Oto ranking najszczęśliwszych krajów na świecie. Jak wypadła w nim Polska?

Czy mamy się z czego cieszyć?
Oto ranking najszczęśliwszych krajów na świecie. Jak wypadła w nim Polska?
Fot. Unsplash
24.03.2021

“World Happiness Report” to coroczne badanie poziomu szczęścia w poszczególnych krajach świata. Powstaje ono na zlecenie Zgromadzenia Generalnego ONZ, a jest przeprowadzane przez Instytut Gallupa. 

Zobacz również: Oto miasta, w których żyje się najlepiej. Na liście są aż trzy miejsca w Polsce

Niedawno poznaliśmy wyniki raportu za rok 2020. Najnowsze badanie nieco różniło się od poprzednich, ponieważ eksperci nie mogli przejść obojętnie wobec pandemii koronawirusa, która zdominowała ubiegły rok. Badacze sprawdzili m.in. to, jak pandemia wpłynęła na ogólny dobrobyt w różnych krajach. Które państwo okazało się najszczęśliwsze i jak w tym zestawieniu wypadła Polska? 

„World Happiness Report 2021”. Oto najszczęśliwsze kraje świata 

Przy pracy nad najnowszą edycją badania naukowcy musieli zastosować nieco inne kryteria niż dotychczas. Przeprowadzenie bezpośrednich ankiet w wielu krajach nie wchodziło w grę, zatem raport został oparty przede wszystkim na poziomach PKB, średniej długości życia, hojności, pomocy socjalnej i wolności obywatelskiej. Eksperci zbadali również jak pandemia koronawirusa przełożyła się na poczucie dobrostanu. 

Jeśli chodzi o wyniki “World Happiness Report” za rok 2020 nie można mówić o wielkim zaskoczeniu. Już czwarty rok z rzędu na pierwszym miejscu uplasowała się Finlandia. W pierwszej dziesiątce najszczęśliwszych krajów na świecie zaszły minimalne zmiany. Drugie miejsce zajęła Islandia (awans o dwie pozycje), a trzecie – Dania. Uwagę zwraca nieznaczny spadek pozycji Norwegii, z piątego na ósme miejsce. 

Oto pierwsza dwudziestka najszczęśliwszych państw na świecie w roku 2020: 

 1. Finlandia 
 2. Islandia 
 3. Dania 
 4. Szwajcaria 
 5. Holandia 
 6. Szwecja 
 7. Niemcy 
 8. Norwegia 
 9. Nowa Zelandia 
 10. Austria 
 11. Izrael 
 12. Australia 
 13. Irlandia 
 14. Stany Zjednoczone 
 15. Kanada 
 16. Republika Czeska 
 17. Belgia 
 18. Wielka Brytania 
 19. Chiny 
 20. Francja 

A jak wypadła Polska? Nasz kraj uplasował się na 44. pozycji i tym samym zanotował spadek o jedno miejsce względem ubiegłego roku. 

Zobacz również: W jakich krajach kobietom żyje się najlepiej? Polsce niestety wciąż daleko do czołówki

Polecane wideo

Tak wygląda najpiękniejsza stewardessa na świecie. Możesz spotkać ją w znanych liniach lotniczych
Tak wygląda najpiękniejsza stewardessa na świecie. Możesz spotkać ją w znanych liniach lotniczych - zdjęcie 1
Komentarze (20)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.03.2021 18:47
Chiny tak wysoko?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.03.2021 13:31
Polska na 44 miejscu hahahaha, a spadniecie jeszcze niżej. Projekt EUR, CHF i USD po 10 zł się rozpoczął :D bardzo dobrze wam tak
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.03.2021 17:35
Mając porównanie Polska na pewno za wysoko ! Za to Irlandia w której teraz mieszkam na 13 miejscu i to jest na pewno zasłużone ! <3
odpowiedz
M (Ocena: 5) 24.03.2021 10:03
W Polsce to dopiero można się nabawić depresji, żyje się bardzo ciężko pod względem psychicznym. Odbieranie praw i swobód obywatelskich, KK wciskany W KAŻDĄ sferę życia, w edukację, zaglądanie do majtek. Te obleśne plakaty płodów na każdym chyba wolnym metrze kwadratowym, bezczelna propaganda za nasza kasę, zabieranie praw reprodukcyjnych, zamiar wypowiedzenia konwencji Stambulskiej, zmiana definicji przemocy domowej, pozamykanie nas wszystkich w domach, bawienie się z nami w kotka i myszkę, otwieramy-zamykamy. Dramat, ciężko mi się żyje i innym ludziom młodym
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 24.03.2021 09:22
Polska na 44 miejscu? I tak za wysoko.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie