Kochasz przyrodę? Oto 6 najpiękniejszych wodospadów w Europie, których widok odbierze Ci mowę!

Są absolutnie oszałamiające!
Kochasz przyrodę? Oto 6 najpiękniejszych wodospadów w Europie, których widok odbierze Ci mowę!
Fot. iStock
18.09.2019

Majestatyczne wodospady to jedne z cudów natury, które zapierają dech w piersiach. Niektóre zachwycają imponującą wysokością, inne – bajkowym położeniem wśród urwisk i gór. Co ważne, by móc zobaczyć je na własne oczy, nie trzeba podróżować na drugi koniec świata. Europa skrywa bowiem wiele dzikich i pięknych zakątków. By podziwiać najpiękniejsze wodospady, warto wybrać się w podróż np. do Chorwacji, Norwegii czy Islandii.

Zachwycające krajobrazy i piękno natury można odkrywać i podziwiać w wielu regionach Europy. Przykładowo Bałkany słyną z zielonych i malowniczych widoków i urozmaiconej linii brzegowej. Z kolei na północy kontynentu można podziwiać monumentalne lodowce i odludne krainy, które tworzą baśniowe tło do zdjęć. Gdzie zatem warto wybrać się na wczasy, aby móc zobaczyć taką scenerię na własne oczy? Oto lista miejsc, których wizytówką są najpiękniejsze wodospady:

1. Wodospady Parku Narodowego Krka, Chorwacja

Chcąc spotkać się oko w oko z dziką naturą, koniecznie wybierz się do Chorwacji. Wczasy w komfortowym hotelu możesz tam połączyć ze zwiedzaniem. Obowiązkowym punktem do odwiedzenia dla każdego miłośnika przyrody jest Park Narodowy Krka, który słynie z wodospadów uznawanych za jedne z najpiękniejszych w Europie. Cały park zajmuje powierzchnię prawie 110 km kw. i wyróżnia się bogatą fauną i florą.

Spotkanie z dziką naturą, czyli wakacje w Chorwacji

Park zachwyca licznymi wodospadami, które kaskadami wpadają do rzeki Krka. Spacer, któremu towarzyszy szum wody, a także połączenie turkusu z soczystą zielenią otoczenia robi niesamowite wrażenie. Podczas wycieczki warto także wykąpać się u brzegu jednego z wodospadów i doświadczyć kontaktu z naturą na własnej skórze!

2. Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja

Będąc w Chorwacji, nie można pominąć innej naturalnej perełki, czyli Parku Narodowego Jezior Plitwickich, który jest wpisany na listę UNESCO. To wyjątkowe miejsce tworzy ciąg szmaragdowych jezior, które łączą się ze sobą kaskadą bajkowych wodospadów. Łącznie można podziwiać ich aż 90, a sama długość wszystkich jezior liczy łącznie 8 km. Aby wyjechać do Chorwacji i móc podziwiać wszystkie te widoki, warto skorzystać ze zorganizowanych wczasów, które oferuje np. R.pl: https://r.pl/chorwacja.

3. Mardalsfossen, Norwegia

Prawdziwy majestat natury poczujesz też w Norwegii, która słynie z najwyższych na świecie wodospadów. Niektóre łączą ze sobą góry z fiordami, a inne wpadają do rwących rzek. Jednym z najbardziej imponujących z pewnością jest Mardalsfossen – wodospad, którego wysokość sięga aż 645 m, co sprawia, że jest on zaliczany do 10 największych w Europie. Niezwykłe jest jego położenie na polodowcowej ścianie w zielonej dolinie. Wodospad spływa ze stromej ściany i wpada wprost do jeziora u podnóża góry. To jednak niejedyne tak piękne miejsce, które można podziwiać w Norwegii. Wodospady są bowiem rozsiane w różnych częściach kraju.

4. Seljalandsfoss, Islandia

Krajem, który słynie z pięknych widoków, jest także Islandia. Wodospady, które się tam znajdują, często mają swoje źródła w wulkanicznych lodowcach i spływają z wysokich urwisk. Jednym z najsłynniejszych jest Seljalandsfoss, który spada z 60-metrowego klifu. Niezwykłą atrakcją jest możliwość zobaczenia naturalnej jaskini, która skrywa się za wodną ścianą wodospadu. Turyści mogą oglądać ją, przechadzając się specjalnie przygotowaną ścieżką. To jednak nie koniec atrakcji w tym miejscu, ponieważ w bliskim sąsiedztwie Seljalandsfoss znajduje się kilka innych wodospadów, które są równie warte zobaczenia.

5. Wodospad Staubbach, Szwajcaria

Piękne wodospady skrywają też góry w Szwajcarii. Jednym z najbardziej imponujących jest wysoki na 300 m. Staubach, który spływa z urwiska. Latem wokół niego tworzy się wodna łuna, która daje niesamowity efekt wizualny i przyciąga wielu turystów. To jednak zaledwie fragment pięknych widoków w okolicy. Staubach to jeden z 72 wodospadów, które można podziwiać w malowniczej Dolinie Lauterbrunnen w Szwajcarii.

6. Cascate delle Marmore, Włochy

Włochy są krajem, który nie kojarzy się jednoznacznie z wodospadami, ale również w tym kraju miłośnicy natury znajdą coś dla siebie. Cascate delle Marmore jest najstarszym wodospadem na świecie stworzonym przez człowieka – jego historia sięga aż 271 r. p.n.e.!

Wodospad mieści się w Umbrii, w odległości ok. 8km od miejscowości Terni. Oprócz statusu najstarszego sztucznego wodospadu szczyci się również mianem największego, do którego powstania przyłożyła się ręka człowieka. Aktualnie przepływ wody jest kontrolowany przez człowieka – woda w kanałach służy również w elektrowni wodnej, więc dużym powodzeniem cieszą się momenty, kiedy tama nad wodospadem jest otwierana, co powoduje, że potok zmienia się w potężny strumień.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Na świecie są tylko dla rodzaje ludzi. Do której grupy się zaliczasz?
Na świecie są tylko dla rodzaje ludzi. Do której grupy się zaliczasz? - zdjęcie 1

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie