Zagraniczny urlop jeszcze przed Tobą? Oto kilka ważnych kwestii zanim wyjedziesz!

Zaoszczędzisz sobie wielu problemów.
Zagraniczny urlop jeszcze przed Tobą? Oto kilka ważnych kwestii zanim wyjedziesz!
fot. Ibrahim Rifath / Unsplash
16.09.2019

Wiele z nas czeka na upragniony urlop za granicą. Kłopoty ze zdrowiem mogą jednak pokrzyżować wakacyjne plany, dlatego przed wyjazdem warto rozważyć wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Nie jest ona co prawda obowiązkowa, ale w wielu sytuacjach z pewnością może się przydać.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem potwierdzającym twoje prawo do bezpłatnej opieki medycznej za granicą w podstawowym wymiarze. Obowiązuje w 32 krajach: we wszystkich należących do Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Mając kartę, zyskujesz dostęp do świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach, jak obywatele danego państwa. Musisz zatem liczyć się z wieloma ograniczeniami, a przede wszystkim z tym, że fakt posiadania EKUZ nie zawsze jest równoznaczny z możliwością uzyskania pomocy lekarskiej całkowicie za darmo.

EKUZ na wakacje – dlaczego warto ją mieć?

Wysokie koszty leczenia za granicą to kluczowy argument przemawiający za wyrobieniem ubezpieczenia zdrowotnego na zagraniczny wyjazd. Jeżeli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, korzystasz z opieki medycznej w wymienionych powyżej krajach na preferencyjnych warunkach, jesteś jednak są zobligowana do przestrzegania przepisów z zakresu opieki zdrowotnej obowiązujących na terenie państwa, w którym przebywasz. W praktyce oznacza to konieczność ponoszenia całkowitej lub częściowej odpłatności za niektóre usługi, np.:

– w Austrii pacjenci płacą za jeden dzień pobytu w szpitalu od 12 do 20 euro (za okres nie dłuższy niż 28 dni w roku),
– w Czechach wizyta w ambulatorium kosztuje 90 koron,
– we Francji pacjenci pokrywają 30% honorarium lekarza,
– w Hiszpanii czy Liechtensteinie leczenie stomatologiczne jest w 100% odpłatne,
– w Niemczech dzienna opłata za pobyt w szpitalu wynosi 10 euro,
– w Norwegii za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu trzeba zapłacić od 141 do 304 koron, stawki za wizytę u lekarza specjalisty zaczynają się od 320 koron,
– we Włoszech maksymalna stawka za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu wynosi 36 euro.

fot. Leio McLaren Leiomclaren / Unsplash

Pomoc medyczna udzielana jest wyłącznie w publicznych placówkach służby zdrowia mających podpisaną umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ i tylko w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia. Decyzję o tym, czy dane świadczenie jest niezbędne, podejmuje lekarz. Wypada przy tej okazji przypomnieć, że koszt dodatkowych wydatków poniesionych przez pacjenta nie podlega zwrotowi przez NFZ.

EKUZ – wniosek o kartę

Wnioskować o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą osoby, które w Polsce objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ oraz zgłoszone do tego ubezpieczenia, np. jako członkowie rodzin. W szczególnych przypadkach prawo dopuszcza możliwość przyznania karty osobom nieubezpieczonym, np. kobietom w ciąży. Podanie musisz złożyć w delegaturze lub oddziale NFZ:

– osobiście,
– tradycyjną drogą pocztową,
– elektronicznie: za pośrednictwem poczty mailowej lub Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.

Druki wniosków możesz pobrać ze strony internetowej NFZ, są także dostępne w wydziałach NFZ. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający uprawnienia do leczenia się na NFZ.

EKUZ – ile czeka się na kartę?

Osobom składającym wniosek osobiście karta jest zazwyczaj wydawana od ręki. W sezonie wakacyjnym czas oczekiwania na dokument może się wydłużyć do kilku dni roboczych, dlatego nie zwlekaj do ostatniej chwili z jego wyrobieniem. Najprostszy jest odbiór osobisty, ale istnieje także opcja otrzymania EKUZ pocztą – przy wypełnianiu wniosku trzeba zaznaczyć pole: „Przesłać pocztą na adres”.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz odebrać osobiście odebrać dokumentu, musisz wystawić upoważnienie dla wybranej osoby (druki upoważnień znajdują się na stronie internetowej oraz w wydziałach NFZ). Dodajmy, że upoważnienie nie jest wymagane przy odbiorze wniosków za współmałżonka oraz niepełnoletnie dzieci.

EKUZ – o tym trzeba pamiętać!

Składając wniosek o przyznanie dokumentu, pamiętaj o paru istotnych kwestiach:

– Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest bezpłatnie.

– Od 1 czerwca 2019 r. obowiązują nowe okresy ważności karty. Standardowy okres ważności EKUZ wynosi 3 lata, lecz i od tej zasady są wyjątki. Przykładowo bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy dostają dokument na 2 miesiące, renciści na 18 miesięcy, a emeryci na okres do 5. lat.

– Osoby niewidome i niedowidzące otrzymują kartę w alfabecie Braille’a. Na podaniu należy zamiescić odręczną adnotację, iż karta potrzebna jest osobie niewidomej lub niedowidzącej.

– Każdy z członków rodziny musi posiadać własną kartę.

– Zakres ochrony wynikający z EKUZ jest jednakowy dla wszystkich bez możliwości poszerzenia go o dodatkowe opcje.

Czego nie obejmuje EKUZ?

Wbrew panującemu powszechnie przekonaniu, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie gwarantuje darmowego leczenia za granicą. Po pierwsze – jej zasięg jest ograniczony do wymienionych wcześniej krajów, czyli np. w Egipcie bądź w Tunezji karta do niczego się nie przyda. Po drugie – dokument nie uprawnia do korzystania z prywatnych usług medycznych, NFZ nie refunduje ich kosztów. Po trzecie – zakres ochrony nie obejmuje wielu świadczeń: transportu medycznego do Polski, ratownictwa, planowanych zabiegów oraz dodatkowych zabiegów niebędących koniecznością z medycznego punktu widzenia.

fot. Stil TV / Unsplash

EKUZ nie uwzględnia też usług niezwiązanych z ochroną zdrowia, np. ubezpieczenia bagażu czy sprzętu sportowego, ubezpieczenia dla aktywnych, OC w życiu prywatnym itp. Kompleksową, skrojoną na miarę twoich potrzeb ochronę zapewnia jedynie polisa turystyczna. Za pomocą specjalnego kalkulatora, np. tego: https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/, dobierzesz najlepsze dla siebie rozwiązanie.

EKUZ nie zawsze wystarczy za granicą

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, z uwagi na liczne ograniczenia, może okazać się niewystarczająca. To absolutne minimum, jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę. Pod wieloma względami jest dużo mniej skuteczna niż polisa turystyczna, niemniej warto zaznaczyć, że są to dwa zupełnie różne produkty ubezpieczeniowe. Absolutnie nie traktuj karty jako zamiennika prywatnego ubezpieczenia. Stanowi ona raczej jego uzupełnienie, przy czym w wielu sytuacjach po prostu nie zdaje egzaminu. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/turystyka/5-przypadkow-w-ktorych-ekuz-nie-wystarczy-dlaczego-warto-miec-ubezpieczenie-turystyczne.

Ubezpieczenie na wakacje za granicą – kiedy jest skuteczne?

Skuteczność ubezpieczenia na zagraniczny urlop jest uzależniona od dwóch najważniejszych czynników: zakresu ochrony oraz sum gwarantowanych. Zakres ochrony powinien być adekwatny do twoich oczekiwań, a sumy gwarantowane na tyle wysokie, by pokrywały wszelakie wydatki stanowiące następstwo różnych nieprzewidzianych zdarzeń, jak choroba, wypadek, kradzież bagażu itp.

fot. Averie Woodard / Unsplash

Podstawę każdej dobrej polisy turystycznej stanowią ubezpieczenia: kosztów leczenia, NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) i OC w życiu prywatnym. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują szereg dodatkowych wariantów, m.in. ubezpieczenie bagażu, sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka, chorób przewlekłych, kosztów odwołania imprezy turystycznej, dla kobiet w ciąży etc. W przypadku Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego masz zapewniony niezmienny, wynikający z przepisów zakres ochrony nieuwzględniający wielu ryzyk.

Polisa turystyczna czy EKUZ?

Wybierając się na wakacje za granicą, potrzebujemy wszechstronnej, szerokiej ochrony oraz pewności, że w trudnych sytuacjach otrzymamy wsparcie od ubezpieczyciela. Decyzję o tym, jaką formę ubezpieczenia wybrać, trzeba podejmujesz we własnym zakresie. Z pewnością warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, miej jednak na uwadze wszystkie wynikające z niej ograniczenia. Dokument ten nie daje takich możliwości, jak polisa turystyczna obejmująca koszty, których NFZ nie finansuje.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Świat Ubezpieczeń (Ocena: 5) 26.09.2019 13:57
Nie wiesz, jak działa karta EKUZ? Czy na pewno potrzebujesz prywatnego ubezpieczenia na podróż? Sprawdź: http://swiatubezpieczen.net.pl/karta-ekuz/
odpowiedz
Ekspert Superpolisy (Ocena: 5) 16.09.2019 12:00
Przed wyjazdem na zagraniczny urlop zawsze należy zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Bez wątpienia zapewni ono komfort psychiczny, ale przede wszystkim stanowi ono realną ochronę na wypadek wielu nieprzyjemnych sytuacji, które mogą zdarzyć się na wakacjach. Sama karta EKUZ, mimo tego, że warto ją mieć, nie jest w stanie zapewnić 100% ochrony w każdej sytuacji. W odróżnieniu od polisy turystycznej, karta nie pokrywa np. kosztów transportu chorego do kraju czy uszkodzonego lub zgubionego bagażu. Przed zakupem polisy warto skorzystać z porównywarki Superpolisa, która pozwala na porównanie ofert kilkunastu ubezpieczycieli i wybór najkorzystniejszej opcji.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie