Mario Vargas Llosa: Książkowe perwersje i skandalizujące związki na kartach jego powieści

Autor słynnej powieści "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" zaprasza w podróż po swym rozerotyzowanym świecie wielkich uniesień i emocji.
Mario Vargas Llosa: Książkowe perwersje i skandalizujące związki na kartach jego powieści
16.01.2011

Mario Vargas Llosa (urodzony 28 marca 1936 roku w Peru) to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor wielu powieści, opowiadań, sztuk teatralnych i literatury faktu, publicysta i polityk. Pisać zaczął już we wczesnej młodości, a swą debiutancką powieść Miasto i psy wydał w wieku dwudziestu siedmiu lat. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Nobla w 2010 r. Wśród jego najlepszych powieści znajdują się między innymi Rozmowa w „Katedrze”, Ciotka Julia i skryba, Kto zabił Palomina Molero?, Święto kozła, Pantaleon i wizytantki, Zielony dom. W swojej twórczości Llosa sięga do wielu gatunków i konwencji literackich, nie stroni od wątków autobiograficznych i wyrafinowanych gier z czytelnikiem.

Raj tuż za rogiem

Paul Gauguin, wybitny malarz, ucieka od życia paryskich koterii artystycznych i jedzie na Tahiti. Liczy na to, że życie z daleka od Francji, złożone z seksu oraz najbardziej pierwotnych emocji pozwoli mu zdrapać nalot cywilizacji i powrócić do korzeni sztuki.Flora Tristan to rewolucjonistka, pisarka i agitatorka, która wierzy, że dobroć, miłość i seks mogą zbawić świat. Opuszcza męża i wyrusza na misję tworzenia utopijnego społeczeństwa wśród bohemy i robotników francuskich miast.

Oboje są uciekinierami. Oboje mają wizję wielkiego przeobrażenia. Łączy ich gorączkowy upór i wiara w to, że człowiek znów może być autentyczny. Jednak utopii nie sposób stworzyć... Lecz można się zbawić na własny rachunek?

W swej przesyconej erotyką powieści o dwóch autentycznych postaciach XIX wieku Llosa szuka odpowiedzi na zasadnicze pytania nurtujące współczesnych czytelników: czy można wyrwać się z szarzyzny życia i naprawdę zmienić świat, choćby wokół siebie?

 

Ciotka Julia i skryba

O takim skandalu nikt jeszcze w rodzinie Maria nie słyszał. Młody, niedoświadczony student dziennikarstwa zakochuje się nie dość, że we własnej ciotce, to jeszcze starszej o kilka lat rozwódce. Julia jest piękna, dojrzała i choć szuka dla siebie bardziej odpowiedniego kandydata na męża, traci głowę dla młodziutkiego chłopca. Kolejne odsłony zakazanego romansu przeplatane są odcinkami opowieści radiowych, które zawsze kończą się w najciekawszym momencie. 

Ciotka Julia i skryba to majstersztyk nurtu „lekkiego”, wirtuozerski popis autoironii, a zarazem perfekcyjny komentarz do popkultury i jej recepcji. Kiedy powieść ukazała się po raz pierwszy, wzbudziła sporo kontrowersji, do czego niewątpliwie przyczyniły się wyraźne aluzje autobiograficzne Vargasa Llosy. Kilka lat później uwieczniona na jej kartach pierwsza żona autora, udręczona prasową nagonką, wydała tekst Czego Varguitas nie powiedział, w którym przedstawiła własną wizję wydarzeń.

powieści dla kobiet

Pochwała macochy

 Mario Vargas Llosa musiał pisać tę książkę z uśmieszkiem wyrafinowanego oszusta, którego nic tak nie cieszy, jak naciąganie czytelnika. W samym środku gęstego od namiętnych uniesień małżeńskiego życia don Rigoberta i doňi Lukrecji, tkwi niewinne pacholę. mały Fonsito, syn z pierwszego małżeństwa don Rigoberta, nie ma co konkurować o względy ojca z piękną kobietą o ponętnych kształtach, jakimi natura hojnie obdarzyła szczęśliwą pannę młodą. Niewinność dziecka tłamszona jest przez moralną rozwiązłość rodziców. A może dziecko wcale nie jest dzieckiem, a niewinność ma zbyt wiele wspólnego z rozwiązłością?

 

Zeszyty don Rigoberta

Gdy Fonsito, pasierb doñi Lukrecji, posuwa się o krok za daleko i uwodzi macochę, małżonkowie się rozstają. Gniew mija jednak szybko, a pozostaje tęsknota, namiętność i erotyzm. Widząc, jak rozdzieleni kochankowie męczą się i szamoczą z własnym sumieniem, mały Fonsito przystępuje do akcji. Rozpoczyna serię intryg, by doprowadzić do pojednania.Vargas Llosa nie spuszcza z tonu: zalewa czytelnika strumieniem zmysłowości i fantazji, każąc się domyślać, ile z jego historii jest prawdą, a ile erotycznym marzeniem. Bohaterowie kuszą się i uwodzą, prowadzą gierki i fantazjują, bez pruderii i z humorem opowiadając o swoich seksualnych przygodach - czy może tylko namiętnych marzeniach? Vargas Llosa każe nam od nowa przemyśleć to, co uważamy za miłość, seks i fantazję.

 

Opisy książek oraz biografia autora powstały na podstawie strony wydawnictwa Znak.

Komentarze (11)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2011 01:48
nie do wiary! niemoty z redakcji odkryły Llosę! i to w niespełna rok po tym jak każdy prostak go poznał przez Nobla... Winszuję, to już Wyrosłyśmy z meżczyzn kochajacych zołzy i seksu w wielkim mieście?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2011 19:15
kupiłam sobie tak zachwalane "szelmostwa' nie podobała mnie sie ta kasiazka zupełnie. nie przeczytam juz nic wiecej tego autora, po prostu nie moj "dział" tak samo jak coelho
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2011 21:47
Wypowiadają się co niektórzy co nie mają zielonego pojęcia o autorze. Autor naprawdę miał romans z własną ciotką, która chyba nawet została jego żoną, więc nie wymyślił sobie a pisał książkę na podstawie własnej autopsji. Jak komuś nie podoba się tematyka jego książek, to przecież nikt nie zmusza do ich czytania.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2011 18:25
Absolutnie genialne ksiązki :) W końu za coś tego Nobla dostał :P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2011 17:08
nie wiedziałam, że literacki opis minety wystarczy, żeby dostać Nobla
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo