Kulturowe ZAGADKI. Ciekawostki, które musisz poznać, zanim wyjedziesz

Zapraszamy Cię na lekcję geografii inną niż wszystkie. Gdyby tego uczyli w szkole, kochałabyś podręczniki!
Kulturowe ZAGADKI. Ciekawostki, które musisz poznać, zanim wyjedziesz
12.10.2011

Podróżowanie i zwiedzanie innych krajów to jedne z tych czynności, które sprawiają przyjemność wielu ludziom. Dzięki wyjazdom w nieznane poznajemy przecież obce kultury, możemy dowiedzieć się czegoś ciekawego o zagranicznych zwyczajach, a przede wszystkim mamy możliwość poznania interesujących osób. Warto jednak pamiętać, że każdy kraj rządzi się swoimi prawami, a nieznajomość niektórych zasad kulturowych może wpędzić nas w poważne kłopoty.

Z tego względu poniżej prezentujemy kilka ciekawostek na temat innych państw. Zapamiętaj je dobrze, zanim wybierzesz się za granicę!

Bułgaria

To państwo już od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. I nie ma w tym nic dziwnego – doskonała pogoda, ciepłe morze, piękne plaże i przystępne ceny to tylko niektóre z plusów Bułgarii.

W miejscu tym dość łatwo jednak o nieporozumienia z rdzennymi mieszkańcami, ponieważ nasze potakiwanie głową „na tak” oznacza dla nich „nie” i na odwrót. Warto o tym pamiętać, na przykład gdy nie jesteśmy zainteresowani kupnem jakiegoś towaru.

Państwa Bliskiego Wschodu

Kraje z tego regionu przywiązują ogromną wagę do religii, dlatego turyści, odwiedzający tamtejsze świątynie, muszą być stosownie ubrani. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni mieć zasłonięte kolana, ramiona i dekolty.

Ponieważ kobiety na Bliskim Wschodzie pełnią rolę szczególną, pod żadnym pozorem nie należy ich zaczepiać na ulicy – nawet jeśli chcemy je tylko zapytać o godzinę lub drogę. Warto również poprosić miejscowych ludzi o zgodę, zanim zrobimy im zdjęcie, ponieważ nie wszędzie jest to akceptowane.

mapa

Irlandia

Nie od dziś wiadomo, że Polacy tłumnie wyjeżdżają do tego kraju za pracą. Mogłoby się więc wydawać, że kultura Irlandii jest zbliżona do naszej, tymczasem nie powinniśmy zapominać o kilku podstawowych zasadach, panujących w tym państwie.

Przede wszystkim przebywając w irlandzkim pubie, nie należy poganiać barmana nalewającego alkohol, a z rdzennymi mieszkańcami nie rozmawiać o polityce i religii. Irlandczycy nie znoszą także, gdy ich język mylony jest z angielszczyzną. Aby rozmowa z nimi przebiegała miło i bezproblemowo, warto zainteresować się futbolem irlandzkim – rozmowy o sporcie zawsze są w tym kraju mile widziane.

Indie

Turyści, którzy raz wybiorą się do Indii, już zawsze będą chcieli tu wracać. Znajdą w tym miejscu nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale również przepiękne zabytki.

Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z niektórych zasad, których koniecznie należy przestrzegać w Indiach. Przede wszystkim w żadnym razie nie wolno tu dotykać jedzenia lewą ręką. Dlaczego? Otóż zdaniem rdzennych mieszkańców lewa ręka służy do używania papieru toaletowego, prawa zaś do jedzenia i dotykania innych ludzi. Obraźliwym gestem jest tu również pokazywanie podeszwy swoich butów.

Chiny

Jadąc do Chin należy pamiętać przede wszystkim o tym, by pod żadnym pozorem nie dawać gospodarzowi w prezencie zegarka. Tamtejsze przesądy traktują go bowiem jako odliczanie sekund do śmierci. W języku chińskim zwrot "podarować zegarek" oznacza „iść na pogrzeb”.

mapa

Francja

Francuzi, podobnie jak Niemcy, przywiązują ogromną wagę do punktualności. Poza tym, podczas konwersacji z rdzennymi mieszkańcami nie należy rozmawiać ani o pieniądzach, ani o sprawach osobistych. Warto za to opowiedzieć im o kulturze naszego kraju.

Dodatkowo kiedy Francuz zaprasza nas do swojego domu, powinniśmy przynieść mu koniecznie kwiaty. Zbyt długie zastanawianie się, jakimi sztućcami jeść dany posiłek, jest odbierane jako nietaktowne.

Włochy

Przebywając we Włoszech, należy na każdym kroku zachwalać tamtejsze wino oraz jedzenie. Jeśli nie przepadamy akurat za tym alkoholem, nie zamawiajmy w restauracji… Coca-Coli, bo zostaniemy odebrani przez rdzennych mieszkańców jako aroganci. W lepszym tonie będzie już poproszenie o wodę.

Warto również wiedzieć, że cappuccino Włosi piją tylko rano, natomiast nie zamawia się go w godzinach popołudniowych.

Jak widać, każde z państw ma odmienną kulturę, a niektóre z obcych zwyczajów mogą nam się wydawać tak absurdalne, że za wszelką cenę chcielibyśmy ich unikać. Jednak, jak mówi staropolskie przysłowie: „Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one”!

Maja Zielińska

Zobacz także:

Muzeum TORTUR na Malcie: Chłostanie ladacznic, palenie czarownic i duchownych

Realistyczne inscenizacje obrazują niechlubne wydarzenia w historii Malty.

Hong Kong: Niezwykłe miasto kontrastów

To właśnie tu przyroda toczy walkę z betonową cywilizacją, zaś spokój otaczającej natury zderza się z gwarem codzienności.

 

mapa

Japonia

Kraj Kwitnącej Wiśni jest tak odmienny kulturowo od Polski, że niezwykle łatwo tu o urażenie kogoś. Przede wszystkim wszyscy witają się tu ukłonem, jednak niedopuszczalne jest kłanianie się niżej od osoby starszej. Przed wejściem do japońskiego domu obowiązkowe jest również zdjęcie obuwia. W mieszkaniu gospodarza dłonie można myć jedynie nad umywalką, ponieważ wannę Japończycy uważają za miejsce przeznaczone do relaksu. Myjąc ręce nad wanną możesz ich zatem mocno urazić.Jeśli zdarzy się tak, że będziesz mieć szansę uzyskania od rdzennego mieszkańca jego wizytówki, przyjmij ją obiema dłońmi. Turyści powinni również wiedzieć o tym, że jedzenie i picie na ulicy jest w Kraju Kwitnącej Wiśni niedopuszczalne, podobnie jak wręczanie kelnerowi napiwku. Te czynności uznane są w Japonii za niezwykle obraźliwe!

Poza tym kobiety mogą się mocno zdziwić, że nikt nie przepuszcza ich w tym kraju w drzwiach. Niestety Japończycy nie obdarzają płci pięknej żadnymi przywilejami i w kwestiach grzecznościowych panuje tam równouprawnienie.

Tajlandia

Mieszkańcy tego kraju ogromnym szacunkiem darzą władców, dlatego nawet nadepnięcie monety z ich wizerunkiem jest tu odbierane jako ogromna obraza. Poza tym zabronione jest tu także podnoszenie głosu na ulicy, targowanie się ze sprzedawcą, dotykanie czyjejś głowy i zwracanie stóp w kierunku wizerunków Buddy.

Turyści mogą być również zdziwieni, że wchodząc do niektórych sklepów w Tajlandii, muszą zdejmować buty. I najważniejsze: w kraju tym zamiast uścisku dłoni należy witać się tzw. gestem wai, który polega na dotknięciu czoła rękami złożonymi do modlitwy.

mapa

Stany Zjednoczone i Meksyk

Mimo że Amerykanie są jednym z najbardziej otwartych narodów na świecie, nie wolno narzekać w ich towarzystwie. Poza tym, zarówno w Stanach, jak i w Meksyku lepiej nie poruszać tematów związanych z polityką. Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają poza tym zaprzeczać gościom oraz odpowiadać na ich pytania negatywnie.

Wielka Brytania

Na Wyspach pokazywanie cyfry dwa poprzez podnoszenie dwóch palców z grzbietem dłoni zwróconym ku rozmówcy, jest surowo zabronione. Dlaczego? Otóż jest to dla Brytyjczyków równoznaczne z pokazaniem im środkowego palca. Warto jednak wiedzieć, że podnoszenie dwóch palców, gdy grzbiet dłoni zwrócimy w innym kierunku niż rozmówca, jest tam całkowicie akceptowane.

Niemcy

Mieszkańcy tego kraju przywiązują ogromną wagę do punktualności, dlatego nawet niewielkie spóźnienie wymaga uprzedzenia i przeprosin. Niemcy witają się uściskiem dłoni na początku i na końcu spotkania i zawsze stosują grzecznością formę zwrotu „Pan, Pani”, dodając do niej nazwisko rozmówcy. Nie należy zatem samemu proponować przejścia „na Ty”, dopóki taka inicjatywa nie padnie z ich strony.

Mieszkańcy Niemiec cenią sobie poza tym schludność i uporządkowanie, dlatego warto pod tym kątem zwracać uwagę na swój strój. Mimo wielu sztywnych zasad, które są surowo przestrzegane w tym kraju, Niemcy są bardzo tolerancyjni wobec gości i jeśli ktoś popełni gafę, bardzo szybko obracają niezręczną sytuację w żart.

Polecane wideo

Komentarze (58)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.11.2012 15:59
QAnxR3 vrrpdnnjwtel
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.11.2012 02:03
l8kjvp lzlbnrxpovts
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.11.2012 13:19
Wondefurl explanation of facts available here.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.04.2012 14:55
Ciekawe rzeczy ;) A ja już się nie mogę doczekać kiedy polecę na wakacje. Na szczęście wakacje już coraz bliżej. W tym roku wybieramy się na teneryfę. Myślę, że będzie świetnie. Znaleźliśmy bardzo fajny hotel w Alfa Starze i wcale nie zapłaciliśmy dużo. Czekam ze zniecierpliwieniem aż będę mogła wylegiwać się na gorącej plaży i pływać w basenie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.12.2011 13:34
Polecam ! ! ! www.youtube.com/watch?v=gTf9anwzFz4&feature=youtu.be
odpowiedz

Polecane dla Ciebie