Kraj płynnego złota i siedmiuset niedźwiedzi. Poznajcie europejską krainę wodospadów

Słoweńcy mieszkają w prawdziwej oazie zieleni.
Kraj płynnego złota i siedmiuset niedźwiedzi. Poznajcie europejską krainę wodospadów
fot. unsplash.com (Jonatan Pie)
24.04.2020
Zuzanna Niedzielska

Mieszały się tutaj wpływy romańskie, słowiańskie i germańskie, a także wierzenia pogańskie z prawosławnymi, katolickimi oraz islamem. Niewielki w skali Europy skrawek górzystego terenu stanowił część Imperium Rzymskiego, Państwa Samona i Austro-Węgier. Dzięki naturalnej barierze w postaci górskiego łańcucha, język przetrwał tutaj ponad tysiąc lat. Mowa o bajecznej Słowenii, gdzie konstytucja gwarantuje dostęp do pitnej wody, a spokoju i bezpieczeństwa pilnuje tajemniczy kozioł Złotoróg. Jakie przygody czekają na nas w Zielonej Stolicy Europy?

Zobacz również: Kochasz przyrodę? Oto 6 najpiękniejszych wodospadów w Europie, których widok odbierze Ci mowę!

wodospad w Słowenii

Kraina płynnego złota

Malownicza dolina Soczy jak magnes przyciąga miłośników przyrody z całego świata. Na turystów czekają tutaj ekstremalne spływy kajakowe i na pontonach, a ciepłe jeziora są doskonałą alternatywą dla zatłoczonego wybrzeża Adriatyku. Poza zapierającymi dech krajobrazami, słoweńskie rzeki i jeziora należą do największych w Europie zasobów wody pitnej. Występuje tu też olbrzymia ilość bardzo wysokiej jakości wód gruntowych. Wiele osób jest zdania, że wody mają cenniejszą wartość od ropy. Słoweński rząd wprowadził w 2016 roku poprawkę do konstytucji, która gwarantuje każdemu obywatelowi swobodny dostęp do wody pitnej. Premier Miro Cerar chciał w ten sposób ochronić kraj przed chciwością korporacji i wątpliwymi intencjami innych państw. Jest autorem słów, że woda to płynne złoto XXI wieku.

Zobacz również: To będą najpopularniejsze kierunki 2020. Lepiej już teraz zabukujcie bilet

krajobraz Słowenii

Przyroda chroniona jak niedźwiedź

Słowenia jest po Szwecji i Finlandii trzecim najbardziej zalesionym krajem w Europie. Posiada ogromne bogactwo zarówno flory jak i fauny. Stare słoweńskie przysłowie mówi, że przyroda jest tutaj chroniona jak niedźwiedź. Dlaczego? Szacuje się, że na południu kraju, w bujnych jodłowych i bukowych lasach, mieszka nawet siedemset niedźwiedzi brunatnych. To jedna z najliczniejszych i najbardziej stabilnych populacji na terenie Europy. Słoweńcy darzą zwierzęta ogromną sympatią, a ich działania na rzecz środowiska są doceniane na całym świecie. Poza ochroną zagrożonych gatunków, ich miłość odzwierciedla również język słoweński. Mogą powiedzieć Ci na przykład, że jesteś uparty, jak trzysta kudłatych niedźwiedzi!

krajobraz Słowenii z łódką

Zobacz również: Podróżują po całym świecie zupełnie za darmo. Poznaj Alessię i Jentego, parę autostopowiczów

Odwiedzicie to miejsce, kiedy podróże znowu będą możliwe?

Źródło: Charaktery

Polecane wideo

Przytula lwy, bawi się z hieną i gepardami. „Ten facet powinien mieć program na Netflixie!”
Przytula lwy, bawi się z hieną i gepardami. „Ten facet powinien mieć program na Netflixie!” - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie