7 nieoczywistych, ale mega przydatnych wskazówek, jak najlepiej zaplanować podróż solo

To sprawdzone sposoby na to, jak zorganizować niezapomnianą wyprawę.
7 nieoczywistych, ale mega przydatnych wskazówek, jak najlepiej zaplanować podróż solo
Fot. Unsplash
23.06.2019

Na podróżowanie w pojedynkę decyduje się coraz więcej osób. I nie ma się czemu dziwić - to bardzo uzależniające. Wystarczy już raz wybrać się w podróż solo aby przekonać się, jakie niesamowite emocje i ekscytacja towarzyszą takiej wyprawie. Odkrywanie pięknych miejsc na własnych warunkach, nowe znajomości i nieoczekiwane przygody - to wszystko sprawia, że wiele osób tuż po powrocie z jednej wyprawy od razu planuje następną.

Zobacz również: LIST: „Panicznie bałam się samotności, więc pojechałam… w samotną podróż. To była najlepsza rzecz, jaką dla siebie zrobiłam”

Jak najlepiej zabrać się za planowanie podróży solo? Z tego tekstu nie dowiesz się tego, jak najlepiej się spakować ani kiedy najkorzystniej kupować bilety lotnicze - tego typu informacje znajdziesz na pierwszym lepszym blogu podróżniczym. Podpowiadamy natomiast, o czym zdecydowanie warto pamiętać, jeśli chcesz, żeby twoja przygoda była niezapomniana i żeby zwiedzać świat jak podróżniczka, a nie jak turystka. Wszystkie wskazówki sprawdziłyśmy na sobie i możemy powiedzieć tylko jedno - każda z nich jest trafiona! 

#1: Zrób research na Instagramie 

Research przed podróżą można robić na wiele sposobów. Do tych najbardziej tradycyjnych zaliczają się przewodniki czy informacje znalezione w Sieci (m.in. na Wikipedii albo na różnego rodzaju blogach podróżniczych). Ale jeśli zależy ci na tym, aby podczas swojej podróży zobaczyć mniej turystyczne i popularne, ale równie ciekawe i piękne miejsca, Instagram to wspaniałe narzędzie, które ci w tym pomoże. Przykładowo - planujesz wyprawę do Barcelony? Wpisz w aplikacji #barcelona i zobacz najpopularniejsze wyniki wyszukiwania. Na pewno odkryjesz co najmniej kilka lub kilkanaście profilów z setkami całkiem profesjonalnych zdjęć z perspektywy lokalsów, którzy dzielą się fotkami najpiękniejszych widoków znanych nam z pocztówek, ale także zdjęciami bardziej intrygujących zakamarków, które niełatwo odkryć samemu. 

#2: Dołącz do grup dla podróżniczek 

Podróżowanie w pojedynkę staje się coraz bardziej popularne także wśród kobiet, dzięki czemu powstaje coraz więcej społeczności zrzeszających miłośniczki takich wypraw. Dziewczyny dzielą się między sobą wrażeniami z wyjazdów, udzielają sobie nawzajem przydatnych wskazówek, wrzucają zdjęcia z podróży, a nawet umawiają się na wspólne wyprawy. W takich grupach (znajdziesz je bez problemu m.in. na Facebooku) w parę chwil wyszukasz informacje na temat transportu w danym miejscu, taniego i bezpiecznego noclegu, wskazówek dotyczących tego, gdzie dobrze i tanio zjeść, co koniecznie zobaczyć, a czego unikać. Inne podróżniczki to prawdziwa kopalnia wiedzy i doświadczenia! 

Fot. Unsplash.com

#3: Umawiaj się z lokalsami 

Nikt nie pokaże ci danego miejsca tak, jak osoby, które mieszkają tam na stałe. Zwłaszcza, jeśli są w podobnym wieku co ty i doskonale wiedzą, w gdzie można dobrze się zabawić i fajnie spędzić czas. Świetnym sposobem na to, by poznać takich lokalsów (chociaż niektórzy uważają, że to dość kontrowersyjna metoda) jest umawianie się przez aplikacje randkowe. To prawda, że w dzisiejszych czasach o wielu z nich mówi się, że służą tylko do znalezienia przygody na jedną noc, ale można inaczej. Dobrą opcją jest aplikacja o nazwie Bumble, w której to kobieta robi pierwszy krok i nie musi zmagać się z nachalnymi wiadomościami. Ponadto Bumble oferuje dwa tryby – randkowy i do zawierania nowych znajomości, bez podtekstu romantycznego. Ale istnieje też szereg innych aplikacji dedykowanych temu, by poznać nowych ludzi i spędzić wspólnie czas. Zobacz, która odpowiada ci najlepiej i znajdź sobie nowe towarzystwo! 

#4: Sprawdź, co możesz zobaczyć za darmo 

Podróżowanie solo to często podróżowanie po najmniejszych kosztach. Szukamy tanich noclegów (w wieloosobowych pokojach ze wspólną łazienką i bez wyżywienia), tanich połączeń lotniczych (o bardzo dziwnych godzinach lotów) i najtańszych barów, gdzie można zjeść za parę złotych (a mimo to najeść się do syta). Bywa, że musimy odmówić sobie zobaczenia niektórych kultowych miejsc, bo ceny biletów są zaporowe - zwłaszcza w sytuacji, gdy niestety nie przysługuje nam już legitymacja studencka. Ale często okazuje się, że mimo tego nie wszystko stracone. Zanim odpuścisz sobie wyprawę do muzeum lub miejsca, o którym zawsze marzyłaś, najpierw sprawdź, czy nie istnieją wyjątki od reguły. Doskonałym przykładem jest tu ateński Akropol (trudno sobie wyobrazić, aby wyjechać z Grecji bez jego odwiedzenia!). Bilety normalne kosztują sporo, bo aż 20 euro, ale warto wiedzieć, że darmowe wejście obowiązuje w każdą niedzielę od listopada do końca marca oraz w inne wybrane dni w ciągu roku – najlepiej zajrzeć na oficjalną stronę miejsca, które interesuje cię najbardziej.  

#5: Podążaj śladami miejscowych 

Turystyczne miasta oferują całą masę wycieczek z przewodnikami. Ale zanim wydasz niemałą sumę na swojego osobistego "guide'a", najpierw wpisz w wyszukiwarkę internetową cztery magiczne słowa: free walking tour...” (wykropkowane miejsce uzupełnij wybranym miastem). Z pewnością zobaczysz co najmniej parę wyników ze stronami organizacji, które oferują piesze wycieczki po mieście zupełnie za darmo. Osoby, które tam pracują nie są licencjonowanymi przewodnikami, więc nie są uprawnione do tego, aby zabierać grupy turystów w niektóre miejsca (np. muzea), ale mają ogromną wiedzę na temat miasta – nie tylko jego zabytków i sławnych punktów, ale także tego, jak się poruszać, gdzie dobrze i tanio zjeść oraz gdzie się zabawić. Można ich zapytać dosłownie o wszystko. Jeśli chcesz, na koniec wycieczki możesz zapłacić przewodnikowi drobny datek (tyle, ile uznasz za stosowne) - jest to mile widziane, ponieważ to ich sposób na życie (choć przeważnie nie jedyny). Jeśli jednak nie chcesz płacić, nikt nie zrobi ci z tego powodu awantury. 

Fot. Unsplash.com

#6: Poszukaj alternatywnych sposobów zwiedzania 

Jeżeli nudzą cię zwykłe wycieczki po mieście z przewodnikiem od popularnego punktu A do skrajnie turystycznego punktu B, mamy dla ciebie doskonałe rozwiązanie. Poszukaj tematycznych pieszych wycieczek – a tych jest naprawdę sporo, zwłaszcza w zależności od miejsca, do którego się wybierasz. Przykładowo Lwów oferuje zwiedzanie podziemi miasta, w dodatku nocą. W Atenach z kolei możesz trafić na wycieczkę po mieście śladami greckich bogów. To zdecydowanie inny, bardziej oryginalny punkt widzenia niż podążanie tradycyjnymi, turystycznymi szlakami. 

#7: Nie trzymaj się ścisłego grafiku 

Na koniec nieco przewrotna rada – nie trzymaj się kurczowo grafiku, który przygotowałaś z myślą o wyjeździe. W podróżowaniu solo najpiękniejsze jest to, że jesteś panią własnego czasu i wszystko zależy od ciebie. Otwarcie na nowe doświadczenia i znajomości może ci przynieść mnóstwo niezapomnianych przygód i wspomnień na całe życie. Zaplanowałaś sobie na dany dzień napięty grafik, ale w hostelu spotkałaś grupę ludzi, która wyciąga cię w inne miejsce? Nie zawsze warto automatycznie mówić “nie”. Podążaj za swoim instynktem i rób tylko to, na co masz ochotę, ale pamiętaj, że czasami naprawdę warto wyjść ze strefy komfortu. W końcu od tego jest podróżowanie! 

Zobacz również: Globtroterką być... Jak podróżować ZA GROSZE?

Polecane wideo

TOP 10 miast europejskich, które musisz odwiedzić
TOP 10 miast europejskich, które musisz odwiedzić - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.06.2019 07:21
"Podróżowanie solo to często podróżowanie po najmniejszych kosztach" - A to niby dlaczego? Ja solo zawsze wydaję więcej niż w grupie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie