Podróżowanie samolotem tylko dla najszczuplejszych? Linie lotnicze chcą ważyć swoich pasażerów!

To nie żart. Już wkrótce na lotniskach mogą stanąć specjalne wagi.
Podróżowanie samolotem tylko dla najszczuplejszych? Linie lotnicze chcą ważyć swoich pasażerów!
Fot. Unsplash
19.04.2019

Już od dawna trwa dyskusja na temat tego, czy osoby o większej masie ciała powinny mieć takie sama prawa, jak przeciętni pasażerowie linii lotniczych. To dlatego, że zdarza się, że osoby o większych rozmiarach nie mieszczą się na jednym siedzeniu, wobec czego zajmują część miejsca współpasażera. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że sytuacja, gdy w rzeczywistości mamy dla siebie tylko połowę wykupionego fotela nie jest zbyt komfortowa, zwłaszcza gdy czeka nas parogodzinny lot. Coraz więcej pasażerów domaga się wprowadzenia regulacji prawnych, w ramach których otyłe osoby niemieszczące się na jednym fotelu musiałyby wykupić dodatkowe miejsce w samolocie. 

Zobacz również: „Otyły pasażer w samolocie zajął połowę mojego miejsca. Zażądałem zwrotu pieniędzy”

Ale być może wkrótce dodatkowe ograniczenia pod kątem wagi obejmą wszystkich pasażerów, nie tylko tych o znacznej otyłości. To pomysł części linii lotniczych, które chcą ważyć swoich klientów przed wejściem na pokład samolotu. Wszystko z powodu oszczędności. Dzięki temu linie lotnicze miałyby oszczędzić spore sumy na paliwie do samolotów. Pomysłodawcy przekonują, że takie rozwiązanie miałoby też korzyści dla środowiska. 

Fot. Unsplash.com

Jak donosi “The Sun”, brytyjski start-up Fuel Matrix już prowadzi rozmowy z różnymi liniami lotniczymi, aby wprowadzić specjalne i “dyskretne” płytki podłogowe, które miałyby ważyć pasażerów. Dzięki temu jeszcze przed startem maszyny można by obliczyć dokładną ilość paliwa niezbędną do tego, aby odbyć lot. Płytki miałyby być dyskretnie zainstalowane w takich miejscach, aby nie wzbudzać w pasażerach poczucia zażenowania. Mogłyby zostać umieszczone np. przy stanowiskach do odprawy bagażowej. 

Obecnie linie lotnicze obliczają ilość paliwa potrzebną do odbycia jednego lotu na podstawie średniej wagi pasażerów. Przyjmują, że statystyczny mężczyzna waży 80 kg, kobieta – 70 kg, a dziecko – 35 kg. Jednak zdaniem przedstawicieli firmy Fuel Matrix ta metoda nie dostarcza już wymiernych wyników, a samoloty spalają więcej paliwa, niż jest to konieczne. Przekonują, że gdyby mogli ważyć pasażerów, linie lotnicze na całym świecie byłyby w stanie zaoszczędzić nawet 750 mln funtów, czyli ponad 3,5 mld złotych rocznie. 

Jak oceniacie pomysł ważenia pasażerów przed wejściem na pokład samolotu? Myślicie, że takie rozwiązanie rzeczywiście wejdzie w życie? 

Zobacz również: Musiała wyjść z samolotu, żeby zwolnić drugie siedzenie dla otyłej!

Polecane wideo

„Piękne oblicze chorobliwej otyłości”. Waży 210 kg i pochłania 10 tys. kalorii dziennie
„Piękne oblicze chorobliwej otyłości”. Waży 210 kg i pochłania 10 tys. kalorii dziennie - zdjęcie 1
Komentarze (54)
Ocena: 5 / 5
Dorcia (Ocena: 5) 12.07.2019 16:22
W pełni się zgadzam z ważeniem pasażerów. Miałam taką wątpliwą przyjemność ,lecąc z Hawany do Paryża. Trochę to trwało. Ja ważę 52 kg,160 cm wzrostu. Obok mnie zasiadł człowiek-góra. 2m/2m. Oczywiście zajął dobrą połowę mojego miejsca. Podłokietnk nic nie da,bo ciało przelewa się górą i dołem. Na dodatek był to lot nocny,więc pan przysypiał sobie. Chrapiąc rzecz jasna jak trąba jerychońska Proszę sobie wyobrazić komfort lotu. A za miejsce zapłaciliśmy tyle samo. Przecież on miał też swój bagaż o takiej wadze, jak to ja. Żeby wyszło na zero,to musiałabym z szafą lecieć. Skoro dopłaca się za nadbagaż,to i za nadwagę powinno się płacić
odpowiedz
Adimulkumota (Ocena: 5) 20.04.2019 17:22
No to niech debile zrobią parę miejsc podwójnych i po problemie. Przrcież tych grubasów dużo stosunkowo na cały samolot nie jedzie . Kurde myślenie nie boli.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.04.2019 10:53
Trochę nie rozumiem. Jak gruba osoba może zajmować fotel obok? Przecież są podłokietniki, które oddzielają jedno miejsce od drugiego, oddzielam się od grubasa swoim podłokietnikiem a to, czy on się zmieści w swoje miejsce to już nie jest mój problem.
zobacz odpowiedzi (11)
gość (Ocena: 5) 19.04.2019 23:21
Nie chce tu nikogo obrażać, ale ludzie serio nie po to kupują bilet żeby się później wciskać na pół siedzenia, bo półtorej zajmuje jakiś grubas obok co zapłacił tyle samo. I nie chodzi tu tylko o podróż samolotem, bo takie sytuacje zdarzają się też w pociągach czy autobusach. I spoko, jeżeli jest to autobus miejski, pokonanie trasy nie zajmuje dużo czasu, a bilety kosztują grosze to nie ma o co robić szumu, ale jeżeli jest to kilkunastogodzinna podróż i zapłaciliśmy za miejsce niemałe pieniądze, a otrzymaliśmy pół miejsca, bo ktoś obok ma ewidentny problem z pochłanianiem jedzenia, to jest to po prostu niesprawiedliwe i przewoźnicy powinni coś z tym robić.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.04.2019 22:19
Co do osób chorobliwie otyłych, to się zgadzam żeby takie coś dla nich wprowadzić, natomiast dla osób z lekką nadwagą to jest po prostu zwykłe chamstwo, nie da się tego inaczej określić. Poza tym tusza nie równa się wadze, może być osoba wysportowana,umięśniona i fit, a ważyć dużo, bo mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, i co wy na to wielcy znawcy ? Też nie wpuścicie jej do samolotu ?! Myślenie nie boli.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie