Wyjazd wakacyjny a ryzyko terrorystyczne. Jechać czy zostać w domu?

Nie da się przewidzieć, gdzie zaatakują terroryści...
Wyjazd wakacyjny a ryzyko terrorystyczne. Jechać czy zostać w domu?
Fot. Thinkstock
11.08.2016

Co piąty Polak obawia się ataku terrorystycznego lub zamachu podczas podróży. Za granicę chcemy wyjeżdżać tam, gdzie jest bezpiecznie. W czasie zwiększonego ryzyka terroryzmem należy unikać miejsc, do których Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyprawy. Ubezpieczyciel może odmówić wtedy wypłaty odszkodowania.


Bezpieczeństwo na urlopie


Jak wynika z badania IMAS przeprowadzonego na zlecenie Towarzystwa Ubezpieczeń Europa, niemal 20 proc. Polaków obawia się podczas podróży zagranicznych ataków terrorystycznych i zamachów. Oprócz kryterium finansowego, najważniejsze dla nas jest, aby w miejscu wypoczynku czuć się bezpiecznie. Odpowiedziało tak 55 proc. respondentów, w tym jako najważniejsze wskazanie – 23 proc.


Co drugi Polak udający się w ostatnim roku za granicę na wyjazd zorganizowany twierdzi, że wykupił dodatkowe ubezpieczenie. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jeżeli stanie się nam coś złego podczas wakacji w rejonie niebezpiecznym, gdzie MSZ odradza podróżowanie, to ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania.

atak terrorystyczny na wakacjach

Fot. Thinkstock

Wakacje w rejonach zagrożonych to nie wakacje


- Ubezpieczyciele wyłączają odpowiedzialność za szkody spowodowane rozruchami, atakami terrorystycznymi i zamieszkami, przed którymi ostrzega MSZ. W takich sytuacjach nie ma możliwości rozszerzania zakresu ochrony po opłaceniu dodatkowej składki. Komunikaty MSZ aktualizowane są na bieżąco i jest to pewniejsze źródło informacji niż przekazy mediów. Ostatnio ministerstwo ostrzega m.in. przed wyjazdami do Arabii Saudyjskiej – zauważa Marat Nevretdinov, wiceprezes TU Europa.


Podróżujący za granicę powinni przed wyjazdem sprawdzić miejsce, do którego chcą jechać, znać numer telefonu do najbliższej ambasady, mieć przy sobie niezbędne dokumenty, jak paszport swój i dziecka, ale przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie swoim i bliskich. Dlatego konieczne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia i unikanie rejonów, przed którymi ostrzega MSZ.

atak terrorystyczny na wakacjach

Fot. Thinkstock

Kiedy można liczyć na ochronę?


Nie da się przewidzieć, gdzie zaatakują terroryści. Zdarzenia z ostatnich tygodni potwierdzają, że niebezpieczne zdarzenie może mieć miejsce w dotychczas spokojnym regionie. W takiej sytuacji ubezpieczenie zadziała.
- Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podczas podróży zagranicznej ubezpieczony zostaje niespodziewanie dotknięty zdarzeniami wojennymi, aktami terrorystycznymi lub wojną domową. Przykładowo polisa ubezpieczeniowa TU Europa zapewnia ochronę w takich sytuacjach, ale trzeba mieć na uwadze, że ochrona ta wygasa z końcem 5. dnia od rozpoczęcia wojny, aktów terrorystycznych lub wojny domowej na terytorium kraju, w którym przebywa ubezpieczony – dodaje Marat Nevretdinov.


Przed zakupem polisy koniecznie należy zapoznać się z warunkami jej obowiązywania. Pozwoli to na dopasowanie zakresu ochrony do naszych potrzeb i uniknięcie ewentualnych nieporozumień przy likwidacji szkody.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Agata (Ocena: 5) 03.01.2017 15:22
Ja właśnie w kontekście nadchodzących wakacji też o tym pomyślałam i zdecydowałam się zostać w Polsce, najpewniej pojedziemy do Gdańska bo mamy tam już swój ulubiony hotel apart naptun i takich widoków na bazylikę mariacką próżno szukać w jakimkolwiek innym miejscu :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie