Najciekawsze miejsca na włoskiej Sardynii

Skaliste zatoczki, turkusowa woda, charakterystyczne nuragi i trasy wspinaczkowe – to elementy, z którymi kojarzy się Sardynia. Druga pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym przyciąga turystów klimatem, włoską atmosferą i wieloma atrakcjami
Najciekawsze miejsca na włoskiej Sardynii
30.05.2016

1. Cagliari

Stolica, a jednocześnie największe miasto Sardynii to must see wyjazdu na wyspę. Podczas spaceru po Cagliari nie sposób przeoczyć otoczonej murami, położonej na wzgórzu zabytkowej części - Castello. Z wież i Cytadeli wybudowanych w Starym Mieście można podziwiać widoki na okolicę. W stolicy trzeba koniecznie odwiedzić Katedrę Świętej Marii, rzymski amfiteatr z II wieku oraz urokliwe kamieniczki na Via Roma.

2. Alghero

To jedno z najpiękniejszych miast Sardynii. Ze względu na widoczne wpływy Katalończyków, którzy w 1353 przejęli panowanie nad Alghero, ochrzczono je Małą Barceloną. Nazwa miasta pochodzi od alg, ponieważ tutejsze plaże często są pokryte przez wodorosty. Bez obawy, przed sezonem turystycznym piaszczysty brzeg jest pieczołowicie sprzątany. Alghero jest miejscowością popularną wśród turystów i znane jest z dogodnych warunków do plażowania. W mieście znajduje się też lotnisko, na którym lądują tanie linie lotnicze. Wśród zabytków uroczej starówki warto wymienić katedrę Marii Panny i kościół św. Franciszka.

3. Plaża La Pelosa

Położona w Stintino plaża jest jedną z najpiękniejszych we Włoszech i  Europie. W 2013 roku La Pelosa została wybrana przez użytkowników serwisu Tripadvisor drugą plażą Italii. Zawdzięcza to rajskim widokom, błękitnej wodzie i białemu drobnemu piaskowi. Niestety w sezonie plaża jest zatłoczona, a ceny w okolicznych barach bardzo wysokie. Spędzając wakacje na włoskiej Sardynii chociaż raz zaplanujcie plażowanie na La Pelosa. Warto!

4. Grota Neptuna

Największa naturalna atrakcja Sardynii znajduje się na wapiennym przylądku Capo Caccia. Grota Neptuna jest jedną z wielu jaskiń na półwyspie, za to najciekawszą do zwiedzania. Dla turystów udostępniono kilkuset metrową trasę, przy której znajdują się liczne stalaktyty i stalagmity oraz słone jezioro. Do groty można dostać się statkiem od strony morza lub malowniczo położonymi schodami liczącymi 652 stopnie.

5. Costa Smeralda 

Szmaragdowe Wybrzeże swoją nazwę zawdzięcza barwie morza. Ten 50 kilometrowy pas jest rajem dla turystów, a najsłynniejszy kurort regionu to Porto Cervo. Jedne z najpiękniejszych na Sardynii plaż i bogata oferta rozrywkowa przyciągają osobistości i celebrytów. Na wybrzeżu kręcono także sceny do filmu o Jamesie Bondzie „Szpieg, który mnie kochał”.

6. Castelsardo

Niektórzy twierdzą, że to niewielkie miasteczko jest kwintesencją całej wyspy. Castelsardo, mniejsze i nie tak tłoczne jak kurorty zostało założone w XII wieku przez ród Doria. Największą atrakcją miasta jest Skała Słonia oraz położony na wzgórzu zamek. Castelsardo to także doskonałe miejsce na romantyczne spacery wąskimi uliczkami.

7. Arbatax

Miejscowość położona na półwyspie Bellavista, na wschodnim wybrzeżu Sardynii słynie z błękitu morzae i strzelistych porfirowych skał, przypominających katedry gotyckie. Dawna osada rybacka jest teraz znanym ośrodkiem wczasowym i miasteczkiem portowym.

8. Archipelag La Maddalena

Skupisko małych wysepek leżących w przesmyku Bocche di Bonifacio, pomiędzy Sardynią i Korsyką, od 1996 roku stanowi teren Parku Narodowego. Wyspy, oprócz La Maddaleny, są bezludne. Nieskażoną działalnością człowieka dziewiczą przyrodę archipelagu można podziwiać podczas rejsu łodzią organizowanego przez miejscowe biura podróży.

9. Wąwóz Su Gorroppu

Najgłębszy wąwóz w Europie został wyrzeźbiony przez rzekę Rio Flumineddu i znajduje się właśnie na Sardynii. To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych elementów naturalnych wyspy. Najwyższe ściany Su Gorroppu liczą ok. 500 metrów, a długość wąwozu to ok 1,5 km. Turyści mogą wybrać jedną z trzech tras, w zależności od posiadanego sprzętu. Su Gorroppu jest w niektórych miejscach dość wymagający. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w kask, aby bezpiecznie prześliznąć się przez szczeliny i wspiąć po linach na skały. Wizyta w wąwozie to nie tylko okazja na aktywne spędzenie czasu, ale także na spotkanie z dziewiczą przyrodą.

10. Barumini

W pobliżu miejscowości Barumini znajduje się jeden z najlepiej zachowanych nuragów – Su Nuraxi. Nuragi to charakterystyczne dla Sardynii wieże w kształcie stożka, zbudowane z ociosanych kamieni, bez użycia zaprawy. Budowle są owiane tajemnicą i nie wiemy dokładnie czy służyły jako świątynie, fortece czy budynki mieszkalne. Wpisane kilkanaście lat temu na listę UNESCO stożki prawdopodobnie powstały ok. 1500 lat p.n.e.

Propozycje wypoczynku na rajskiej Sardynii i więcej ofert na lato 2016 znajdziecie na stronie Itaki.

Artykuł sponsorowany 

 

 

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo