Linie lotnicze w Unii Europejskiej codziennie gubią około 10 tysięcy walizek pasażerów. Niestety, poszkodowani podróżni nie mają odpowiednich narzędzi, by dochodzić swoich praw i często zmuszeni są czekać na zgubę dobrych kilka tygodni.
Z ostatnio przygotowanego raportu wynika, że w 2008 roku, od stycznia do października, linie lotnicze UE opóźniły dostarczenie prawie 5 milionów sztuk bagażu, co oznacza, że problem dotyczył co 64. pasażera!
Niestety, odzyskanie dobytku nie jest łatwe. Staranie się o odszkodowanie jest żmudną i długotrwałą procedurą i w najlepszym razie, choćbyśmy nawet przewozili wartą miliony diamentową biżuterię, otrzymamy 1100 euro. To jednak nie zrekompensuje nam nieudanych wakacji czy podróży służbowej.
Problem zaniepokoił unijnego komisarza do spraw transportu, który zapowiedział przyjrzenie się z bliska sprawie i zaangażowanie się w usprawnienie dochodzenia swoich praw przez poszkodowanych turystów.
Poniżej krótka instrukcja, jak postępować w razie zaginięcia bagażu, przygotowana przez German Wings:
„Zaginął Państwa bagaż? Prosimy natychmiast zgłosić ten fakt w naszym dziale rzeczy zagubionych i znalezionych (Lost & Found) w hali przylotów portu docelowego. W ciągu pierwszych pięciu dni od zaginięcia Państwa bagażu odpowiedzialny za poszukiwanie jest wyłącznie dany port lotniczy, w którym zgłosili Państwo fakt zagubienia bagażu. Po upływie tego terminu odpowiedzialność przejmuje nasza centrala. W celu dalszego opracowania, prosimy o nadesłanie pocztą następujących dokumentów: • kod rezerwacji (numer potwierdzenia z internetu) • zgłoszenie zaginięcia z docelowego portu lotniczego • dokładnie wypełnioną i podpisaną listę z zawartością (BIF), którą otrzymali Państwo na lotnisku • dane dot. Państwa konta i banku • numer Państwa telefonu na wypadek ewentualnych pytań i komnikatów • Państwa kupon na bagaż (Baggage Tag)”
Natasza Lasky
Zobacz także:
Na lotnisku nie musisz się nudzić
Wizyta na lotnisku to nieodłączna część wakacyjnych wypraw. Zwykle kojarzy się z nudą, ale dzięki naszym wskazówkom spędzisz ten czas efektywnie i zyskasz co nieco, np. dobre miejsce w samolocie.
Chcą zabrać bogatym studentom zniżki na bilety!
Kryzys nie oszczędza nikogo, również studentów. Rząd szuka oszczędności, gdzie tylko może, a teraz wpadł na pomysł redukcji studenckich ulg na przejazdy.