterem, należy mi się relaks i odpoczynek od pracy i innych obowiązków.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.05.2021 12:11
Faza testów kończy się w grudniu 2023 nad szczepionkami to pełny ruch 2024 roku, wystarczy, znaleźć i poczytać ulotke od astryzeneki
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.05.2021 20:55
Jakoś te wszystkie celebrytki nie miały problemu i w czasie pandemii wstawiały zdjęcia ze swoich wojaży.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 27.05.2021 18:45
Nie chodzi o zadne mutacje, a o to ze obecnie zarabia cala branza medyczna! Wszyscy inni plajtuja! Koncerny farmaceutyczne zarabiaja wielokrotnosc tego co w zeszlych latach. Trzeba ukrocic ta psychoze. To nie covid i jego mutacje, a te wszystkie obostrzenia rujnuja nam zdrowie psychiczne i normalne zycie. Najbardziej wspolczuje dzieciom w wieku szkolnym, ktore nie dosc ze wkraczjaa w nowa rzeczywistosc szkolna, to do tego maja ta rzeczywistosc online. To jest chore.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie