Sezon urlopowy trwa już od pewnego czasu, a biura podróży cieszą się ogromnym zainteresowaniem urlopowiczów. Ci ostatni najchętniej wybierają się w ciepłe kraje. Tam pogoda jest najpewniejsza. Niestety bardzo często zdarza się, że warunki pogodowe i cenowe przesłaniają ważniejsze aspekty podróży. Takie jak bezpieczeństwo.
34 rzeczy, które każda kobieta powinna zabrać na wakacje
Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajduje się wykaz krajów niebezpiecznych dla turystów. Które z nich powinnyśmy omijać szerokim łukiem?
Najbardziej zagrożone są tereny wschodnie i południowo-wschodnie. MSZ ostrzega, aby tam nie podróżować. Niebezpiecznie jest także na pozostałym obszarze Turcji.
Na granicy z Syrią są prowadzone działania zbrojne, istnieje zagrożenie terrorystyczne, a do tego napięta jest sytuacja polityczna. Ze względu na tę ostatnią odradza się przebywania w pobliżu dużych zgromadzeń, lokali wyborczych oraz gmachów użyteczności publicznej.
Fot. unsplash.com
Niektóre kraje w Ameryce Południowej (w tym Wenezuela) są wyjątkowo niebezpieczne dla podróżujących. W wyżej wspomnianym kraju dochodzi do zamieszek politycznych. Mogą być organizowane różnego rodzaju demonstracje utrudniające normalne funkcjonowanie. Nawet zdobycie najbardziej potrzebnych artykułów bywa w tym kraju utrudnione. Tak samo jest z przemieszczaniem się za pomocą środków komunikacji miejskiej. Poza tym w Wenezuali istnieje wysokie ryzyko przestępczości zorganizowanej.
Podróżującym radzi się unikać wielkich zgromadzeń oraz dużych placów usytuowanych w pobliżu instytucji politycznych.
Sytuacja na Filipinach jest bardzo napięta. Trwają walki pomiędzy władzą a ugrupowaniami islamskimi. Na podróż szczególnie odradzana jest południowa część Filipin, chociaż w każdej chwili może zrobić się niebezpiecznie także na obszarze, który do tej pory był uważany za bezpieczny. Istnieje ryzyko porwania turystów, nawet jeżeli przebywają oni w kurortach.
W tym afrykańskim kraju również istnieje zagrożenie terrorystyczne. Szczególnie zaleca się omijanie centrów handlowych, miejsc kultu religijnego, bazarów, punktów gastronomicznych oraz hoteli.
Oprócz zagrożenia terrorystycznego występuje zagrożenie bezpieczeństwa po wojnie domowej w południowo-zachodniej części Wybrzeża. MSZ ostrzega przed udaniem się w tamte tereny. Możliwe są napady rabunkowe oraz starcia władzy z rebeliantami. Mało tego, jeżeli chodzi o prowincje Kasai Środkowe i Kasai Wschodnie, działają tam ludzie, którzy porywają i zabijają cudzoziemców.
Fot. unsplash.com
Podobnie jak w wyżej wspomnianych krajach, w Algierii również jest napięta sytuacja polityczna oraz występuje zagrożenie terrorystyczne. Niewykluczone, że nastąpi wzrost aktywności grup terrorystycznych oraz sił bezpieczeństwa. Turyści powinni unikać zgromadzeń publicznych oraz zachować szczególną ostrożność.
MSZ kategorycznie odradza odwiedzania regionu Kabylia, miasta Konstantyna, jego okolicznych terenów oraz terenów położonych przy granicy z takimi krajami jak: Maroko, Mauretania, Niger, Libia, Mali i Tunezja. Poza tym zaleca rezygnację z pobytu na obszarach na południe od miejscowości Adrar.
Egipt jest jednym z ulubionych kierunków Polaków. Ceny pobytu w tym afrykańskim kraju są bardzo przystępne. One oraz piękna pogoda sprawiają, że wyjazd jest wyjątkowo kuszący. Mimo wszystko MSZ ostrzega przed podróżami do Egiptu. Wszystko zaczęło się od wprowadzenia stanu wyjątkowego w 2017 r. Egipt jest zagrożony zamachami terrorystycznymi. Sczególnie trzeba uważać na miejsca religijne, centra handlowe, bazary, lotniska, bary, restauracje oraz hotele, czyli takie, gdzie najczęściej przebywają turyści.
W miarę bezpieczne wydają się jedynie wyjazdy grupowe do kurortów turystycznych takich jak: Sharm el-Sheikh, Hurghada, El-Gouna, Safaga i Marsa Alam. Ale nawet tam trzeba zachować szczególną ostrożność. Podróżującym zaleca się skorzystanie z systemu Odyseusz, w którym można zgłosić podróż.
Na terenie Pakistanu możliwe są porwania dla okupu oraz występuje zagrożenie terrorystyczne. Został sporządzony szczegółowy wykaz terenów objętych zakazem podróżowania z uwagi na niebezpieczeństwo. Znajduje się on na stronie internetowej Ambasady RP w Islamabadzie.
Fot. unsplash.com
Od 2015 r. występuje tam stan wyjątkowy, wprowadzony po fali zamachów terrorystycznych. W 2016 r. udaremniono zamach wymierzony w turystów, ale zagrożenie nadal jest bardzo duże na terenie całego kraju. Dlatego MSZ odradza podróże do Tunezji.
Te rzeczy możesz zabrać ze sobą z hotelu. Za resztę słono zapłacisz
Zaleca się zachowywanie wyjątkowej ostrożności w razie pobytu w Tunezji, stosowanie do poleceń służb porządkowych oraz unikanie zgromadzeń publicznych.
Chodzi o regiony: Kelbadżar, Łaczyn, Kubatly, Zengelan, Dżebrail, Fizuli i Agdam oraz Górski Karabach. Oficjalnie stanowią one terytorium Azerbejdżanu, ale znajdują się poza kontrolą władz tego państwa. Otrzymanie pomocy na tym terenie od konsula RP w Baku i Erywaniu nie będzie możliwe. Dlatego MSZ kategorycznie odradza podróży w te regiony.