Planujesz aktywnie spędzić długi weekend? Oto 5 niesamowitych pomysłów

Po wielu tygodniach spędzonych w domu, wypadałoby się w końcu poruszać!
Planujesz aktywnie spędzić długi weekend? Oto 5 niesamowitych pomysłów
fot. iStock
10.06.2020
Zuzanna Niedzielska

Przed nami wyczekiwany długi weekend związany z czwartkowym Bożym Ciałem. W połączeniu z piękną, czerwcową pogodą, prowokuje do wyjścia z domu lub wyjazdu poza granice miasta. Tym bardziej, że obostrzenia dotyczące koronawirusa stopniowo zostają znoszone. Dzięki temu znów pojawia się spokój ducha u ludzi, którzy mają ochotę na upragnioną odrobinę relaksu.

Zobacz również: 4 aktywności na świeżym powietrzu, które możesz uprawiać, nawet jeżeli nie jesteś wysportowana

To nie oznacza, że ma być to jedynie wylegiwanie się na trawie. Po wielu tygodniach spędzonych w domach, wypadałoby się w końcu poruszać! Dbając tym samym o własne zdrowie. Jak więc spędzić najbliższy weekend, aby odprężyć się i jednocześnie zaczerpnąć z życia tego, co najlepsze?

Pomysły na aktywny długi weekend

Przygotowaliśmy dla Was pięć propozycji na aktywne spędzenie najbliższego wolnego weekendu. Wystarczy zerknąć na mapę, wsiąść w samochód, pociąg czy rower i ruszyć przed siebie!

Szlak orlich gniazd rowerem

Położona w centralnej części Polski, jest jedną z najpiękniejszych tras naszego kraju. Łączy dwa duże miasta, Częstochowę i Kraków, a po drodze możemy podziwiać aż 14 miejsc, które na zawsze zapisały się w historii Polski. Świetnie zachowane średniowieczne warownie, zamki w Olsztynie, Mirowie czy Ojcowie w połączeniu z otaczającą nas naturą, pagórkami i zróżnicowaną trasą rowerową, pozwalają na kilkanaście godzin w pełni oddać się beztrosce.

Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z najbardziej urokliwych regionów Polski. Znajduje się na pograniczu Śląska i Małopolski, a trasa liczy niespełna 190 kilometrów - specjaliści przewidzieli trzy dni na pokonanie jej rowerem. Jest przy tym dość wymagająca - po drodze jest wiele przewyższeń i zróżnicowanej nawierzchni.

Po drodze możemy między innymi zatrzymać się na nocleg w pięknym Ojcowskim Parku Narodowym, gdzie znajduje się wiele form wapiennych - w tym słynna „Maczuga Herkulesa”. Doskonałym ostatnim przystankiem jest z kolei już sam Kraków.

szlak Orlich Gniazd - mapa

fot.orlegniazda.pl

Trekking po Górach Stołowych

Zachodnio-południowa część naszego kraju to prawdziwy przyrodniczy raj, chociaż często znajdujący się w cieniu wyższych szlaków górskich, między innymi Tatr. W Górach Stołowych drzemie jednak naturalne piękno, to prawdziwy górski ewenement. Formy, które tam znajdziecie, wypiętrzyły się aż 30 milionów lat temu.

Szlaki zaproponowane przez Park Narodowy Gór Stołowych nie są zbyt wymagające, a spacery często nie potrwają dłużej niż kilka godzin. Na terenie parku znajduje się około 100 kilometrów dobrze oznaczonych tras, a większość z nich jest także przyjazna dzieciom.

Najbardziej efektowny jest oczywiście Szczeliniec Wielki, nazywany królewiczem Gór Stołowych - na sam szczyt zaprowadzi Was 665 kamiennych stopni!

para w górach

Łódką po Mazurach

Prognoza pogody na najbliższy weekend zapowiada piękną sobotę i niedzielę. Łódka na Pojezierzu Mazurskim zwykle kojarzy nam się z wiosną, jednak w tym roku nasz kalendarz musiał ulec zmianie.

Czerwiec będzie więc doskonałą okazją na odwiedzenie mazurskich kurortów tj. Mrągowo, Kętrzyn, Giżycko czy Ostróda.

łódka na Mazurach

Samochodem do parku narodowego

Piękna pogoda sprzyja spacerom wśród natury. Czasem wystarczy tak niewiele: podjechanie samochodem pod granicę parku narodowego i wyjście na kilkugodzinny spacer. Najpiękniejszy (i jedyny) w pobliżu Warszawy jest Kampinoski Park Narodowy, mieszkańcy Poznania mogą odwiedzić Wielkopolski PN, a Krakowa - Ojcowski PN.

Dużo większe pole manewru mają mieszkańcy gór, mogą przecież odwiedzić Babiogórski, Pieniński czy Gorczański. Na pomorzu znajdziemy z kolei Słowiński Park Narodowy.

dziewczyna na rowerze w lesie

Aktywny wypoczynek w dużym mieście

Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie wielu miejsc publicznych związanych z rozrywką i aktywnością fizyczną, jednak obecnie przy zachowaniu specjalnych środków ostrożności możemy odwiedzić część z tych ulubionych miejsc. Na przykład w Warszawie odwiedzimy zoo, park trampolin czy popłyniemy spływem kajakowym po Wiśle.

Na specjalnych zasadach otwarte zostały także kina i większość restauracji, dla których długi weekend jest z pewnością szansą na pozbieranie się po kryzysie i długich tygodniach za zamkniętymi drzwiami.

wycieczka rowerowa nad morze

Zobacz również: Tęsknisz za podróżami? Oto 9 niezwykłych miejsc na świecie, które odwiedzisz bez wychodzenia z domu 

Polecane wideo

Na plażę tylko w kostiumie z... maseczką. Trikini stanie się symbolem wakacji 2020?
Na plażę tylko w kostiumie z... maseczką. Trikini stanie się symbolem wakacji 2020? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie