9 krajów, które są niebezpieczne dla turystów. NIE JEDŹ TAM!

Morderstwa, porwania, zamachy. Wśród zakazanych kierunków znalazły się Egipt, Turcja i...
9 krajów, które są niebezpieczne dla turystów. NIE JEDŹ TAM!
Fot. Unsplash.com
28.07.2018

Sezon urlopowy trwa już od pewnego czasu, a biura podróży cieszą się ogromnym zainteresowaniem urlopowiczów. Ci ostatni najchętniej wybierają się w ciepłe kraje. Tam pogoda jest najpewniejsza. Niestety bardzo często zdarza się, że warunki pogodowe i cenowe przesłaniają ważniejsze aspekty podróży. Takie jak bezpieczeństwo.

34 rzeczy, które każda kobieta powinna zabrać na wakacje

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajduje się wykaz krajów niebezpiecznych dla turystów. Które z nich powinnyśmy omijać szerokim łukiem?

Turcja

Najbardziej zagrożone są tereny wschodnie i południowo-wschodnie. MSZ ostrzega, aby tam nie podróżować. Niebezpiecznie jest także na pozostałym obszarze Turcji.
Na granicy z Syrią są prowadzone działania zbrojne, istnieje zagrożenie terrorystyczne, a do tego napięta jest sytuacja polityczna. Ze względu na tę ostatnią odradza się przebywania w pobliżu dużych zgromadzeń, lokali wyborczych oraz gmachów użyteczności publicznej.

niebezpieczna podróż

Fot. unsplash.com

Wenezuela

Niektóre kraje w Ameryce Południowej (w tym Wenezuela) są wyjątkowo niebezpieczne dla podróżujących. W wyżej wspomnianym kraju dochodzi do zamieszek politycznych. Mogą być organizowane różnego rodzaju demonstracje utrudniające normalne funkcjonowanie. Nawet zdobycie najbardziej potrzebnych artykułów bywa w tym kraju utrudnione. Tak samo jest z przemieszczaniem się za pomocą środków komunikacji miejskiej. Poza tym w Wenezuali istnieje wysokie ryzyko przestępczości zorganizowanej.

Podróżującym radzi się unikać wielkich zgromadzeń oraz dużych placów usytuowanych w pobliżu instytucji politycznych.

Filipiny

Sytuacja na Filipinach jest bardzo napięta. Trwają walki pomiędzy władzą a ugrupowaniami islamskimi. Na podróż szczególnie odradzana jest południowa część Filipin, chociaż w każdej chwili może zrobić się niebezpiecznie także na obszarze, który do tej pory był uważany za bezpieczny. Istnieje ryzyko porwania turystów, nawet jeżeli przebywają oni w kurortach.

Wybrzeże Kości Słoniowej

W tym afrykańskim kraju również istnieje zagrożenie terrorystyczne. Szczególnie zaleca się omijanie centrów handlowych, miejsc kultu religijnego, bazarów, punktów gastronomicznych oraz hoteli.

Oprócz zagrożenia terrorystycznego występuje zagrożenie bezpieczeństwa po wojnie domowej w południowo-zachodniej części Wybrzeża. MSZ ostrzega przed udaniem się w tamte tereny. Możliwe są napady rabunkowe oraz starcia władzy z rebeliantami. Mało tego, jeżeli chodzi o prowincje Kasai Środkowe i Kasai Wschodnie, działają tam ludzie, którzy porywają i zabijają cudzoziemców.

niebezpieczna podróż

Fot. unsplash.com

Algieria

Podobnie jak w wyżej wspomnianych krajach, w Algierii również jest napięta sytuacja polityczna oraz występuje zagrożenie terrorystyczne. Niewykluczone, że nastąpi wzrost aktywności grup terrorystycznych oraz sił bezpieczeństwa. Turyści powinni unikać zgromadzeń publicznych oraz zachować szczególną ostrożność.

MSZ kategorycznie odradza odwiedzania regionu Kabylia, miasta Konstantyna, jego okolicznych terenów oraz terenów położonych przy granicy z takimi krajami jak: Maroko, Mauretania, Niger, Libia, Mali i Tunezja. Poza tym zaleca rezygnację z pobytu na obszarach na południe od miejscowości Adrar.

Egipt

Egipt jest jednym z ulubionych kierunków Polaków. Ceny pobytu w tym afrykańskim kraju są bardzo przystępne. One oraz piękna pogoda sprawiają, że wyjazd jest wyjątkowo kuszący. Mimo wszystko MSZ ostrzega przed podróżami do Egiptu. Wszystko zaczęło się od wprowadzenia stanu wyjątkowego w 2017 r. Egipt jest zagrożony zamachami terrorystycznymi. Sczególnie trzeba uważać na miejsca religijne, centra handlowe, bazary, lotniska, bary, restauracje oraz hotele, czyli takie, gdzie najczęściej przebywają turyści.

W miarę bezpieczne wydają się jedynie wyjazdy grupowe do kurortów turystycznych takich jak: Sharm el-Sheikh, Hurghada, El-Gouna, Safaga i Marsa Alam. Ale nawet tam trzeba zachować szczególną ostrożność. Podróżującym zaleca się skorzystanie z systemu Odyseusz, w którym można zgłosić podróż.

Pakistan

Na terenie Pakistanu możliwe są porwania dla okupu oraz występuje zagrożenie terrorystyczne. Został sporządzony szczegółowy wykaz terenów objętych zakazem podróżowania z uwagi na niebezpieczeństwo. Znajduje się on na stronie internetowej Ambasady RP w Islamabadzie.

niebezpieczna podróż

Fot. unsplash.com

Tunezja

Od 2015 r. występuje tam stan wyjątkowy, wprowadzony po fali zamachów terrorystycznych. W 2016 r. udaremniono zamach wymierzony w turystów, ale zagrożenie nadal jest bardzo duże na terenie całego kraju. Dlatego MSZ odradza podróże do Tunezji.

Te rzeczy możesz zabrać ze sobą z hotelu. Za resztę słono zapłacisz

Zaleca się zachowywanie wyjątkowej ostrożności w razie pobytu w Tunezji, stosowanie do poleceń służb porządkowych oraz unikanie zgromadzeń publicznych.

Tereny przygraniczne Armenii i Azerbejdżanu

Chodzi o regiony: Kelbadżar, Łaczyn, Kubatly, Zengelan, Dżebrail, Fizuli i Agdam oraz Górski Karabach. Oficjalnie stanowią one terytorium Azerbejdżanu, ale znajdują się poza kontrolą władz tego państwa. Otrzymanie pomocy na tym terenie od konsula RP w Baku i Erywaniu nie będzie możliwe. Dlatego MSZ kategorycznie odradza podróży w te regiony.
 
 
 
 
 

Polecane wideo

Komentarze (19)
Ocena: 5 / 5
Dorota (Ocena: 5) 08.11.2018 22:28
O tym Azerbejdżanie to nieprawda. Ja byłam w Azerbejdżanie z Itaką i bardzo miło ten wyjazd wspominam. Wiele zobaczyłam, dotknęłam nieco innej kultury, a cena nie była wielka.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.07.2018 22:29
Co za bzdety xD Przecież nikt nie jedzie do wschodniej Turcji tylko tam gdzie są kurorty, które są w 100 bezpieczne. Ostatnio w Hiszpanii jest masowy napływ imigrantów z Afryki, w zeszłym roku zamach w Barcelonie, ale ludzie dalej będą myśleć, że gdziekolwiek jest bezpiecznie. W Polsce w niektórych zaułkach jest bardziej niebezpiecznie niż w krach opisanych w artykule.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.07.2018 20:25
A ja lecę do Pakistanu (mój chłopak tam mieszka) i jakoś się nie boję. Telewizja szerzy strach, a rzeczywistosc taka okropna nie jest. Będę uważać i jakby co chłopak mnie obroni
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.07.2018 19:09
Nie rozumiem jednego,skad w Polkach taka straszna nienawisc do Arabow? czy wiekszosc z Was ma jakies przykre,osobiste wspomnienia z tymi ludzmi? czy wiedze czerpiecie jedynie z opowiadan i wiadomosci telewizyjnych? Polowe mojego zycia mieszkam za granica,znajomych mam z wielu kregow kulturowych jak i roznych narodowosci.Nie przypominam sobie zeby chociaz raz spotkala mnie jakas przykrosc czy obelga ze strony Arabow.Z 5 typami koleguje sie juz od dawna.Odkad pamietam,zawsze moglam na nich liczyc,traktuje tych ludzi jak braci.I troche mnie denerwuje takie generalizowanie i demonizowanie tej spolecznosci.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 28.07.2018 10:26
Czesc wszystkim, muszę się wam pochwalić że schudłam 7 kg, po trzech miesiącach dopięłam swego. Dzięki radom pewnej trenerki fitness a właściwie jej wpisie w necie. Poszukajcie sobie w goglu: jak być fit przyspieszamy odchudzanie
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie