7 rzeczy, które zaskoczą Cię w Islandii

Ten niewielki, iście baśniowy kraj skrywa wiele atrakcji, które uczynią wizytę w tym miejscu niezapomnianym doświadczeniem. Poniżej wskazaliśmy te, które urzekły nas najbardziej:
7 rzeczy, które zaskoczą Cię w Islandii
fot. mat. prasowe
20.03.2018

Choć wśród turystów cieszy się rosnącą popularnością, wciąż pozostaje krainą pełną tajemnic i niespodzianek. Położona na skraju Europy Islandia, pełna zapierających dech w piersiach krajobrazów i niezwykle otwartych ludzi nadal czeka na odkrycie. Majestatyczna przyroda, której częścią są czarne plaże z bazaltowymi skałami i lodowce, które zadziwiają nawet największych podróżników, to tylko namiastka fantastycznych widoków, jakie można ujrzeć na Islandii.

Zjawiskowa zorza polarna

Ten podniebny spektakl świateł chciałoby zobaczyć tysiące podróżników. Zorza polarna to zjawisko pełne mieniących się kolorów, rozbłysków i gry świateł. Dostrzegalna tylko w nocy, podczas chłodniejszych miesięcy stanowi nie tylko ciekawe zjawisko przyrodnicze, ale jest również jednym z najbardziej magicznych doświadczeń, jakie można przywieźć z podróży. Aby zobaczyć ją w całej swojej zjawiskowości, najlepiej wyjechać nieco poza miasto.

Zwierzęta - dzikie i hodowlane

Rozległe tereny zielone na Islandii to raj dla tamtejszych zwierząt. Ich wyjątkowo duża liczebność oraz wolność, jaką się cieszą, wynika z ogromnego poszanowania przyrody przez Islandczyków. Hodowane od tysiącleci na wyspie owce i niedużej wielkości konie islandzkie są często traktowane niczym członkowie rodziny. Równie ważne dla Islandczyków są zwierzęta żyjące na wolności. Wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów poza miasto, aby zobaczyć wolno żyjące, islandzkie króliki w towarzystwie stad kaczek, czy piękne i nieoswojone renifery.

Odkryte baseny, gorące źródła i naturalne kąpieliska

Islandzką przyrodę można podziwiać również, wylegując się na otwartych, czynnych przez cały rok basenach. Turyści i mieszkańcy Islandii uwielbiają w ten sposób spędzać swój wolny czas. Ci odważniejsi i bardziej wtajemniczeni wolą korzystać z naturalnych, dzikich źródeł termalnych takich jak Reykjadalur niedaleko Reykjaviku, Landmannalaugar w Górach Tęczowych czy Seljavallalaug u podnóży wulkanu Eyjafjallajökull.  To ostatnie kąpielisko to najstarszy basen na Islandii. Wybudowano go w 1923 r. z myślą o okolicznych mieszkańcach.

Islandczycy

Wbrew wielu stereotypom o chłodnym i depresyjnym charakterze kraju, Islandczycy to naród otwarty i niezwykle przyjazny, również dla turystów z różnych zakątków świata. Najlepszym tego dowodem są wspólne spotkania oraz pikniki na łonie przyrody, na których pojawiają się nie tylko mieszkańcy danej okolicy, ale również nowo przybyli do Islandii turyści.

Reykjavik

Stolica Islandii, Reykjavik, to miejsce równie wyjątkowe. Niskie, malownicze domki, zadbane parki, przytulne kawiarnie tworzą w mieście kameralny nastrój. Brak pośpiechu i wielkomiejskiego gwaru sprawia, że największe miasto Islandii uznawane jest za jedną z najspokojniejszych stolic w Europie, podobnie jak sami Islandczycy, których ogłoszono najspokojniejszym narodem świata.

Fenomen islandzkiej muzyki

Björk, Sigur Rós, GusGus, Ólafur Arnalds czy Kiasmos to tylko namiastka islandzkiej sceny muzycznej. Jak artyści sami podkreślają, to wyjątkowy krajobraz oraz nastrojowość Islandii sprawiły, że ten niewielki kraj może pochwalić się tak liczną grupą uzdolnionych muzyków. Co więcej, większości z nich można posłuchać za darmo w tamtejszych knajpkach lub podczas pikników na świeżym powietrzu.

Świeże i naturalne produkty

Kuchnia islandzka to kwintesencja naturalnych składników oraz smaków. Przywiązanie do przyrody Islandczyków sprawia, że zarówno ryby, jak i mięso przygotowywane są bez użycia dodatków i polepszaczy smaków. Będąc na Islandii, nie sposób nie skosztować i nie zakochać się w pysznych, suszonych rybach, mlecznym serku Skyr, chlebie wulkanicznym czy tamtejszych hot dogach, które są niekiedy uznawane za najlepsze na świecie.  

Rozbudzeni islandzkimi smakami i krajobrazami nie zwlekajmy ani chwili dużej. Islandia czeka na nas z całym swoim nieodkrytym bogactwem. Warto zatem wpisać ją na swoją listę podróżniczych marzeń.

Źródło: https://r.pl/islandia

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
Zuzu (Ocena: 5) 01.04.2018 17:06
Jednak wolę bardziej gorące kierunki i Islandia to zdecydowanie nie mój klimat, teraz za to z Itaki mamy już wykupione wakacje do Grecji czyli będzie wszystko to co lubię najbardziej- piękne plaże, słońce i czysta woda- idealne warunki do relaksu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie