Magisterka – Wikipedia, kopiuj, wklej…

26 Marca 2010

Okazuje się, że uzyskanie zaszczytnego tytułu magistra wcale nie jest tak trudne, jak wiele osób myśli. Wystarczy skorzystać z popularnej encyklopedii internetowej i… praca gotowa!

praca magisterska
>

Stare powiedzonko mawia, że wiedza to potęgi klucz. Złośliwi dodają jednak, że zbierając klucze będzie można zostać... woźnym. To akurat mniej istotne. Ważne, że coraz więcej osób chce się kształcić. Przybywa magistrów, doktorów, profesorów... Okazuje się, że uzyskanie tak zaszczytnego tytułu wcale nie jest tak trudne, jak wiele osób myśli. Zwłaszcza przyszli magistrzy idą po najmniejszej linii oporu.

Odpowiedzią na wszystko jest... Wikipedia. Ta powszechna encyklopedia pisana i redagowana przez Internautów, stała się skarbnicą wiedzy wielu uczniów i studentów. Hasła opisane są konkretnie, często można znaleźć do nich ilustracje i najróżniejsze grafiki. Ponadto cytaty, komentarze, odnośniki itd. itd. A gdy ktoś dodatkowo biegle włada językami obcymi, to już w ogóle rewelacja.

W pracach magisterskich coraz częściej pojawiają się  odwołania do Wikipedii –  informuje „Rzeczpospolita”, powołując się na badania Mariusza Jędrzejki z SGGW. Według profesora, w ubiegłym roku aż  54 proc. studentów uczelni publicznych i 72 proc. studentów uczelni niepublicznych przy pisaniu swoich prac korzystało głównie z Wikipedii. Jest to dość spory skok w porównaniu z rokiem 2007, kiedy odpowiednio 34 i 57 proc. studentów powoływało się na tę internetową encyklopedię.

Studenci chętnie korzystają  z tego źródła, bo mają wszystko podane na tacy, chociaż  prof. Jędrzejko ubolewa, że mimo wielu innych naprawdę ciekawych źródeł dostępnych w sieci, nikomu nie chce się po nie sięgnąć. Co ciekawe, studenci często kamuflują pochodzenie źródła, choćby poprzez wyrywanie pojedynczych cytatów z Wikipedii i wrzucanie ich np. jako fragmentu książki, której oczywiście nie wiedzieli na oczy. Swój udział w „procederze” mają również promotorzy, którzy promują dziesiątki prac i często nie przykładają się do ich sprawdzenia. Podobno w przyszłości ma być lepiej, ponieważ Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce zmobilizować profesorów do większego zaangażowania w tej kwestii. Ma powstać również komisja badająca jakość „magisterek”.

Źródło: Hanter.pl

Zobacz także:

Wychowanie seksualne jest niezgodne z konstytucją

Ministerstwo Edukacji Narodowej, w zajęciach edukujących młodzież, dopatrzyło się niezgodności z polską konstytucją.

Wasze listy: „Rodzice chcą mnie zamknąć w szkole u zakonnic”

Jedna z Papilotek jest załamana. Jej rygorystyczni rodzice podjęli za nią decyzję. Czy powinna się  im sprzeciwić?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (103)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2014-04-10 15:13:02

re: Magisterka – Wikipedia, kopiuj, wklej…

Ja swoją pracę sprawdzałam przez program antyplagiatowy antyplagiat.net

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-27 14:35:22

Ja sugeruję jednak podjąć próbę pisania, a nie "kopiowania i wklejania", zwłaszcza że jest wiele serwisów (choćby iprace.pl) , które w razie problemów pomogą. A przecież bibliografię trzeba tez mieć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-27 14:33:33

Ja sugeruję jednak podjąć próbę pisania, a nie "kopiowania i wklejania", zwłaszcza że jest wiele serwisów (chocby ipraca.pl) , które w razie problemów pomogą. A przecież bliografię trzeba tez mieć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-19 20:48:56

System wyższego szkolnictwa słaby, magisterki w Polsce słabe, wikipedia słaba! Nie zgadzam się, że "wiedzy" z wikipedii nie można wpisać do źródeł pracy magisterskiej, oczywiście zależy czego dotyczy i jak dużo się z tego użyje. Ja używałem rozwinięć skrótów do stopek w pracy. Praca była techniczna, do tego się nadaje, na więcej bym się nie odważył...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-21 18:28:52

a ja proszę o artykuł jak to pracownicy uczelni sami uprawiają plagiat pisząc materiały do wykładu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-13 18:25:52

'po linii najmniejszego oporu' - tak jest poprawnie. Nie: 'po najmniejszej linii oporu' redakcja powinna zwracać uwagę na poprawność umieszczanych tekstów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-29 23:32:09

jak się pisze na byle jaki temat to może i tak, ja piszę licencjat na temat, na który ukazał się do tej pory tylko jeden artykuł i liczył on dokładnie 7 stron z przypisami, wiec wszystkiego muszę szukać sama i prawdą jest, jak tu piszą inne papilotki, ze gdyby mój promotor zobaczył fragment z wiki to by mnie wyśmiał. poza tym nawet referatów nie piszę z neta, bo po coś na te studia poszłam i włożyłam w to 3 lata swojego życia, a czas trzeba wykorzystywać mądrze, żeby potem nie żałować...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-28 15:05:05

ja ukonczyłam Krakowską Akademię , kiedyś Ksw i gdybym napisała coś w pracy z wikipedii to chyba by mnie recenzent i promotor wyśmiali! praca magisterska musi zawierać przypisy .żadnych banialuk z niepoważnych stron!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-28 19:34:45

pomijajac ze z KSW śmieje sie w Krakowie prawie kazdy student, który tam nie uczęszcza :) kup sobie wykształcenie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-29 12:59:49

Jakie studia tacy ludzie ........wystarczy wyjść na ulice ,porozmawiać itd. magister to już nigdy nię będzie to samo .Pracodawcy to wiedzą i sami studiujący też powinni.... nie ma się już czym chwalić mówiąc jestesm magistrem bo to zupełnie już nic i o niczym nie świadczy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-28 15:02:48

CO WY TU ZA DEBILIZMY PISZECIE????!!!! JAKIE KOPIUJ WKLEJ!!! k*****!! muszą byc dokladne przypisy , jakrecenzent zobaczy ze coś jest z wiki to kaze od razu usuwac ! zal Cię człowieku od tego"artykuliku", ile masz lat?? 15?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-28 12:57:15

nie prawda!! papilot pisze głupotę.. są tematy na które da się napisać tylko korzystając z prasy naukowej!! i nie w języku polskim!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz