Ile powinno kosztować ubezpieczenie na wakacje?

Sprawdź, co zwykle zawiera ubezpieczenie i czy zawsze opłaca się wybierać tańsze opcje.
Ile powinno kosztować ubezpieczenie na wakacje?
fot. Infsd Swimwear / Unsplash
24.08.2020

Nie warto wyjeżdżać na wakacje bez ubezpieczenia turystycznego. Zwłaszcza gdy wybieramy się za granicę, gdzie w razie wypadku czy zachorowania musimy pokryć zazwyczaj spore koszty leczenia. Pytanie więc nie brzmi, czy wykupić ubezpieczenie na wakacje, ale na jaką kwotę ustalić wysokość zabezpieczenia, a co za tym idzie – ile za nie zapłacić.

Dobre ubezpieczenie podróżne – co w sobie zawiera i co wpływa na jego cenę?

To, ile ubezpieczenie na wyjazd za granicę może i powinno kosztować, zależy oczywiście od kilku kwestii. Na pierwszy ogień weźmy zakres ubezpieczenia.

  • Koszty leczenia – główny punkt ubezpieczenia na wyjazd za granicę. Poza Polską chroni nas tylko karta EKUZ, która zapewnia jedynie częściową bezpłatną pomoc medyczną (po pierwsze nie działa na całym świecie, lecz w krajach Unii Europejskiej i kilku innych państwach europejskich, po drugie gwarantuje bezpłatną pomoc jedynie w zakresie, w jakim w bezpłatnej formie jest ona dostępna dla obywateli danego kraju). Jeśli więc będziesz wymagać leczenia czy zabiegów, których nie pokrywa fundusz świadczeń publicznych lub trafisz do prywatnej placówki, bez ubezpieczenia turystycznego będziesz musiała sama pokryć te koszty.
  • Ubezpieczenie NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje wypłatę pieniędzy w sytuacji, gdy doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu, np. złamiemy nogę.
  • Ubezpieczenie OC – przydatne, gdy Ty albo Twoje dziecko będzie sprawcą jakiejś szkody. Jeśli Twoja pociecha stłucze hotelowy wazon albo wpadniesz na kogoś na ulicy, przez co osoba ta upadnie i dozna uszczerbku na zdrowiu, koszty, którymi zostaniesz obciążona, pokryje ubezpieczenie OC kupione w ramach ubezpieczenia podróżnego.
  • Ochrona bagażu – skradziony albo zniszczony bagaż potrafi popsuć każde wakacje, dlatego warto dodatkowo go ubezpieczyć.

Opcji rozszerzenia ubezpieczenia jest znacznie więcej. Pamiętaj, że dla każdego z elementów ubezpieczenia na wakacje ustalone będą także inne sumy ubezpieczeń. To zresztą kolejny element, który warto omówić.

Ethan Robertson / Unsplash

Co jeszcze oprócz zakresu ma wpływ na koszt ubezpieczenia turystycznego? Cena uzależniona będzie przede wszystkim od sumy ubezpieczenia. Im niższa suma, tym niższa składka, ale i niższa kwota, którą maksymalnie otrzymasz na wyjeździe. Czy warto wybierać minimalną sumę ubezpieczenia? Zdecydowanie nie. Od czego więc uzależnić naszą decyzję?

  • Ważne jest to, dokąd konkretnie planujesz wyjechać. Suma ubezpieczenia na wakacje może być niższa w przypadku wyjazdu do któregoś z państw europejskich (zazwyczaj rekomenduje się kwoty na poziomie min. 100-200 tys. złotych), ale już wyższa, gdy wybierasz się do kraju z drogą opieką zdrowotną, jak USA, Australia czy Kanada. Wtedy warto zastanowić się nad sumą ubezpieczenia na poziomie nawet 500 tys. złotych albo, jeśli towarzystwo oferuje taką możliwość, bez górnego limitu.
  • Weź pod uwagę, na jak długo wyjeżdżasz. Jeśli Twój pobyt za granicą ma trwać nie tydzień czy dwa, a miesiąc lub dłużej, warto rozważyć zwiększenie sumy ubezpieczenia.
  • Jeżeli podróżują z Tobą dzieci bądź osoby starsze, powinnaś zakupić ubezpieczenie turystyczne o większej sumie ubezpieczenia niż standardowo rekomendowana.
  • Ważny jest także typ wypoczynku, który preferujesz. Jeśli na miejscu zamierzasz aktywnie spędzać czas i uprawiać sporty, także te z grupy o podwyższonym ryzyku, wybierz nie tylko większą sumę ubezpieczenia, ale koniecznie dokup odpowiednie rozszerzenie do podstawowej polisy.

Czy opłaca się wybierać najtańsze ubezpieczenie turystyczne?      

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne kusi ceną i… właściwie tylko ceną. Wraz z nią idzie zazwyczaj bardzo wąski zakres ochrony oraz niska suma ubezpieczenia. W sytuacji, gdy będziesz musiała z niego skorzystać, możesz więcej stracić niż zyskać, bowiem wszelkie różnice będziesz zmuszona pokryć z własnej kieszeni. A te będą zdecydowanie wyższe niż kwota, którą zaoszczędziłaś wcześniej na niskiej składce ubezpieczenia.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile powinno kosztować ubezpieczenie na wakacje, a już na pewno nie da się podać jednej konkretnej kwoty. Jednak tym, co należy z całą stanowczością podkreślić, jest fakt, że niska cena ubezpieczenia turystycznego nie powinna być dla Ciebie najważniejszym czynnikiem determinującym wybór polisy. Zamiast tego skup się na zakresie ubezpieczenia podróżnego i ustaleniu odpowiedniej sumy ubezpieczenia, która wystarczy na pokrycie wszystkich potencjalnych wydatków.

 

Materiał partnera

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.10.2020 14:40
Sprawdźcie ofertę Unilink  https://unilink.pl/ubezpieczenia/turystyka potrafią dobrać naprawdę korzystną ofertę. Dzięki nim na wakacjach można się naprawdę odprężyć i o nic nie martwić.
odpowiedz
Suzane (Ocena: 5) 31.08.2020 02:08
Kurcze, już same wakacje kosztują niemało, a tu jeszcze ubezpieczenie. Ja szukam jakiejś pożyczki, niedużej, myślę o Wonga. Macie jakieś doświadczenia z nimi?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 24.08.2020 17:49
Pracuję w Assistance turystycznym. Należy przede wszystkim czytać albo zapytać na infolinii. Na etapie zakupu przyznać się do chorób i tego co się chce robić na wyjeździe. Będzie drożej ale potem nie będzie odmowy na surfing, helikopter przywołany do interwencji w górach czy epilepsję. Najważniejsze są koszty leczenia i NNW. Ubezpieczenie bagażu czy podróży samolotem jest z reguły mało skuteczne. OC spoko, przydatne szczególnie jak planujemy robić coś co może uszkodzić innych.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie