Wakacje w Polsce? Oto nieoczywisty pomysł na cudowną wycieczkę

Założymy się, że nigdy tam nie byliście!
Wakacje w Polsce? Oto nieoczywisty pomysł na cudowną wycieczkę
fot. EvelynMK; Stephan Vance / Unsplash
23.08.2019

Planując letnie wakacje, często wybiegamy myślami poza granice Polski. Szukamy miejsc, których nie zalała jeszcze fala turystów, jednak ich znalezienie jest coraz trudniejsze. Tymczasem nasze rodzime rejony mogą zaoferować mnóstwo równie ekscytujących atrakcji i zachwycających krajobrazów. Jednym z takich regionów są Góry Świętokrzyskie. Jeżeli wciąż zastanawiacie się, gdzie spędzić urlop w tym roku, oto kilka argumentów przemawiających za tym, że warto pomyśleć właśnie o tej części naszego kraju.

Zobacz również: Co spakować do walizki, by na urlopie wyglądać perfekcyjnie? [VIDEO]

Małe, wielkie góry: pieszo, szlakami Gór Świętokrzyskich

W Górach Świętokrzyskich znajduje się kilkadziesiąt pieszych szlaków turystycznych oznaczonych różnymi kolorami. Przypomnijmy, że poszczególne kolory nie oznaczają poziomu trudności, tylko charakter trasy. Nie musicie więc bać się trasy czerwonej – wręcz przeciwnie! Szlaki nim oznaczone są bowiem najciekawsze pod kątem walorów krajobrazowych i przyrodniczych. Z tego powodu warto wziąć je pod uwagę w pierwszej kolejności. Najciekawszym z nich jest tak zwany Główny Szlak Świętokrzyski, który zaczyna się w Gołoszycach, a kończy – w Kuźniakach. Trasa liczy 105 km i obejmuje najwyższe szczyty masywu. Po drodze czeka na was też mnóstwo innych atrakcji, dlatego warto się dobrze przygotować do tej wyprawy. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie Główny Szlak Świętokrzyski obrać jako główny cel waszej wędrówki.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Małgorzata Borkowska (@mal_bor55)

O przystępności Gór Świętokrzyskich świadczy ich wysokość: najwyższy szczyt, Łysica (legendarna Łysa Góra), ma zaledwie 612 m n. p. m. Jest więc zupełnie osiągalna również dla przeciętnego turysty.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Zdecydowanie Jaskinię Raj! Jest przepięknie oświetlona i pełno w niej zachwycających formacji – kalcytowych form naciekowych. Mimo, że jej zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem, przemierzanie wnętrz jaskini nie jest trudne. Jeżeli więc wybieracie się na wycieczkę z całą rodziną, Jaskinia Raj to wasz punkt obowiązkowy.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez DomPolski (@dompolskinowosybirsk)

Zabytki Gór Świętokrzyskich

Symbolem regionu jest malowniczo położony średniowieczny zamek królewski w Chęcinach. Ze względu na swoją trudną dostępność był tu nawet ukryty skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej! Zabytek jest świetnie zagospodarowany pod względem infrastruktury turystycznej. Dla fanów eksploracji malowniczych ruin zdecydowanie polecamy odwiedzić też pałac Tarłów.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kasia Smardzewska (@dzien_za_dniem_)

Warto udać się również do zamku w Szydłowie. Ta dawna siedziba Szydłowieckich i Radziwiłłów jest jedną z najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich w Polsce. Będąc w okolicy, nie możecie go przegapić!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @siara666

Ciekawostką dla fanów najdawniejszej historii będzie Rezerwat Przyrody Kręgi Kamienne. Znajdziecie tam otoczone wspaniałymi krajobrazami pogańskie kręgi kamienne z VIII-IX wieku. Ponadto na terenie rezerwatu znajdują się szańce ziemne z czasów I wojny światowej oraz kamienna kaplica. Jeżeli chcecie przekonać się, jak dawniej żyli ludzie zamieszkujący ten region, wybierzcie się do Skansenu Wsi Kieleckiej.

Gdzie spać?

Świetną bazą wypadową dla całodziennych wojaży mogą być Kielce wraz ze znajdującym się w centrum tego miasta hotelem Best Western Grand Hotel. Miejsce zagwarantuje wam doskonały wypoczynek w stylowych wnętrzach i sam w sobie może zaoferować wam wiele ciekawych odkryć, zarówno historycznych, jak i... kulinarnych. Sezonowe menu hotelowej restauracji Oranżeria bazuje na produktach regionalnych i serwuje tradycyjne świętokrzyskie potrawy w autorskiej interpretacji. Best Western Grand Hotel w Kielcach znajduje się przy ul. Sienkiewicza 78.

Gwarantujemy – wakacje w Polsce nie muszą być nudne!

 

Materiał promocyjny

Polecane wideo

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
Irena (Ocena: 5) 19.09.2019 11:36
Nie lepiej udać się do SPA? Ja, będąc na urlopie nie lubię się męczyć... Ciekawym miejscem jest Aquarius SPA w Kołobrzegu. Naprawdę, fantastyczna miejscówka, położona blisko morza i dysponująca nie tylko strefą SPA, ale i basenami.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.08.2019 22:28
Świetny artykuł. Ja szukając wakacji bardzo lubię korzystać ze stron typu https://gufik.pl/, żeby mieć 100% pewności, że nie pojadę do miejsca gdzie pewne "humory" mojego dziecka nie będą tolerowane przez personel.
odpowiedz
Daria (Ocena: 5) 26.08.2019 13:17
Ja wraz z narzeczonym zdecydowanie wolimy spędzać urlop nad morzem :) w tym roku postawiliśmy na nasz Bałtyk, a konkretnie na Ustkę, która to kojarzy mi się z dzieciństwem gdzie co roku spędzałam wakacje. Teraz zatrzymaliśmy się w hotelu Grand Lubicz, który ma bogatą ofertę atrakcji, każdy znajdzie coś dla siebie tu :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie